Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Symbol czerwonego smoka pochodzi z legend arturiańskich, gdzie był symbolem celtyckiego plemienia Brytów. Barwy biało-zielone zostały wprowadzone w Walii.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Symbol czerwonego smoka pochodzi z legend arturiańskich, gdzie był symbolem celtyckiego plemienia Brytów. Barwy biało-zielone zostały wprowadzone w Walii."— Zapis prezentacji:

1

2 Symbol czerwonego smoka pochodzi z legend arturiańskich, gdzie był symbolem celtyckiego plemienia Brytów. Barwy biało-zielone zostały wprowadzone w Walii za rządów dynastii Tudorów. W 1953 roku ustanowiona została oficjalnie flaga krajowa Walii podobna do obecnej (biało-zielona) lecz smok był na niej znacznie mniejszy i umieszczony na tarczy pod koroną. Obecna wersja flagi została ustanowiona w 1959 roku przez Elżbietę II. Historia flagi. ciekawostka

3 Walia znajduje się na półwyspie, który od wschodu graniczy z Anglią, od zachodu z Morzem Irlandzkim. Głównymi miastami koncentrującymi zarówno przemysł jak i historyczne zabytki jest Cardiff – stolica Walii, Swansea, Bangor, St. David, oraz Newport. Stolica - Cardiff J. urzędowy: angielski, walijski

4 Polska nazwa jest spolszczoną wersją angielskiej nazwy Wales, która jest germańskim egzonimem pochodzącym od germańskiego słowa „Walha”, które oznacza nieznajomego lub cudzoziemca. Słowo „Walha” prawdopodobnie wywodzi się od nazwy celtyckiego plemienia Volcae. Walijczycy, w języku walijskim, który, obok języka angielskiego, pełni rolę języka urzędowego w tej krainie, nazywają swój kraj Cymru (wym. Kamri), a siebie Cymry, co w języku starowalijskim oznacza „rodak, krajan”. Walia jest krajem wymarzonym na wakacyjne wyprawy. Wiele ciekawych i zabytkowych miast walijskich, oferują nie tylko świetne hotele, ale przede wszystkim liczne zabytki, w tym okazałe, średniowieczne zamki. Warto jest wybrać się do Walii 1 marca, kiedy to przypada wspomnienie św. Dawida, patrona Walii.

5 Walia znajduje się na półwyspie, który od wschodu graniczy z Anglia, od zachodu z Morzem Irlandzkim. Głownymi miastami koncentrującymi zarówno przemysł jak i historyczne zabytki jest Cardiff – stolica Walii, Swansea, Bangor, St. David, oraz Newport. W dużej mierze Walia to piękne krajobrazy, skaliste, klifowe wybrzeża, malowniczo położone wioski w często wyżynnych oraz górzystych terenach na północy, gdzie znajduje się najwyższy szczyt w Snowdonia – Snowdon 1085 m. n.p.m. W dużej mierze Walia to piękne krajobrazy skaliste, klifowe wybrzeża, malowniczo położone wioski w często wyżynnych oraz górzystych terenach na północy, gdzie znajduje się najwyższy szczyt w Snowdonia – Snowdon 1085 m. n.p.m.

6 1.Najwyższy szczyt Walii – Snowdon 2.Wieże kościoła St. Giles w Wrexham 3.Most na rzece Dee w Liangollen 4.Dzwony kościoła Wszystkich Świętych w Gresford 5.święte Źródło św. Winifredy 6.1500-letnie cisy na terenie kościoła w Overton-on-Dee 7.Pistyll Rhaeadr - najwyższy wodospad Walii (75 m) a także: 7 cudów Walii : Millenium Stadium

7 Zamki w Cardiff Góry Kambryjskie

8

9

10


Pobierz ppt "Symbol czerwonego smoka pochodzi z legend arturiańskich, gdzie był symbolem celtyckiego plemienia Brytów. Barwy biało-zielone zostały wprowadzone w Walii."

Podobne prezentacje


Reklamy Google