Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIELKO- POLSKIE NAJ…. NAJWIĘKSZE MIASTO Stolicą W ielkopolski i największym miastem jest Poznań. Żyje tam 546,829 ludzi. Ma powierzchnię 261,85ha.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIELKO- POLSKIE NAJ…. NAJWIĘKSZE MIASTO Stolicą W ielkopolski i największym miastem jest Poznań. Żyje tam 546,829 ludzi. Ma powierzchnię 261,85ha."— Zapis prezentacji:

1 WIELKO- POLSKIE NAJ…

2 NAJWIĘKSZE MIASTO Stolicą W ielkopolski i największym miastem jest Poznań. Żyje tam 546,829 ludzi. Ma powierzchnię 261,85ha.

3 NAJMNIEJSZE MIASTO Dobra to najmniejsze miasto W ielkopolski. Żyję tam 1,448 ludzi. 1,84 ha powierzchni.

4 NAJ - POPULARNIE J SZE DANIE Pyry z gzikiem to tradycyjne danie W ielkopolski.

5 NAJ - POPULARNIEJSZY PARK KRAJOBRAZOWY W Rogalińskim parku krajobrazowym znajdują się bardzo stare, duże dęby

6 NAJCIEKAWSZE MIEJSCE Najciekawszym miejscem w Wielkopolsce jest nowe zoo w Poznaniu. Zostały do niego przeniesione zwierzęta ze starego zoo.

7 NAJSTARSZA (PIERWSZA) STOLICA Gniezno było pierwszą stolicą P olski, obecnie jest nią Poznań. Liczy ono ponad 70 tysięcy mieszkańców.

8 NAJSTARSZY REZERWAT Rezerwat w Czeszewie jest najstarszym rezerwatem w Wielkopolsce powstał on w 1907 roku. Ma ponad 222,6 ha

9 NAJWAŻNIEJSZY POMNIK Buk Dziadek jest najważniejszym pomnikiem przyrody w Wielkopolsce. Ma 670 cm obwodu i 27m wysokości. Stoi on niedaleko miejscowości Przedborów.

10 NAJWIĘKSZY KOSZ W Nowym Tomyślu znajduję się największy na świecie kosz wikliniarski. Powstał on w 2006 roku, ma 17m długości i prawie 10m szerokości. Jest w Światowej Księdze Guinessa.

11 NAJWIĘKSZA RZEKA Warta to najdłuższa i największa rzeka w Wielkopolsce. Ma ponad 800 km długości.

12 NAJCZYSTRZE JEZIORO Za najczystsze jezioro w Wielkopolsce uznaje się jezioro Strzeszyńskie. Jego głębokość wznosi ok. 10m. Jest to rodzaj jeziora polodowcowego.

13 NAJGŁĘBSZE JEZIORO Najgłębszym jeziorem w Wielkopolsce jest jezioro Popielewskie. Ma ponad 45 m głębokości.

14 NAJCZYSTRZE JEZIORO Za najczystsze jezioro w Wielkopolsce uznaje się jezioro Strzeszyńskie. Jego głębokość wznosi ok. 10m. Jest to rodzaj jeziora polodowcowego.

15 NAJWIĘKSZE JEZIORO Największym jeziorem w Wielkopolsce jest jezioro Powidzkie. Znajduje się ono na pojezierzu gnieźnieńskim i ma ponad 1000ha.

16 NAJPIĘKNIEJSZY BUDYNEK Najpiękniejszym budynkiem w Wielkopolsce jest ratusz w Poznaniu. Codziennie o godzinie 12 wychodzą z wieży ratusza dwa koziołki, które się trykają.

17 NAJMODNIEJSZE MIEJSCE Najmodniejszym miejscem jest centrum handlowe Stary Browar. Zostało wybudowane w listopadzie 2003 roku i znajduje się w centrum Poznania.

18 NAJSTARSZY ZNAK Najstarszym znakiem drogowym uznawany jest znak w kształcie kręgla. Powstał on w 1151 roku i stoi niedaleko drogi miedzy Kaliszem a Kruszwica.

