Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Markizy (franc. Îles Marquises) - grupa wulkanicznych wysp na Oceanie Spokojnym. Są najdalej na północ wysuniętą częścią Polinezji Francuskiej, w odległości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Markizy (franc. Îles Marquises) - grupa wulkanicznych wysp na Oceanie Spokojnym. Są najdalej na północ wysuniętą częścią Polinezji Francuskiej, w odległości."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Markizy (franc. Îles Marquises) - grupa wulkanicznych wysp na Oceanie Spokojnym. Są najdalej na północ wysuniętą częścią Polinezji Francuskiej, w odległości 1497 km na północ od Tahiti.

4 Rozciągają się z pn. zach. na pd. wsch., długość około 670 km. Powierzchnia 1,3 tys km². Główna wyspa - Nuku Hiva (ośrodek administracyjny Taiohae) o pow. 330 km². Pozostałe ważniejsze wyspy wchodzące w skład Markizów to: Fatu Hiva, Hiva Oa (Atuona - ośrodek administracyjny płd. grupy wysp), Tahuata, Ua Huka oraz Ua Pou. Pozostałe wyspy w archipelagu to: Eiao, Hatutu, Motu Iti, Motu Oa, Motu One, Fatu Huku, Moho Tani, Motu Nao i Terihi.

5 Krajobraz wysp jest wulkaniczny o wysokich postrzępionych szczytach; najwyższe wulkany - 1260 m npm. na wyspie Nuku Hiva i 1195 m npm. na wyspie Hiva Oa. Klimat podzwrotnikowy; średnie temperatury miesięczne 27°-28°C; opady od 1000 mm do 2500 mm wykazują dużą zmienność w poszczególnych latach. W ciągu roku długotrwałe posuchy. Roślinność na stokach nawietrznych bujna, tropikalne lasy, na stokach zawietrznych - krzewiaste sawanny. Odkryte w lipcu 1595 przez Hiszpana Álvaro Mendana de Neyra, a nazwane na cześć Markiza de Mendozy, ówczesnego wicekróla Peru. Od 1842 roku kolonia francuska w ramach Polinezji Francuskiej. Markizy liczą 8.6 tys. mieszkańców (1995). Rdzenni mieszkańcy archipelagu posługują się polinezyjskim językiem markiskim. Językiem administracji i szkolnictwa jest język francuski. Na Hiva Oa spędził ostatnie lata swojego życia słynny malarz Paul Gauguin. Tam też na cmentarzu w Atuonie znajduje się jego grób

6 Nuku Hiva, zatoka Hakapaa

7 Nuku Hiva,

8 Nuku Hiva jest największą wyspą archipelagu i głównym ośrodkiem gminy Nuku Hiva. Pow. Nuku Hiva wynosi 387 km2. Linia brzegowa, zwłaszcza w płn- wsch. części wyspy, jest bardzo urozmaicona (liczne zatoki, półwyspy). Centralną część Nuku Hiva stanowi trawiasty płaskowyż Tōvi'i. Główna miejscowość wyspy - Taiohae (1 927 mieszkańców) Najwyższe wzniesienie wyspy szczyt Tekao o wys 1224 m n.p.m. Nuku Hiva (Nuka Hiva, dawniej Île Marchand) - wyspa wulkaniczna w archipelagu Markizów na obszarze Polinezji Francuskiej, 1500 km na płn- wsch. od Tahiti.

9 Nuku Hiva - Cathédrale Notre-Dame de Taiohae

10 Nuku Hiva, ogród przy katedrze

11

12 Nuku Hiva

13 Nuku Hiva Taiohae

14

15 Fatu Iva,Fatu Hiva (dawniej hisz. Isla Magdalena) z główną miejscwością - Hanavave. Najwyższe wzniesienie wyspy - szczyt Mont Touaouoho o wys. 1125 m n.p.m. Inne źródła podają wys. 960 m n.p.m Fatu Hiva jest najbardziej wysuniętą na południe wyspą archipelagu. Historycznie była to pierwsza wyspa archipelagu którą oglądały oczy Europejczyka. Hiszpan Mendana przypływał obok niej w 1595 roku. Pierwsze lądowanie białych odbyło się dopiero w roku 1825. 650 mieszkańców wyspy żyje tu dziś w dwóch zaledwie wioskach: Omoa i Hanavave. Wioski łączy 17-kilometrowa górska ścieżka wspinająca się i opadająca ze zboczy wśród kipiącego bujną zielenią krajobrazu. Od zawsze mieszkańcy Markizów zamieszkiwali wąskie i głębokie doliny biegnące do wnętrza wyspy.

