Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jaki jest wpływ Słońca na Ziemię? Ewa Fila, Erwin Dedo, Julia Passowicz Gimnazjum Nr 2 z O.I. Im. I. Łukasiewicza w Jaśle Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jaki jest wpływ Słońca na Ziemię? Ewa Fila, Erwin Dedo, Julia Passowicz Gimnazjum Nr 2 z O.I. Im. I. Łukasiewicza w Jaśle Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM."— Zapis prezentacji:

1 Jaki jest wpływ Słońca na Ziemię? Ewa Fila, Erwin Dedo, Julia Passowicz Gimnazjum Nr 2 z O.I. Im. I. Łukasiewicza w Jaśle Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM

2 Słońce Słońc e, nasza najbliższa gwiazda, jest pierwotnym źródłem wszystkich energii występujących na Ziemi. Wszystkie procesy zachodzące na naszej planecie mają źródło w energii słonecznej lub rozpadzie pierwiastków promieniotwórczych, (a te i tak powstały w innych gwiazdach). W naszym projekcie szukaliśmy związków zachodzących pomiędzy różnymi elementami środowiska przyrodniczego a Słońcem.

3 Jak Słońce wpływa na człowieka? Pozytywny: Słońce ma szczególny wpływ na przyswajanie witaminy D. Jest ona niemal w 100% syntezowana w skórze i tylko niewielka jej ilość wchłania się ze źródeł pokarmowych. duży wpływ na metabolizm, przyśpiesza przemianę materii - pod jego wpływem naczynia krwionośne rozszerzają się a do narządów dociera lepiej utleniona i bogata w składniki odżywcze krew, co pomaga szybciej spalać kalorie. swiatło słoneczne powod uje zmniejszenie depresji. p romienie ultrafioletowe stanowią podstawową metodę leczenia wielu chorób dermatologicznych (m.in. łuszczycy).

4 Jak Słońce wpływa na człowieka? Negatywny: reakcje ostre, czyli oparzenia słoneczne, reakcje przewlekłe: przyspieszone starzenie się skóry, słoneczne zwyrodnienie włókien elastycznych, uszkodzenie naczyń krwionośnych, przebarwienia skóry, stany przednowotworowe (rogowacenie słoneczne) i nowotwory złośliwe (np. czerniak).

5 W pływ Słońca na rośliny Energia słoneczna jest niezbędna do przeprowadzenia jednego z ważniejszych procesów zachodzących w roślinach zielonych, jakim jest fotosynteza, w czasie tego procesu dochodzi do wytworzenia materii organicznej, która stanowi pierwotne źródło pokarmu dla wszystkich poziomów pokarmowych.

6 Jak Słońce wpływa na rośliny – nasz eksperyment Rzeżucha w ciemnościRzeżucha w słońcu wnioski Po dniu od zasadzenia, rzeżucha zaczęła kiełkować. Urosła, ale po ok. dwóch dniach zaczęła więdnąć i czernieć. Po upływie tygodnia rzeżucha pokryła się pleśnią. Rzeżucha wykiełkowała. Po dwóch dniach urosła i stała się zielona. Po tygodniu nadal się utrzymywała i rosła. Słońce zdecydowanie wpływa na przebieg fotosyntezy roślin. Gdy roślina znajduje się w ciemnym pomieszczeniu, po pewnym czasie zwiędnie. Ale gdy roślina ma pełny dostęp do światła i wody, rośnie i utrzymuje się.

7 Czy Słońce wpływa na powstawanie surowców energetycznych? Biorąc pod uwagę najpopularniejszą teorię powstawania gazu i ropy naftowej stwierdziliśmy, że Słonce jest najważniejszym czynnikiem dzięki któremu powstały bogate złoża tych organicznych surowców. Zbyt krótki czas naszego projektu nie pozwolił nam na przeprowadzenie symulacji takiego zjawiska, ponieważ na rezultaty trzeba było by czekać kilka milionów lat.

