Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hiszpania to kraj w Europie Południowo-Zachodniej położony na Półwyspie Iberyjskim (Pirenejskim), między Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Zajmuje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hiszpania to kraj w Europie Południowo-Zachodniej położony na Półwyspie Iberyjskim (Pirenejskim), między Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Zajmuje."— Zapis prezentacji:

1

2 Hiszpania to kraj w Europie Południowo-Zachodniej położony na Półwyspie Iberyjskim (Pirenejskim), między Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Zajmuje powierzchnię 506,0 tys. km kwadratowych. Obejmuje ¾ Półwyspu Iberyjskiego, Wyspy Baleary i Wyspy Kanaryjskie oraz dwie enklawy na terytorium Maroka (Ceuta i Melilla). Stolicą kraju jest Madryt. Hiszpania

3 Państwa sąsiadujące z Hiszpanią Andora – Andora - 65 km Andora – Andora - 65 km Francja – Paryż – 623 km Francja – Paryż – 623 km Gibraltar – Gibraltar – 1,2 km Gibraltar – Gibraltar – 1,2 km Portugalia – Lizbona – 1232 km Portugalia – Lizbona – 1232 km Maroko – Rabat – (Państwo nie należy do Europy.) Maroko – Rabat – (Państwo nie należy do Europy.)

4 Taniec Narodowy Bolero – to hiszpański taniec ludowy. Swoimi korzeniami sięga XVIII wieku. Znany jest głównie w Kastylii i Andaluzji, tam też jest najbardziej popularny. Bolero tańczy się solo lub w parach. Towarzyszy mu śpiew, dźwięki gitary, tamburynu i kastanietów. W XIX wieku taniec ten został zaadaptowany do muzyki operowej. Najbardziej znane bolera jako utwory muzyczne to „Bolero” Maurice’a Ravela oraz „Abaddon’s Bolero” tria Emerson, Lake and Palmer. Bolero – to hiszpański taniec ludowy. Swoimi korzeniami sięga XVIII wieku. Znany jest głównie w Kastylii i Andaluzji, tam też jest najbardziej popularny. Bolero tańczy się solo lub w parach. Towarzyszy mu śpiew, dźwięki gitary, tamburynu i kastanietów. W XIX wieku taniec ten został zaadaptowany do muzyki operowej. Najbardziej znane bolera jako utwory muzyczne to „Bolero” Maurice’a Ravela oraz „Abaddon’s Bolero” tria Emerson, Lake and Palmer.

5 Stolica Hiszpanii „Madryt” Madryt – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama nad rzeką Manzanares. Obszar administracyjny 607 km², liczba ludności 3,28 mln, stolica regionu autonomicznego o tej samej nazwie. Madryt – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama nad rzeką Manzanares. Obszar administracyjny 607 km², liczba ludności 3,28 mln, stolica regionu autonomicznego o tej samej nazwie.

6 Morze Śródziemne Morze Śródziemne – morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km². Zasolenie wód Morza Śródziemnego wynosi 33–39%. Morze Śródziemne – morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km². Zasolenie wód Morza Śródziemnego wynosi 33–39%.

7 Najwyższy szczyt Hiszpanii Sierra Nevada – pasmo górskie w Górach Betyckich, w południowej Hiszpanii, w Andaluzji. Jego długość wynosi około 120 km, szerokość do 40 km, a powierzchnia - około 2000 km². Zbudowane jest ze skał metamorficznych, w niższych partiach z piaskowców, miejscami z wapieni i dolomitów. Najwyższy szczyt, Mulhacen (3478 m n.p.m.) jest również najwyższym szczytem Półwyspu Iberyjsiego i europejskiej części Hiszpanii. Sierra Nevada – pasmo górskie w Górach Betyckich, w południowej Hiszpanii, w Andaluzji. Jego długość wynosi około 120 km, szerokość do 40 km, a powierzchnia - około 2000 km². Zbudowane jest ze skał metamorficznych, w niższych partiach z piaskowców, miejscami z wapieni i dolomitów. Najwyższy szczyt, Mulhacen (3478 m n.p.m.) jest również najwyższym szczytem Półwyspu Iberyjsiego i europejskiej części Hiszpanii.

8 Obyczaje ludzi z Hiszpanii Świąt Hiszpanie mają mnóstwo! W każdym miesiącu jest co najmniej jeden dzień, w którym Hiszpanie świętują, zamykają urzędy, banki i sklepy. Żeby opisać tradycję obchodzenia każdego z tych świąt należałoby wydać książkę. Większość jest obchodzona dosyć hucznie. Dużo bardziej hucznie niż najbardziej huczne święto w Polsce. Za największe święto w roku uznaje się Wielki Tydzień (Wielkanoc) Świąt Hiszpanie mają mnóstwo! W każdym miesiącu jest co najmniej jeden dzień, w którym Hiszpanie świętują, zamykają urzędy, banki i sklepy. Żeby opisać tradycję obchodzenia każdego z tych świąt należałoby wydać książkę. Większość jest obchodzona dosyć hucznie. Dużo bardziej hucznie niż najbardziej huczne święto w Polsce. Za największe święto w roku uznaje się Wielki Tydzień (Wielkanoc)

9 Najdłuższa rzeka Hiszpanii „Tagus” najdłuższa rzeka Hiszpanii. „Tagus” najdłuższa rzeka Hiszpanii. Średni przepływ 444m/s. Długość 1007 km. Średni przepływ 444m/s. Długość 1007 km. Źródło : Montes Universales. Ujście Ocean Atlantycki. Źródło : Montes Universales. Ujście Ocean Atlantycki. Na terenie Hiszpanii dorzecze Tagu otaczają od wschodu obficie zraszane, dosyć wysokie góry: Kastylijskie i Iberyjskie, a od południa Toledańskie. Na terenie Hiszpanii dorzecze Tagu otaczają od wschodu obficie zraszane, dosyć wysokie góry: Kastylijskie i Iberyjskie, a od południa Toledańskie.

