Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Irlandia Północna ZIELONY KRAJ. Mapa Irlandii: Irlandia Północna jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Stolicą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Irlandia Północna ZIELONY KRAJ. Mapa Irlandii: Irlandia Północna jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Stolicą."— Zapis prezentacji:

1 Irlandia Północna ZIELONY KRAJ

2 Mapa Irlandii: Irlandia Północna jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Stolicą Irlandii Północnej jest Belfast. Irlandia Północna powstała w 1921 roku.

3 Informacje ogólne: Powierzchnia: 13 843km2 Ludność: 1 759 000 Stolica: Belfast Waluta: 1 funt szterling = 100 pensów Język urzędowy: irlandzki, angielski Głowa państwa: królowa Elżbieta II

4 Herb Herb Irlandii Północnej nadał król Jerzy V dnia 5 sierpnia 1924 roku. Głównym elementem jest czerwony krzyż świętego Jerzego w białym polu. Na gwieździe, której ramiona reprezentują sześć hrabstw, widnieje czerwona prawica symbol Ulsteru, a nad gwiazdą brytyjską korona królewska.

5 Belfast Miasto jest położone u ujścia rzeki Lagan do zatoki Belfast Lough. Miasto zaczęło rozwijać się dopiero w XVII w. jako centrum handlowe. W 1685r. w Belfaście pojawili się francuscy protestanci, którzy, rozwijając na tym terenie przemysł włókienniczy (gł. lniany), doprowadzili do prawdziwego rozkwitu miasta. W 1922r. Belfast uznany został za stolicę Irlandii Północnej, która weszła w skład Zjednoczonego Królestwa.

6 Historyczny ratusz w centrum Belfastu i przekrzywiona o kilkanaście stopni wieża przypominająca londyński Big Ben.

7 Ziemie Irlandii Północnej obfitują w bezcenne zabytki pochodzące z różnych etapów historii tego kraju i zachwycają wspaniałymi krajobrazami. Dla większości turystów Belfast jest najlepszym miejscem, by rozpocząć zwiedzanie całej prowincji. W stolicy można podziwiać okazałe wiktoriańskie budynki i poznać wspaniałe zbiory Ulster Museum.

8 Jednak największe atrakcje turystyczne skupione są wzdłuż wybrzeża. Ciągnie się ono od niezwykłego wulkanicznego krajobrazu Grobli Olbrzyma do Carrickfergus, najlepiej zachowanego w Irlandii zamku Normanów. Leżą tu słynne wiktoriańskie kurorty, małe rybackie wioski i dziewicze, piaszczyste plaże.

9 Amatorów pieszych wędrówek przyciągają góry Mourne, a wędkarzy i entuzjastów żeglarstwa - urokliwe jeziora, m.in. Lower Lough Erne

10 Święta Bożonarodzeniowe w Irlandii Północnej Drzewka świąteczne, czyli nasze choinki przyozdabia się kolorowymi lampkami, bombkami i innymi świecidełkami. Niektórzy na czubku umieszczają anioła, inni gwiazdę. Dom ozdabiany jest girlandami, świecami oraz gałązkami ostrokrzewu i wierzby. Nad drzwiami wiesza się wieńce, czasami też jemiołę. W wigilię dzieci wystawiają skarpetki, czasem poszewki od poduszek na brzeg swoich łóżek, w nadziei, że rano znajdą w nich prezenty. Do świątecznej kolacji-wigilii zasiada się już o 3 po południu. Główne danie to: indyk, szynka, sos borowinowy, chleb, parówki, ziemniaki i warzywa.

11 Sztuka Pomimo małych geograficznych rozmiarów, Irlandia Północna jest miejscem z którego wywodzi się wielu znanych na całym świecie artystów, w tym pisarzy, poetów i mistrzów wielu innych dyscyplin artystycznych. Literatura irlandzka często obrazuje specyfikę Irlandii Północnej. Znane nam osoby pochodzące z Irlandii Północnej, to: Katie Melua – piosenkarka Jonny Evans – piłkarz, zawodnik Manchesteru United

12 Typowe śniadanie irlandzkie

13 Najpopularniejszą tradycyjną potrawą jest tu tak zwane Ulster fry. Ulster to kraina stanowiąca mieszankę kulturową Republiki Irlandii i Wielkiej Brytanii. Doskonale odzwierciedlają to tradycyjne potrawy, w których odnajdziemy inspirację z kuchni szkockiej, angielskiej, walijskiej i irlandzkiej. W jego skład wchodzą pieczona fasolka w sosie pomidorowym, smażone kiełbaski, bekon, jajka, pomidory, grzyby. Do tego podawane jest tradycyjne pieczywo, takie jak chleb sodowy lub potato farls- rodzaj pieczywa, w którym część mąki zastąpiono tłuczonymi ziemniakami.

14 Ciekawostki Miejscem wartym zobaczenia jest Sir Thomas and lady Dixon Park, gdzie co roku odbywa się międzynarodowa wystawa róż i gdzie można podziwiać ok. 100 000 odmian tych kwiatów. W Belfaście znajduje się dok, gdzie zbudowano słynnego Titanica. Inne ciekawe miejsca w Irlandii Północnej to miejscowości Armagh i Downpatrick. Miejsca te związane są ściśle z najbardziej słynnym irlandzkim świętym Patrykiem. Dlatego też warto zobaczyć tu katedrę St. Patrick w Armagh, w której mieści się właśnie jego grobowiec.

15 Święty Patryk patron Irlandii. Według legend, które przetrwały do naszych czasów, Święty Patryk posiadał cudowne właściwości uzdrawiania i przywracania życia. Jedną z bardziej prawdopodobnych legend jest ta, w której Św. Patryk nauczał o Świętej Trójcy na przykładzie trójlistnej koniczyny i prawdopodobnie dlatego zielona, trójlistna koniczyna jest jednym z symboli Irlandii.

16 Co roku 17 marca jest obchodzone w Irlandii święto patrona Irlandii Św. Patryka. Jest to irlandzkie święto narodowe i dzień jest dniem wolnym od pracy. Na ulicach odbywają się liczne parady i festyny, w których dominuje kolor zielony (symbol zielonej koniczyny). Ludzie zbierają się tradycyjnie w pubach i dyskotekach, aby bawić się i napić wspólnie tradycyjnego „zielonego” napoju.


Pobierz ppt "Irlandia Północna ZIELONY KRAJ. Mapa Irlandii: Irlandia Północna jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Stolicą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google