Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Praca semestralna- geografia Trójmiasto Wykonały:Dorota Bisek i Angelika Ćwiklińska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Praca semestralna- geografia Trójmiasto Wykonały:Dorota Bisek i Angelika Ćwiklińska."— Zapis prezentacji:

1 Praca semestralna- geografia Trójmiasto Wykonały:Dorota Bisek i Angelika Ćwiklińska

2 Czarlina Wieś kaszubska na równinie Charzykowskiej na terenie Kaszubskiego parku krajobrazowego pomiędzy jeziorem Jelenie i Radolnym w sąsiedztwie Wdy. Prowadzi tędy również turystyczny Szlak Kaszubski.

3 -25˚C DorotkaWincent

4 Wycieczka po j.Radolnym

5 Gdańsk

6

7 Historia Pierwsze wzmianki o Gdańsku pochodzą z 997r. I związane są z misją św. Wojciecha na Pomorzu w 1308 zajęli je Krzyżacy i panowali tam aż do 1454r do zakończenia wojny trzynastoletniej. W wyniku II rozbioru Gdańsk znalazł się w granicach państwa pruskiego i zaczął podupadać. Po I wojnie światowej powstało wolne miasto Gdańsk, mające kontynuować najlepsze tradycje współistnienia kultur i narodów, co jednak w dobie nasilających się w Europie nastrojów nacjonalistycznych okazało się nierealistyczną mrzonką. Pierwszego września 1939r w Gdańsku rozpoczęła się II wojna światowa, a w 1945r zniszczone przez Armię Czerwoną miasto wróciło do Polski. W 1980r w stoczni gdańskiej narodziła się „solidarność”, której pokojowa walka o wolność doprowadziła do przełomowych przemian politycznych w kraju i Europie.

8 Stare miasto Gdańsk stanowi jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce pomimo że prawie całe historyczne śródmieście zostało odbudowane po ostatniej wojnie, a znaczna część zabytków ruchomych uległa zniszczeniu bądź rozproszeniu Najważniejsze zabytki Gdańska znajdują się na Głównym Mieście (Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagenów) i Starym Mieście (Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta, kościół św. Katarzyny), główne znajdują się wzdłuż Drogi Królewskiej reprezentacyjnej ulicy Gdańska – Długiej. Na Głównym Mieście znajduje się również Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP największa średniowieczna świątynia z cegły w Europie. Do 1939 roku istniała Wielka Synagoga. Do ważnych miejsc w Gdańsku należy również Westerplatte, Twierdza Wisłoujście oraz Oliwa, gdzie znajduje się zespół katedralny. Zabytki Gdańska znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Na ulicy Ogarnej mieszkał znany fizyk Gabriel Daniel Fahrenheit, wynalazca termometru rtęciowego i twórca własnej skali temperatur używanej np. w USA.

9

10 Ul.Długa Główną ulica starego miasta w Gdańsku jest ul Długa przechodząca w Długi Targ. Z obu stron widać tam cudowne kamieniczki w których aktualnie znajdują się kawiarnie galerie bursztynów i antykwariaty. Panoramę ulicy zamyka wieża ratusza Głównego miasta. Dalej centralne miejsce na Długim Targu zajmuje fontanna Neptuna za nią stoi Dwór Artusa. W kamieniczce obok znajdowała się tzw. „Sień Gdańska” a dwie kamienice dalej znajduje się najbardziej znana w Gdańsku „złota kamieniczka” Długi targ zamyka od strony Motławy zielona brama którą zaprojektowano jako gdańską rezydencje polskich królów.

11 Ratusz Ratusz głównego miasta został wybudowany w XIV w., a jego wieża, podniesiona w XVIw. Do wysokości 82m została zwieńczona renesansowym hełmem, na którego szczycie umieszczono statuę króla Zygmunta Augusta.

12 Fontanna Neptuna Fontanna Neptuna, odlana z brązu w Norymberdze w 1620r. Postać Boga mórz ustawiona została na kamiennej muszli ozdobionej licznymi rzeźbami za nią wznosi się budynek dawnej giełdy i Dwór Artusa

13

14 Motława Wzdłuż Motławy znajduje się bardzo charakterystyczna ulica „Długie Pobrzeże” Po prawej stronie mamy rzekę i Wyspę Spichrzów, po lewej mamy bramy: Chlebnicką i Mariacką. W środku pobrzeża znajduje się żuraw a po nim druga część ulicy „Rybackie Pobrzeże” nazwa ta pochodzi od targu rybnego który tam się znajdował przed wojną.