10 Fuengirola - costa del sol Costa del Sol - region turystyczny w Andaluzji, obejmujący wybrzeże śródziemnomorskie między Gibraltarem a przylądkiem Cabo de Gata. Znajduje się tu wiele znanych kąpielisk morskich: Marbella, Torremolinos, Benalmádena, Málaga, czy Nerja.

11 Malaga – (Costa Del Sol)

12 Klimat Hiszpanii jest bardzo zróżnicowany. W części północnej i północno-zachodniej kraju panuje klimat umiarkowany wilgotny, na Mesecie Północnej umiarkowany kontynentalny z niezbyt gorącymi latami, a na Mesecie Południowej z latami gorącymi. Nizina Andaluzyjska ma klimat ciepłu i półsuchy, a południowe wybrzeże śródziemnomorskie klimat suchy. Klimat w Hiszpanii

13 Zwierzęta Hiszpanii Płazy i gady w Hiszpanii Płazy i gady w Hiszpanii Obie gromady liczą łącznie 60 gatunków występujących na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Najłatwiej spotkać salamandry plamiste. Poza nimi spotkamy trzy inne gatunki. Obie gromady liczą łącznie 60 gatunków występujących na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Najłatwiej spotkać salamandry plamiste. Poza nimi spotkamy trzy inne gatunki. Także wybrzeża Costa Blanca we Wspólnocie Walencjańskiej oferuje możliwości obserwacji ornitologicznych i wypraw na obserwowanie ptaków Hiszpanii. Także wybrzeża Costa Blanca we Wspólnocie Walencjańskiej oferuje możliwości obserwacji ornitologicznych i wypraw na obserwowanie ptaków Hiszpanii. W górach na północy Górach Kantabryjskich i Pirenejach, możemy spotkać giemzy, sarny, brunatne jelenie. Również dziki, czyli "jabali". W górach na północy Górach Kantabryjskich i Pirenejach, możemy spotkać giemzy, sarny, brunatne jelenie. Również dziki, czyli "jabali".

14 Roślinność Hiszpanii W Hiszpanii można spotkać wiele gatunków drzew w tym wiązowiec południowy, wiąz polny, oliwkę europejską, cytrusy. W Hiszpanii można spotkać wiele gatunków drzew w tym wiązowiec południowy, wiąz polny, oliwkę europejską, cytrusy. W Hiszpanii rośnie wiele egzotycznych owoców. W Hiszpanii rośnie wiele egzotycznych owoców. Doskonały klimat do rozwoju roślin i drzew. Doskonały klimat do rozwoju roślin i drzew.

15 Siesta w Hiszpanii Siesta w Hiszpanii trwa od 14.00 do 17.00. Wszyscy mieszkańcy tego kraju spotykają się w restauracjach, kawiarniach by razem z rodziną lub przyjaciółmi zjeść obiad i deser. Wszystkie urzędy, szkoły. Banki są wtedy nieczynne. Pracują tylko biura turystyczne w dużych miastach i supermarkety. Siesta w Hiszpanii trwa od 14.00 do 17.00. Wszyscy mieszkańcy tego kraju spotykają się w restauracjach, kawiarniach by razem z rodziną lub przyjaciółmi zjeść obiad i deser. Wszystkie urzędy, szkoły. Banki są wtedy nieczynne. Pracują tylko biura turystyczne w dużych miastach i supermarkety.

16 Alhambra - Hiszpania Alhambra – warowny zespół pałacowy w Grenadzie w andaluzyjskim regionie Hiszpanii, zbudowany w latach 1232– 1273 i rozbudowywany do XIV wieku. Jej rozbudowa trwała za panowania emirów z dynastii Nasrydów – Jusufa I i Muhammada V

17 Sagrada - Familia Sagrada – Familia- secesyjny kościół w Barcelonie w Katalonii o statusie bazyliki mniejszej, uważany za główne osiągniecie projektanta Antoniego Gaudiego. Sagrada – Familia- secesyjny kościół w Barcelonie w Katalonii o statusie bazyliki mniejszej, uważany za główne osiągniecie projektanta Antoniego Gaudiego.

18 Segovia - Madryt Segowia − miasto w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastylia i León, stolica prowincji Segovia, ok. 56 tys. mieszkańców. Położone u podnóża gór Sierra de Guadarrama, na wysokości 1000 m n.p.m. Przemysł lekki, ośrodek handlowy i turystyczny. Bardzo piękny i stary zabytek Hiszpanii.

19 Wykonał : Mateusz Zasadziński Źródło : Wikipedia, Google Grafika. Źródło : Wikipedia, Google Grafika. Wykonano dnia : 17 lutego 2015 r. Wykonano dnia : 17 lutego 2015 r.


Pobierz ppt "Hiszpania to kraj w Europie Południowo-Zachodniej położony na Półwyspie Iberyjskim (Pirenejskim), między Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Zajmuje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google