Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Królestwo Hiszpanii położone jest na południowym zachodzie kontynentu europejskiego i zajmując prawie 505 tys. km2 jest trzecim, pod względem wielkości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Królestwo Hiszpanii położone jest na południowym zachodzie kontynentu europejskiego i zajmując prawie 505 tys. km2 jest trzecim, pod względem wielkości."— Zapis prezentacji:

1

2 Królestwo Hiszpanii położone jest na południowym zachodzie kontynentu europejskiego i zajmując prawie 505 tys. km2 jest trzecim, pod względem wielkości terytorium, państwem w Europie. Powierzchnia kraju zajmuje blisko 80% Półwyspu Iberyjskiego, a otoczona jest od północy i zachodu wodami Oceanu Atlantyckiego, natomiast od wschodu i południa Morzem Sródziemnym.

3 Położenie geograficzne Madryt leży w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego. Współrzędne geograficzne miasta to: 40° 26 'N 3°41W, zaś jego średnia wysokość nad poziomem morza to 667 m. Jego położenie w centralnej części półwyspu sprawia iż miasto leży w strefie klimatu kontynentalnego suchego i surowego. Miasto leży kilka kilometrów od łańcucha górskiego Sierra de Guadarrama, pod względem hydrologicznym leży w basenie rzeki Tag. Stolica Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

4 Król Jan Karol I Burbon Hiszpania jest dziedziczną monarchią parlamentarną. Królem jest Jan Karol z dynastii Burbonów. Wstąpił na tron w 1975 roku po śmierci generała Francisco Franco. Król, mimo iż cieszy się ogromnym autorytetem w społeczeństwie (nawet wśród komunistów), zwłaszcza po udaremnieniu próby zamachu stanu 23 lutego 1981, nie ma w swych rękach żadnej realnej władzy. Mianuje szefa rządu, który zawsze wywodzi się ze zwycięskiego ugrupowania. W wyjątkowych sytuacjach może wygłaszać orędzia do narodu. Jest również najwyższym dowódcą wojska.

5 Obecnie walka składa się z kilku uświęconych tradycją etapów. Specjalnie hodowanego byka wpuszcza się na arenę (plaza de toros, plac byków). Najpierw toreadorzy drażnią byka, prowokując go do ataków za pomocą żółto-różowych płacht (capa). Następnie pikador (jeździec na koniu obłożonym materacami) wbija mu lancę w unerwiony garb tłuszczu na karku. Dalej piesi (banderilleros) starają się wbić mu w to samo miejsce krótkie włócznie (banderille). Właściwe trafienie powoduje, że byk na chwilę zwalnia, co pozwala ludziom bezpiecznie uskoczyć sprzed jego rogów. Banderille powinny pozostać wbite w garbie byka, a zdobiące je długie, kolorowe wstążki dodatkowo drażnią zwierzę.

6 Cechy charakterystyczne Taniec flamenco posiada swe korzenie w dawnych religijnych tańcach orientalnych. W dzisiejszej jego postaci dopatrzyć się można wielu elementów tańca hinduskiego, takich jak ruchy ramion, dłoni i palców, a także używanie nóg jako instrumentu perkusyjnego. Prawdopodobnie taniec ten pochodzi bezpośrednio od hinduskiego tańca katak Flamenco to zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Jego tradycja pochodzi z Andaluzji, i tam do dziś można oglądać jego wykonanie.

7 Gonitwy po ulicach Pampeluny organizowane są w ramach festiwalu ku czci św. Fermina. Codziennie od 7 do 14 lipca setki ubranych na biało młodych ludzi biorą udział w gonitwie, której trasa prowadzi wąskimi uliczkami Starego Miasta na odcinku zakończonym areną. Tam zwierzęta giną później z rąk torreadorów. Gonitwa byków w Pampelunie.

8

9 Alhambra – warowny zespół pałacowy w Grenadzie zbudowany w latach ; zabytek arabskiego budownictwa w Europie Alhambra Sagrada Familia - secesyjny kościół w Barcelonie w Katalonii o statusie bazyliki mniejszej, uważany za główne osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudíego. Sagrada Familia

10 Park Güell - duży ogród z elementami architektonicznymi w Barcelonie. Zaprojektowany przez katalońskiego architekta Antonio Gaudíego na życzenie jego przyjaciela Eusebio Güella, przemysłowca barcelońskiego, który - zauroczony angielskimi "miastami-ogrodami" - przedsięwzięcie sfinansował. Projekt w założeniu był osiedlem dla bogatej burżuazji mającym powstać na powierzchni 20 ha w pobliżu tzw. Łysej Góry. Prace trwały w latach Projektu tego Gaudí nigdy nie ukończył. W 1922 roku władze Barcelony wykupił teren i przekształciły go w park miejski. Katedra w Walencji znana jako "Seu" to siedziba diecezji miasta Walencja w Hiszpanii. Jest poświęcona Matce Bożej. Kościół był poświęcony w 1238 przez biskupa Walencji Pere d'Albalata. Zbudowany w miejsce meczetu, który z kolei stał w miejscu dawnej katedry gockiej. Posiada archihtekturę gotycką, w wersji katalońsko- śródziemnomorskiej, a także elementy stylu romańskiego, gotyku francuskiego, renesansu, baroku oraz neoklasycystyczne. Katedra Sue

11 Futbol Club Barcelona w skrócie Barça– hiszpański wielosekcyjny klub sportowy, istniejący od chwili założenia drużyny piłkarskiej. Założony w 1899 przez grupę Szwajcarów, Anglików i Hiszpanów, z czasem stał się katalońską instytucją o dużym znaczeniu społecznym. Jego dewiza to Més que un club (pl. Więcej niż klub). Barwy klubowe Barcelona zaczerpnęła od szwajcarskiego klubu FC Basel.

12 Enrique Iglesias, właśc. Enrique Miguel Iglesias Preysler (ur. 8 maja 1975 w Madrycie) – hiszpański piosenkarz, syn innego hiszpańskiego piosenkarza i kompozytora Julio Iglesiasa oraz filipińskiej dziennikarki Isabel Preysler. Zapoczątkował on nowy podgatunek muzyczny latin pop. Sławni hiszpanie Penélope Cruz Sánchez (ur. 28 kwietnia 1974 w Alcobendas koło Madrytu, Hiszpania) hiszpańska aktorka, początkowo tancerka, po debiucie w hiszpańskiej telewizji porzuciła taniec dla aktorstwa. Wystąpiła, odnosząc liczne sukcesy, w hiszpańsko-, francusko- oraz anglojęzycznych filmach

13 Wykonały: Justyna Nowotarska Julia Szklarz Natalia Skwarczyńska


Pobierz ppt "Królestwo Hiszpanii położone jest na południowym zachodzie kontynentu europejskiego i zajmując prawie 505 tys. km2 jest trzecim, pod względem wielkości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google