Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Scotland Szkocja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Scotland Szkocja."— Zapis prezentacji:

1 Scotland Szkocja

2 Geografia Szkocja – dawniej niezależne królestwo, obecnie część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski.

3 Stolica Edynburg (ang. Edinburgh) – miasto w Wielkiej Brytanii; od 1437 roku stolica Szkocji. Od 1583 miasto uniwersyteckie. Obecnie znajdują się tam cztery uniwersytety – University of Edinburgh, Heriot-Watt University, Edinburgh Napier University i Queen Margaret University. W 2001 roku Edynburg miał mieszkańców, co czyni go siódmym co do wielkości miastem w Wielkiej Brytanii. W przeszłości nazywany również "Starym Kopciuchem".

4 Stolica w obiektywie

5 Inne duże miasta Glasgow Livingston Aberdeen

6 Patron Szkocji Andrzej Apostoł – święty, jeden z dwunastu apostołów, wg świadectwa Ewangelii Pierwszy Powołany spośród apostołów (wcześniej był uczniem św. Jana Chrzciciela), brat świętego Piotra, patron Szkocji, Grecji, Rosji, Hiszpanii, Sycylii. Według tradycji chrześcijańskiej prowadził działalność misjonarską na terenach nad Morzem Czarnym.

7 Dzień patrona 30 listopada to narodowe święto Szkocji. W tym dniu przypada dzień św. Andrzeja, patrona tego kraju. Krzyż św. Andrzeja został również umieszczony na narodowej fladze Szkocji.

8 Ważne miejsca Dolina Glen Coe Highlands

9 Zamek Dunrobin Castle and Gardens of Mey

10 Symbol roślinny Symbolem roślinnym Szkocji jest oset.

11 Flaga Drugą flagą Szkocji jest Lion Rampant. W 1165 roku Wilhelm I Lew zmienił szkocki symbol z dzika na lwa. Jednocześnie flaga została otoczona czerwoną, ozdobną bordiurą. Lion Rampant jest flagą królewską i może być używana tylko przez członków rodziny królewskiej. Pierwsza z nich nawiązuje do patrona Szkocji, św. Andrzeja, który, jak głosi legenda, na własną prośbę został ukrzyżowany na ukośnych belkach, aby nie przypominały kształtem świętego krzyża, na jakim umarł Chrystus.

12 Herb Herb Szkocji – herb Królestwa Szkocji, w polu złotym otoczonym podwójną bordiurą czerwoną ozdobioną naprzemiennie liliami tej samej barwy, lew czerwony wspięty w prawo, pazury i język błękitne.

13 Narodowym kolorem Szkocji jest niebieski.

14 Sławni ludzie Ewan McGregory - aktor Sean Connery - aktor

15 Alistair MacLean – pisarz Annie Lennox - piosenkarka

16 Kilt Kilt – narodowy strój szkocki. Jest to szkocka spódniczka zrobiona z tartanu, czyli materiału w szkocką kratę.

17 Źródła http://pl.wikipedia.org/wiki/Szkocja

18 Autor Szymon Radziejewski


Pobierz ppt "Scotland Szkocja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google