Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii I Irlandii Północnej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii I Irlandii Północnej"— Zapis prezentacji:

1 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii I Irlandii Północnej

2 Wielka Brytania Powierzchnia 244110 km² Ludność: 60975000
Stolica Londyn Waluta: 1 funt szterling=100 pensów Języki urzędowe: angielski, walijski, szkocki celtycki, irlandzki celtycki Ciekawostki Anglia, Szkocja i Walia leżą w północno-zachodniej Europie na wyspie zwanej Wielką Brytanią. Wraz z Irlandią Północną tworzą Zjednoczone Królestwo. Tak powstała flaga Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytani i Irlandii Północnej:

3 Anglia Powierzchnia:130 395 km² Ludność: 51 092 002 Stolica: Londyn
Waluta: 1 funt szterling=100 pensów Język urzędowy: angielski Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna Głowa państwa Królowa Elżbieta II Ciekawostki Anglia to największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii. Anglicy piją najwięcej najwięcej świecie herbaty, 2,5 raza więcej niż Japończycy i 22 razy więcej niż Francuzi Czy Amerykanie. Zamek Windsor jest najstarszą i największą królewską rezydencją pozostającą wciąż w użyciu. Londyn jest największym centrum finansowym świata.

4 Szkocja Powierzchnia:78 782 km² Ludność: 5 144 200 Stolica: Edynburg
Waluta: 1 funt szterling=100 pensów Język urzędowy: szkocki, angielski Ustrój polityczny: demokratyczny, autonomiczny Głowa państwa Królowa Elżbieta II Ciekawostki Szkocja – dawniej niezależne królestwo, obecnie część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Dudy, kilt i whisky - to najbardziej znane produkty szkockiej kultury.Dudy pochodzą z Azji Mniejszej, mają jednak w kulturze Szkocji szczególne znaczenie i kojarzone są właśnie z nią. Kilt jako męska spódnica znana była już w czasach podbojów rzymskich na Wyspach brytyjskich. Charakterystyczny materiał, z którego wykonany jest kilt, zwany jest tartanem. Słowo to wywodzi się z francuskiego "tartanie" i oznacza po prostu tkaninę w kratę. Każdy z klanów szkockich ma swój unikatowy wzór kiltu. Whisky – jest kwestią sporną pomiędzy Szkotami a Irlandczykami – do dziś nie wyjaśnione jest bowiem, który z narodów wynalazł ten alkohol. Najkrótsza ulica to Ebenezer Place w Caithness – mierzy całe 2,06 metry. W Szkocji życje więcej ludzi z rudymi włosami niż gdziekolwiek indziej.

5 Walia Powierzchnia:20 779 km² Ludność: 3 004 600 Stolica: Cardiff
Waluta: 1 funt szterling=100 pensów Język urzędowy: walijski, angielski Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna Głowa państwa książę Karol Ciekawostki Walia – jedna z czterech części składowych Zjednoczonego Królestwa. Walia wyróżnia się z pośród innych regionów Wielkiej Brytanii dużą ilością zamków i twierdz. Jest ich tu ponad 900.

6 Irlandia Północna Powierzchnia:13 843 km² Ludność: 1 759 000
Stolica: Belfast Waluta: 1 funt szterling=100 pensów Język urzędowy: irlandzki, angielski Ustrój polityczny: demokracja parlamentarna Głowa państwa: królowa Elżbieta II Ciekawostki Irlandia Północna powstała w roku. Miejscem wartym do zobaczenia jest Sir Thomas and Lady Nixon Park, gdzie co roku odbywa się międzynarodowa wystawa róż i gdzie można podziwiać ok odmian tych kwiatów. W Belfaście znajduje się dok, gdzie zbudowano słynnego Titanica.


Pobierz ppt "Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii I Irlandii Północnej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google