15

16

17 Ul.Mariacka Ul. Mariacka została wytoczona już w I połowie XIV w. Jej najbardziej charakterystycznym elementem są malownicze przedporoża, ozdobione licznymi płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny biblijne i mitologiczne oraz wielkimi granitowymi kulami i kutymi kratami. Perspektywę ulicy zamyka potężna bryła kościoła Mariackiego.

18 Kościół Mariacki Kościół ten wzniesiony w stylu gotyckim ma 105m długości, 66m szerokości, wysokość nawy głównej sięga 30m. Jego budowa została rozpoczęta w 1343 i zakończona po 159 latach. Do wnętrza prowadzi 7 bram a jego wieża według planów, których jednak nigdy nie dało się zrealizować miała sięgać 160m. Ostatecznie osiągnęła ona wysokość tylko 78m, jej mury przy podstawie mają grubość 3 metrów. We wnętrzu znajduje się aż 36 kaplic Najcenniejszym zabytkiem kościoła był obraz „Sąd Ostateczny”,namalowany przez flamandzkiego malarza Jana Memlinga w roku 1460 dla Florencji. Został jednak zrabowany w 1473 przez gdańskiego korsarza Paula Beneke. Teraz obraz znajduje się w gdańskim muzeum a w kościele możemy zobaczyć jego kopie

19

20

21

22 Żuraw Brama Szeroka (jedna z tzw. bram wodnych Głównego Miasta) istniała już w 1363 r., a z 1367 r. zachowała się łacińska wzmianka o dźwigu (caranum). W obecnym kształcie żuraw zbudowano w latach 1442-1444. Służył przede wszystkim jako urządzenie portowe do załadunku towarów i balastu na statki oraz do stawiania ich masztów. Urządzenie było w stanie podnieść ciężar czterech ton na wysokość jedenastu metrów. Mechanizmem są dwa bębny o średnicy około sześciu metrów. Jako siłę napędową wykorzystywano ludzi stąpających wewnątrz tych bębnów. Żuraw został podpalony w 1945 r. gdy miasto zdobyła Armia Czerwona. Ocalały mury okalające drewnianą konstrukcję. Po II wojnie światowej zrekonstruowano część drewnianą.

23

24 Hala Targowa Historyczna hala w Głównym Mieście w Gdańsku przy placu Dominikańskim. Przed laty w tym miejscu istniał klasztor dominikański. Został on zniszczony w wyniku ostrzału wojsk rosyjsko-pruskich w 1813 roku. Władze pruskie nie zezwalały na odbudowę, pusty plac był wykorzystywany jako miejsce musztry wojskowej oraz targowisko. W 1894 roku postanowiono wybudować w tym miejscu Halę Targową, którą ukończono 3 sierpnia 1896. W trakcie ostatniej renowacji odkryto pozostałości kościoła św. Mikołaja z XII wieku. Znalezione fragmenty są obecnie eksponowane w dolnej części hali. Wysokość budynku wynosi 15 m, powierzchnia 4714 m². Do jej wnętrza prowadzą cztery bramy. Wnętrze hali zmodernizowano, dostosowując ją do potrzeb współczesnych obiektów handlowych.

25

26 Sopot

27

28 Monte Casino Główna promenada Sopotu. Po jej obu stronach stoją zadbane kamieniczki z przełomu XIX i XXw. Sklepy, bary, restauracje, kina na parterach kamienic dopełniają barwnego obrazu ulicy.

29 Molo Początki mola sięgają pierwszej połowy XIXw, ale obecny kształt uzyskało w 1927r. Jest długi na 512m, drewniany pomost spacerowy. Najbardziej wysunięty w morze kraniec mola to również znakomity punkt widokowy na zatokę Gdańska i Trójmiasto.

30

31

32 Gdynia

33 Molo południowe Jest to miejsce w którym w którym przed budowa portu biegł brzeg morza. Dziś centrum turystyczne Gdyni-Skwer Kościuszki i wychodzące w morze Mole Południowe. Przy molo cumują legendarne okryte światową sławą żaglowce- ”Dar Pomorza” i „Dar Młodzieży”- oraz niszczyciel ORP „Błyskawica” biorący udział w walkach II wojny światowej. „Dar Pomorza” i „Błyskawicę” zmieniono na muzea na wodzie. Po drugiej stronie mola znajduje się oceanarium, a w zacisznej marinie, widać kolorowe jachty.

34 Bibliografia Przewodnik „Polska na weekend” wyd.Pascal Przewodnik ”Wolne Miasto Gdańsk” Gdańsk 2008 Przewodnik ”Kaszuby” wyd. Region Wikipedia Google maps Wiedza własna

35 Koniec


Pobierz ppt "Praca semestralna- geografia Trójmiasto Wykonały:Dorota Bisek i Angelika Ćwiklińska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google