Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sudety. Sudety Sudety ciągną się w wzdłuż południowo- zachodniej granicy Polski. Są położone na terytorium Polski, Czech i częściowo Niemiec. Długość

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sudety. Sudety Sudety ciągną się w wzdłuż południowo- zachodniej granicy Polski. Są położone na terytorium Polski, Czech i częściowo Niemiec. Długość"— Zapis prezentacji:

1 Sudety

2 Sudety Sudety ciągną się w wzdłuż południowo- zachodniej granicy Polski. Są położone na terytorium Polski, Czech i częściowo Niemiec. Długość Sudetów wynosi około 300km. Są górami o średniej wysokości, podzielonymi kotlinami śródgórskimi na kilka części.

3 Awangardowa bryła schroniska po polskiej stronie szczytu Śnieżki. W najwyższej części znajduje się obserwatorium meteorologiczne. Najwyższy szczyt: Śnieżka (1602m n.p.m.)

4 W Karkonoszach są między innymi polodowcowe zagłębieni nazywane kotłami. Niektóre z nich są wypełnione wodą, tworząc górskie jeziora, wśród których najbardziej znane to Wielki Staw i Mały Staw.

5 Wielki Staw

6 Mały Staw

7 Karkonosze Karkonosze – najwyższe pasmo Sudetów – są zbudowane z twardych skał – granitów. Osobliwością Karkonoszy są skały o różnych kształtach. Nadano im nazwy nawiązujące do ich wyglądu.

8 Pielgrzymy

9 Owcze Skałki

10 Końskie Łby

11 Słonecznik

12 Parki Narodowe wSudetach W Sudetach są utworzone dwa parki narodowe: Karkonoski Park Narodowy i Park Narodowy Gór Stołowych. Słyną one ze skał o różnorodnych kształtach.

13 Grzyb

14 Labirynty skalne

15 Skała w kształcie człowieka

16 Skała w kształcie zwierzęcia

17 Baszt

18 Roślinność w Sudetach Roślinność: lasy świerkowe z jarzębiną, widłaki, liczne gatunki mszaków, borówka, kosodrzewina, psia trawka, rzadkie gatunki piętra alpejskiego, relikty glacjalne.

19 Zwierzęta Jelenie Sarny

20 Muflony Dziki

21 LisyKuny

22 Łasice Wiewiórki

23 JeżeZające

24 PluszczDrozd Obrożny

25 Orzechówka Pliszka Górska

26 Kotlina Jeleniogórska Największą i najpiękniejszą jest Kotlina Jeleniogórska. Otaczają ją pasma górskie Karkonosze i Góry Kaczawskie od wschodu Rudawy Janowickie, od zachodu Góry Izerskie.

27 Przez Kotlinę Jeleniogórską przepływa rzeka Bóbr, nad którą leży Jelenia Góra – największe miasto Sudetów.

28 Kotlina Jeleniogórska jest znana z licznych źródeł ciepłej i leczniczej wody. Źródeł w Sudetach jest dużo. Wokół nich powstały miasta, które są uzdrowiskami, między innymi. Szczawno – Zdrój, Kudowa- Zdrój, Duszniki – Zdrój, Polanica – Zdrój, Lądek – Zdrój i Świeradów – Zdrój. Przyjeżdżają tu na kuracje z całego świata.

29 Prezentację na temat: Sudety Przygotowali Uczniowie z klasy Vb Łukasz Adamczak i Mateusz Mączkowski.


Pobierz ppt "Sudety. Sudety Sudety ciągną się w wzdłuż południowo- zachodniej granicy Polski. Są położone na terytorium Polski, Czech i częściowo Niemiec. Długość"

Podobne prezentacje


Reklamy Google