8 W jaki sposób mierzyć promieniowanie? Przeprowadziliśmy badania natężenia promieniowania słonecznego w różnych porach dnia oraz w różnych miejscach w pomieszczeniach za pomocą luksometru. Zauważyliśmy duże różnice w oświetleniu których oko nieuzbrojone nie jest w stanie zauważyć ze względu na łatwą adaptacje oka do warunków zewnętrznych.

9 Co to jest aktywność słoneczna? Słońce charakteryzuje się zmienną aktywnością w 11-letnim cyklu, tzw. cyklu słonecznym. Ma on wpływ na życie ziemskie. Typowym wskaźnikiem aktywności słonecznej jest pomiar liczby plam na Słońcu.Plamy to obszary widoczne jako ciemne miejsca na powierzchni naszej gwiazdy, o temperaturze o kilkaset Kelwinów niższej niż obszary je otaczające. Istnieje korelacja między tą aktywnością a wielkością rocznego przyrostu warstw drzew: w okresie maksimum aktywności pierścienie rocznego przyrostu są szersze. Ciągle trwają badania wpływu aktywności Słońca na pogodę. Wpływ taki jest obserwowany.

10 Jak chronić urządzenia elektroniczne przed zagrożeniem ze strony Słońca? Głównym zagrożeniem jest burza magnetyczna spowodowana dużą aktywnością Słońca. Tańczące światło zorzy jest bardzo piękne, ale wybuchy na Słońcu wywołujące te zjawisko mogą być niebezpieczne Takie zjawisko spowodowało w 1987 roku w Ameryce Północnej szkody oszacowane na 100mln dolarów. Prądy elektryczne indukowane ze Słońca zmusiły elektrownie do wyłączeń i uszkodziły liczne urządzenia, gdyż silna jonizacja podczas występowania zorzy polarnej powoduje zaburzenia w rozchodzeniu się fali radiowej. Rozbłyski słoneczne są ponad to niebezpieczne dla astronautów, bo wysokoenergetyczne cząstki zagrażają ludzkiemu życiu. Jednym ze sposobów może okazać się klatka Faradaya, która może ochronić urządzenia właśni przed takim zagrożeniem.

11 M etody badań Słońca M etoda projekcyjna jest to najprostsz a metod a do której potrzebne są : teleskop, przesłona, okular oraz ekran, na który rzutowany jest obraz Słońca.

12 M etody badań Słońca M etoda wizualna jest to najprostsz a metod a do której potrzebne są : teleskop ze specjalnym filtrem słonecznym osłabiającym znacznie światło Słońca Teleskop Coronado z filtrem H alfa (na górze) Umożliwia zobaczenie protuberancji Teleskop z filtrem mylarowym Baader (po lewej)

13 Nasze pomiary aktywności słonecznej Wyniki wysyłaliśmy do Sekcji Obserwacji Słońca Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, gdzie były publikowane

14 Zegary słoneczne O kreślają czas w godzinach na podstawie pozycji Słońca, przez wskazanie cienia rzucanego przez nieruchomy wskaźnik na powierzchnię tarczy z podziałką godzinową umieszczoną na ziemi, posadzce, ścianie budowli lub postumencie. Używany od starożytności. Istnieją także przenośne (kieszonkowe) zegary tego typu.

15 Pierwszy zegar słoneczny Powstał w starożytnym Egipcie około 800 r. p.n.e. Został wyrzeźbiony w łupku, a cień rzucał gnomon. Dookoła było 6 wyżłobień, które określały pory dnia.

16 Zegary słoneczne w Polsce W Polsce znajduje się wiele zabytkowych, ale także nowoczesnych zegarów słonecznych. Zegar słoneczny na katedrze w Wilanowie Zegar słoneczny projektu Przypkowskiego na fasadzie budynku na Starym Mieście w Warszawie Zegar w Suwałkach Zegar w Suwałkach Zegar w ogrodzie Saskim

17 Zegar słoneczny domowej roboty Jednym z najprostszych sposobów aby zrobić własny zegar słoneczny, jest posiadanie zwykłego patyka. Gdy jest się nad morzem, można chociażby wbić go w piasek.

