Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ireland Irlandia. Geografia Irlandia (Republika Irlandii, Republic of Ireland, Éire) jest państwem położonym na wyspie o tej samej nazwie i zajmuje ok.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ireland Irlandia. Geografia Irlandia (Republika Irlandii, Republic of Ireland, Éire) jest państwem położonym na wyspie o tej samej nazwie i zajmuje ok."— Zapis prezentacji:

1 Ireland Irlandia

2 Geografia Irlandia (Republika Irlandii, Republic of Ireland, Éire) jest państwem położonym na wyspie o tej samej nazwie i zajmuje ok. 83% jej powierzchni. Administracyjnie podzielona jest na 26 hrabstw. Sześć hrabstw położonych na północnym wschodzie wyspy stanowi Irlandię Północną wchodzącą w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii. Największe aglomeracje to: Dublin, Cork, Galway, Limerick i Waterford (dane za 2006 r.). Językiem urzędowym w Irlandii jest język angielski i irlandzki (gaelicki), którym na co dzień posługuje sie niespełna 100 tys. mieszkańców.

3 Stolica Dublin - stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. Położony na wschodnim wybrzeżu Irlandii, nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Rzeka dzieli miasto na dwie części o zdecydowanie odmiennym charakterze: Northside oraz nowocześniejszą i bardziej zamożną Southside. Główny ośrodek administracyjny, kulturalny, ekonomiczny i przemysłowy kraju.

4 Stolica w obiektywie

5 Cork Galway Duże miasta

6 Patron Św.Patryk - urodził się w 385 r. Gdy miał szesnaście lat, uprowadzono go i sprzedano w niewolę do Irlandii, gdzie pracował jako pasterz. Podczas trwającego sześć lat pobytu zajmował się tam poważnie sprawami wiary. Po tym okresie udało się mu uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. Kiedy zamierzał wrócić do ojczyzny, miał we śnie widzenie, w którym usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa.

7 Dzień patrona Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. Najważniejszą tradycją obchodów Dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony. Głównym symbolem święta jest trójlistna koniczynka

8 Ważne miejsca Irlandii Klify Moheru (Cliffs of Moher) Grobla Olbrzyma (Giant's Causeway)

9 Park Dziedzictwa Narodowego (Irish National Heritage Park ) Glendalough (Dolina Dwóch Jezior)

10 Symbol ro ś linny Irlandii Symbolem Irlandii jest koniczyna

11 Flaga Zestaw barw używany obecnie na fladze Irlandii po raz pierwszy pojawił się w formie kokard w 1830 roku podczas obchodów rocznicy rewolucji francuskiej i był inspirowany flagą Francji. Flagi w tym zestawieniu kolorów faktycznie zaistniały w czasie powstania w 1848 roku wywołanego przez ugrupowanie Młoda Irlandia, a za pomysłodawcę flagi uznawany jest jego przywódca, Thomas Francis Meagher.

12 Herb Herbem Irlandii jest złota harfa o srebrnych strunach w błękitnym polu. To godło sięgające średniowiecza nazywane jest harfą Briana Boru (pierwowzór herbu Irlandii znajduje się Trinity College w Dublinie). Widniała ona również na flagach oddziałów irlandzkich tworzonych w armiach na kontynencie europejskim w XVII-XVIII wieku.

13 NARODOWYM KOLOREM IRLANDII JEST ZIELoNY

14 Sławni ludzie Colin Farrell- aktor Enya- wokalistka

15 Pierce Brosnan- aktor Oscar Wilde - pisarz

16 Ciekawostki Irlandia ze względu na swe walory krajobrazowe nazwana została "SZMARAGDOWĄ WYSPĄ", która słynie z niepowtarzalnie pięknych widoków bardzo różnych dla poszczególnych części kraju. Irlandia swą wyjątkowość zawdzięcza pozostałościom epoki lodowcowej i obecnie znacznemu ociepleniu klimatu w niektórych częściach wysp oraz licznym jeziorom, pojedynczym grupom niskich gór, pozostałościom rozległych bagien, a przede wszystkim najwyższym i najpiękniejszym klifom w Europie. Fascynuje urokliwym krajobrazem z łagodnym umiarkowanie ciepłym klimatem charakteryzującym się dużą ilością opadów, otoczony morzem powodujący liczne występowanie mgieł a zarazem mistyczność i niesamowitą atmosferę irlandzkich wybrzeży.

17 Linki http://www.shamrock.internetdsl.pl/mapy/irlandia.jpg http://dublin.trade.gov.pl/pl/ireland/article/detail,470,Podstawowe_informacje_o_Irlandii.html http://pl.wikipedia.org/wiki/Dublin http://www.toya.net.pl/~eol/fotos/wlk/duze/belfast/belfast5.jpg http://pl.123rf.com/photo_1311791_dublin-stolica-irlandii.html http://www.turystyka-irlandia.infnews.pl/images/stories/zabytki/Galway.jpg http://www.airportrentalcar.info/wp-content/uploads/2009 http://szkola.interklasa.pl/ue018/index.php?id=zabytki http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://2.bp.blogspot.com/_9qMXK_pl5XM/S4JefZDUNGI/AA AAAAAAGi0/br79tiW4Qf4/s200/cliffs%2Bof%2Bmoher%2B2.JPG&imgrefurl=http://twoja- irlandia.blogspot.com/2010/02/irlandia-jak-na-dosc-maa-wyspe-ma- sporo.html&usg=__lFF0R1aZy_aQAXqY0Iy1qJY8cLs=&h=150&w=200&sz=9&hl=pl&start=4&zoom=1 &um=1&itbs=1&tbnid=5ch1_I9qAxwdQM:&tbnh=78&tbnw=104&prev=/search%3Fq%3Datrakcje% 2Birlandii%26um%3D1%26hl%3Dpl%26sa%3DN%26biw%3D1259%26bih%3D855%26tbm%3Disch& ei=TtDLTcvIOtDEtAbNw82PAw http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://2.bp.blogspot.com/_9qMXK_pl5XM/S4JefZDUNGI/AA AAAAAAGi0/br79tiW4Qf4/s200/cliffs%2Bof%2Bmoher%2B2.JPG&imgrefurl=http://twoja- irlandia.blogspot.com/2010/02/irlandia-jak-na-dosc-maa-wyspe-ma- sporo.html&usg=__lFF0R1aZy_aQAXqY0Iy1qJY8cLs=&h=150&w=200&sz=9&hl=pl&start=4&zoom=1 &um=1&itbs=1&tbnid=5ch1_I9qAxwdQM:&tbnh=78&tbnw=104&prev=/search%3Fq%3Datrakcje% 2Birlandii%26um%3D1%26hl%3Dpl%26sa%3DN%26biw%3D1259%26bih%3D855%26tbm%3Disch& ei=TtDLTcvIOtDEtAbNw82PAw http://zielona-wyspa.ovh.org/ http://alwert.republika.pl/ http://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Irlandii http://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Irlandii

18 Autor Kinga Jańczak


Pobierz ppt "Ireland Irlandia. Geografia Irlandia (Republika Irlandii, Republic of Ireland, Éire) jest państwem położonym na wyspie o tej samej nazwie i zajmuje ok."

Podobne prezentacje


Reklamy Google