19 NAJCIEKAWSZA ATRAKCJA Najciekawsza atrakcja tych świąt była ruchoma szopka bożonarodzeniowa w Poznaniu. Znajduje się na niej 200 elementów. Ma 14m wysokości i 8 m szerokości.

20 NAJSTARSZY ZNAK Najstarszym znakiem drogowym uznawany jest znak w kształcie kręgla. Powstał on w 1151 roku i stoi niedaleko drogi miedzy Kaliszem a Kruszwica.

21 NAJWIĘKSZY DZWON Największy dzwon w Wielkopolsce znajduje się w kościele w Licheniu. Nazywa się Bogurodzica i waży 15 ton.

22 NAJWIĘKSZY KOŚCIÓŁ Kościół w Licheniu uznawany jest za największy w Wielkopolsce i w Polsce. Wezwanie Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski.

23 Kopalnia soli w Kłodawie Znajduje się tam potężny wysad solny z jedynym w Europie ze stanowiskiem soli różowej.

24 Najstarszy drewniany kościół w Polsce. Drewno użyte do budowy świątyni zostało ścięte ok. 1373. r Kościółek w Tarnowie Pałuckim jest niezwykle urokliwy

25 Najstarsze sanktuarium Sanktuarium w Górce Klasztornej k. Łobżenicy może poszczycić się najdłuższą metryką w historii polskich objawień w 1079 r.

26 Jedyne… Niewielkie miasteczko Strzelno. Na Wzgórzu św. Wojciecha znajdują się obok siebie dwa romańskie kościoły. Jedyny taki zespół w Polsce.. Pierwszy to kościół św. Prokopa zbudowany w XII w., piękna, gotycka, największa w Polsce rotunda.

27 Zabytek klasy „ 0” W Strzelnie,w Kościele świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny znajdują się cztery romańskie kolumny. Na dwóch z nich odkryjemy płaskorzeźby, przedstawiające jedna cnoty, druga przywary człowieka. Zabytek znany na całym świecie. Obecnie Strzelno leży w województwie kujawsko- pomorskim

28 Najliczniejsza… W pałacu biskupów poznańskich w Ciążeniu znajduje się biblioteka licząca ok. 80 tys. woluminów. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że są to największe w Europie zbiory literatury masońskiej

29 Największa impreza targowa w historii Polski Poznań-Powszechnej Wystawie Krajowej, zorganizowanej dla uczczenia i zaprezentowania dorobku pierwszego dziesięciolecia niepodległej Ojczyzny Tak więc była to najdłużej trwająca impreza. Zorganizowano ją na największej powierzchni wystawienniczej, a odwiedziło ją ponad 4 mln gości!

30 Krówki Znane i lubiane cukierki krówki zwane również ciągutkami narodziły się w Poznaniu. Tutaj w 1921 r. ruszyła pierwsza fabryka tych cukierków, które błyskawicznie podbiły rynek nie tylko krajowy, ale również znalazły uznanie za granicą.

31 Jarocin Od 1970 roku w Jarocinie odbywały się Wielkopolskie Rytmy Młodych, impreza, która dekadę później była już znana na całą Polskę jako Festiwal Rockowy w Jarocinie

32 Najstarsza dłubanka W miejscowości Cieśle ( Buk) w 1992 r. odnaleziono najstarszą łódź (tzw. dłubanka korytowata) z ok. 1700 r. p.n.e.

33 Najdłuższy most Najdłuższy w Polsce most o długości 1507m dźwiga rurociąg odprowadzający popioły z elektrowni "Pątnów" na wysypisko nieczynnej odkrywki Gosławice k. Konina.

34 Nietoperze w podziemiach Największa w Europie kolonia nietoperzy (ok. 20 tys. sztuk) znajduje się w rezerwacie "Nietoperek" utworzonym w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Obecnie województwo lubuskie

35 Prezentację wykonały:  Natalia Molska  Wiktoria Jóskowiak  Daria Wałęsiak


Pobierz ppt "WIELKO- POLSKIE NAJ…. NAJWIĘKSZE MIASTO Stolicą W ielkopolski i największym miastem jest Poznań. Żyje tam 546,829 ludzi. Ma powierzchnię 261,85ha."

Podobne prezentacje


Reklamy Google