18 Zegar kwiatowy Co sprawia, że rośliny się poruszają i „tyka” barwny zegar kwiatów? Skąd się wzięły, kto po raz pierwszy wpadł na ten cudowny, pachnący pomysł, jak wyglądają zegary na świecie i w Polsce. Nasz projekt ma na celu przedstawienie pomysłu utworzenia zegara kwiatowego w Jaśle. Chcielibyśmy, aby nasze miasto nazywane było miastem zieleni a nasz zegar był atrakcją dla turystów i dumą Jaślan.

19 Zegar kwiatowy Linneusza W XVIII wieku znakomity przyrodnik Carl von Linne (Linneusz) zauważył, że wiele roślin otwiera swe kwiaty o stałej porze, nawet gdy niebo było zachmurzone. Zrealizował swój pomysł odpowiednio dobrając gatunki roślin, by otwierały i zamykały się o konkretnej godzinie. Potem posadził je na kolistej rabacie, otrzymując zegar.

20 Zegary kwiatowe w Polsce Warszawa Ciechocinek

21 Zegar kwiatowy w Genewie To perfekcyjny przykład połączenia szwajcarskiej sztuki zegarmistrzowskiej i botanicznej. Po raz pierwszy zaczął odmierzać kwiecisty czas w 1955 r. i szybko stał się symbolem miasta, szwajcarskich zegarków i jednym z symboli Szwajcarii. Zdjęcie przy zegarze kwiatowym jest jednym z najpopularniejszym zdjęć turystów z całego świata Przez wiele lat zegar miał jedną tarczę. W 2002 r. przeszedł renowację. Od tej pory ma osiem tarcz i wypełnia dziś prawie całe wzgórze Zegar zmienia swoje kolory i kwiaty 4 razy do roku. Również wskazówki zmieniają swoją barwę, są dostosowane do kwiatów i sezonu. Sekundnik o długości 2,5 m jest największym na świecie. To perfekcyjny przykład połączenia szwajcarskiej sztuki zegarmistrzowskiej i botanicznej. Po raz pierwszy zaczął odmierzać kwiecisty czas w 1955 r. i szybko stał się symbolem miasta, szwajcarskich zegarków i jednym z symboli Szwajcarii. Zdjęcie przy zegarze kwiatowym jest jednym z najpopularniejszym zdjęć turystów z całego świata Przez wiele lat zegar miał jedną tarczę. W 2002 r. przeszedł renowację. Od tej pory ma osiem tarcz i wypełnia dziś prawie całe wzgórze Zegar zmienia swoje kolory i kwiaty 4 razy do roku. Również wskazówki zmieniają swoją barwę, są dostosowane do kwiatów i sezonu. Sekundnik o długości 2,5 m jest największym na świecie.

22 Jastrzębiec kosmaczek – 1 00 Jastrzębiec kosmaczek – 1 00 Przyspiesza usuwanie z organizmu produktów przemiany materii i nadmiaru wody. Posiada właściwości allelopatii, czyli oddziaływań między roślinami jako truciciel.

23 Kurzyślad polny - 2 00 Kurzyślad polny - 2 00 Na oglądanym pod światło liściu układ nerwów przypomina kurzą łapę i stąd pochodzi nazwa rodzajowa rośliny. Niegdyś usiłowano leczyć kurzyśladem choroby psychiczne Drugi przedstawiciel tego rodzaju występujący w Polsce, to kurzyślad błękitny

24 Pajęcznica liliowata - 3 00 Charakteryzuje się smukłą i nierozgałęzioną łodygą, a jej równowąskie, trawiaste i rynienkowate liście zebrane są w różyczkę. Na szczycie łodygi rosną białe kwiaty o średnicy 3,5-4 cm. z brązowawymi smugami na płatkach zebrane są w grono (tzn. że kwiaty osadzone są pojedynczo na szypułkach jednakowej długości, rozwijające się w kolejności od dołu ku górze).

25 Dziwaczek Jalapa - 4 00 Dziwaczek Jalapa - 4 00 Pochodzi z Meksyku, gdzie jest byliną, w naszym klimacie uprawiany jest jako roślina jednoroczna, posiada duże pachnące kwiaty z płatkami zrośniętymi w rurkę, otwierające się wieczorem i w dni pochmurne, dopiero pod koniec lata zdarza się iż są otwarte przez cały dzień.