16 Fatu Iva, suszenie orzechów kokosowych na koprę.

17 Fatu Hiva, Bay of Virgins ze spiętrzonymi nad nią stromymi klifami jest ulubionym miejscem do zakotwiczania jachtów.Nie ma tu lotniska, ale miejscowy samorząd raz na tydzień organizuje transfery pasażerów na pokładzie 30- osobowego katamaranu z Atuony na większej sąsiedniej wyspie Hiva Oa.

18 Fatu Hiva, Omoa

19 Fatu Iva, kościół katolicki we wsi Omoa

20 Fatu Iva, port Hananave

21 Fatu Iva, formacje bazaltowe skał oraz widok na miejscowość Hanavave

22 Fatu Iva, Las tropikalny

23 Tapa w dawnych czasach zastępowała mieszkańcom Polinezji tkaniny. Sa to szerokie płaty kory zdjęte ze specjalnego gatunku drzewa którym nadaje się poożądaną elastyczność przez bicie kamiennym tłuczkiem (jak na zdjęciu obok). Następnie różnej wielkości płaty tapy zdobione są malunkami wykonywanymi przy użyciu naturalnych barwników.

24 Fatu Iva, Orchidaceae Spathoglottis Plicata

25

26 Hiva Oa (także Hiva 'Oa) - Powierzchnia wyspy wynosi 316 km². Największym miastem jest Atuona (1,7 tys. mieszk ). Znajduje się tam muzeum imienia zmarłego na wyspie francuskiego malarza Paula Gauguina. Najwyższym szczytem jest Temetiu (1213 m n.p.m.) Zatoka Traitors Bay na płd. wybrzeżu (na zdjęciu obok) uformowana jest przez krater zapadniętego w morze wulkanu.

27 Hiva Oa, Atuona

28

29

30 Hiva Oa, zatoka Atuona

31

32 Hiva Oa, Atuona

33 Cmentarz na Hiva Oa, tu są pochowani Jacque Brel (muzyk i bard) i Paul Gauguin (art. malarz)

34 Hiva Oa, wieś Puamau

35 Hiva Oa Jedno z nielicznych zachowanych na Markizach dawnych miejsc kultu: Te I'ipona Me'ae.gdzie zobaczyć można kamienne posągi boga Tiki. Najbardziej okazały ma prawie 3 metry wysokości i jest największą (poza Wyspą Wielkanocną) sakralną rzeźbą na Polinezji. Na zdjęciu: Kamienny Tiki z Puama'u

36

37

38

39 Me'ae (na innych wyspach Polinezji - marae) to dawne miejsce kultu i rytualnych obrzędów. Tak wyglądają ułożone z kamieni platformy Te I'ipona Me'ae.

40

41

42 Ua Huka

43 Ua Huka, kopra przygotowana do wysyłki

44

45 Ua Huka, powitanie

46 Na wyspie Ua Huka (42 km na zachód od wyspy Nuku Hiva). Ua Huka ma kształt półksiężyca. Liczy 570 mieszkańców. Najwyższe wzniesienie wyspy to szczyt góry Hitikau o wys.857m n.p.m

47 W Papuakeikaha arboretum na Ua Huka po lewej stronie Annona muricata -Flaszowiec

48

49 Ua Huka, znana jest z ciekawych rzeźb w drewnie

50 Ua Huka, muzeum regionalne

51

52 Ua Pou (także Ua Pu) leży około 59 km na południe od wyspy Nuku Hiva. Jest trzecią pod względem wielkości wyspą Markizów. Najwyższe wzniesienie wyspy to szczyt góry Oave o wysokości 1230 m n.p.m.

53

54 Ua Pou (także Ua Pu)

55 Ua Pou, zatoka

56 Eaio – niezamieszkana wyspa w archipelagu Markizów. Jej powierzchnia wynosi 43,8 km².

57 Eaio

58 Foto i tekst na podst.WEB : jokoretsina Muzyka: z wysp Markizów Foto i tekst na podst.WEB : jokoretsina Muzyka: z wysp Markizów


Pobierz ppt "Markizy (franc. Îles Marquises) - grupa wulkanicznych wysp na Oceanie Spokojnym. Są najdalej na północ wysuniętą częścią Polinezji Francuskiej, w odległości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google