26 Wiesiołek dwuletni - 5 00 Rośliny lecznicze: olej wiesiołkowy sporządzany z nasion jest stosowany w lecznictwie i do wyrobu kosmetyków. Rośliny ozdobne: niektóre gatunki ze względu na piękne, duże kwiaty uprawiane są jako rośliny ozdobne.

27 Grzybień biały - 6 00 Grzybień biały - 6 00 Działanie lecznicze: wyciągi ze świeżych kwiatów są środkiem nasercowym i uspakajającym. Kłącza używano do pielęgnacji włosów. Z kwiatów produkowano wodę kwiatową. Korzenie ze związkami soli żelaza stosowane były do barwienia na intensywny kolor zielony. Stare kłącza farbują na kolor czarny.

28 Dziurawiec pospolity - 7 00 Ze względu na swoje właściwości uczulające dziurawiec zwyczajny jest w Rosji nazywany: zwieroboj, co dosłownie oznacza zwierzobójca. Zwierzęta karmione paszą z dużą ilością dziurawca mogą cierpieć na stany zapalne skóry.

29 Centuria zwyczajna - 8 00 Centuria zwyczajna - 8 00 Działanie i zastosowanie: ze względu na dużą zawartość goryczy, ziele centurii znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń trawienia. Ponadto zalecane jest w niedokwaśności. Pomocniczo w żółtaczce, ale także w nadciśnieniu tętniczym,oraz anemii

30 Goździk kartuzek - 9 00 Goździk kartuzek - 9 00 Gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny goździkowatych. Występuje w Europie, oraz w Azji Mniejszej, głównie na obszarach o klimacie oceanicznym. W Polsce występuje głównie na niżu i rzadko w niższych położeniach górskich. Roślina dość pospolita w naturalnym środowisku, także roślina uprawna.

31 Przypołudnik - 10 00 Przypołudnik - 10 00 Wg najnowszego nazewnictwa określany jako Dorotka – rodzaj należący do rodziny przypołudnikowatych. Zamieszkuje głównie suche obszary południowej Afryki, obszaru śródziemnomorskiego, Półwyspu Arabskiego i Australii.

32 Lilia tygrysia - 11 00 Lilia tygrysia - 11 00 Starożytni Grecy wierzyli, że lilia powstała z kropel mleka, które uroniła bogini Hera. Nazywali ją leirion, od przymiotnika leiros (delikatny, cienki, wrażliwy). Przypisywane są jej nawet magiczne właściwości. Od niepamiętnych czasów lilia symbolizuje chwałę, królewskość i majestat.

33 Nagietek Lekarski - 12 00 Nagietek Lekarski - 12 00 Pierwsze wzmianki o zastosowaniu nagietka w medycynie pochodzą z XII w. W przeszłości liście były wykorzystywane jako warzywo. Z kwiatów brzeżnych otrzymuje się barwnik stosowany w przemyśle spożywczym do barwienia tłuszczów (margaryn) i żółtych serów.

34 Możecie sami skonstruować zegar – niepospolity, kolorowy i żywy. Otwierają się rano: 12-1 nagietek i goździk kropkowany 1-2 jastrzębiec, kosmaczek, kurzyślad polny 2-3 cykoria, podróżnik, mniszek lekarski 3-4 pajęcznica gałęzista, jastrzębiec pomarańczowy 5-6 grzybienie białe, wiesiołek Zamykają się wieczorem: 6-7 grzybienie białe, wężymord 7-8 pajęcznica gałęzista, dziurawiec 8-9 kurzyślad polny, centuria pospolita 9-10 gożdzik kartuzek, nagietek 10-11 przypołudnik, sporek 11-12 lilia złotogłów, mlecz

35 Propozycja lokalizacji zegara Słonecznego w Jaśle

36 Nasz model zegara słonecznego

37 KONIEC


Pobierz ppt "Jaki jest wpływ Słońca na Ziemię? Ewa Fila, Erwin Dedo, Julia Passowicz Gimnazjum Nr 2 z O.I. Im. I. Łukasiewicza w Jaśle Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google