Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia zegara-jak dawniej mierzono czas?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia zegara-jak dawniej mierzono czas?"— Zapis prezentacji:

1 Historia zegara-jak dawniej mierzono czas?

2 Sposoby mierzenia czasu dawniej i dziś.
Zegar – to przyrząd służący do mierzenia czasu. W starożytności używano głównie zegarów słonecznych i klepsydr piaskowych lub wodnych. Stosowano również zegary ogniowe, które mierzyły czas długością spalającego się knota lub ilością wypalonej oliwy. Wyróżnia się: 1) zegary monumentalne, związane z architekturą, np. wieżowe, 2) zegary przenośne, przeznaczone do użytku osobistego lub do wnętrz mieszkalnych.

3 Objaśnienia Zegar – przyrząd do ciągłego pomiaru czasu.
Zegary można podzielić na wykorzystujące do wskazań tarczę i wskazówki oraz np. symbole faz księżyca oraz cyfrowe – wykorzystujące do wskazań wyświetlacze ciekłokrystaliczne lub diodowe. W zegarach powszechnego użytku wskazania obejmują najczęściej godziny, minuty i sekundy. W niektórych zegarach i zegarkach stosowany jest także system kalendarzowy do wskazywania dni tygodnia, dat, faz Księżyca itp. W zegarach specjalistycznych stosuje się bardzo precyzyjne mechanizmy wskazywania i rejestracji czasu z dokładnością do ułamków sekundy.

4 Podstawowe jednostki czasu
Sekunda Minuta=60 sekund Kwadrans=15 minut Godzina=60 minut Doba=24 godziny Tydzień=7 dni Miesiąc=29-31 dni Rok dni Dekada=10 lat Wiek=100 lat Millenium=1000 lat

5 Historia Najważniejsze zegary
1. Zegar słoneczny – III wiek p.n.e. 2. Klepsydra – III wiek p.n.e. 3. Zegarek kieszonkowy- XIII w. 4. Zegar wahadłowy – XVI wiek 5. Zegar / zegarek – XX wiek 6. Zegar elektroniczny – XXI wiek

6 Zegar słoneczny Zegar słoneczny (gnomon) – zegar wyskalowany w godzinach, określający czas na podstawie pozycji słońca, przez wskazanie kierunku, z którego pada światło. Jest znany od starożytności. Istnieją także zegary przenośne (kieszonkowe) mierzące wysokość słońca nad horyzontem.

7 klepsydra Klepsydra - zegar wodny, w późniejszych czasach także piaskowy, składający się z dwóch, zazwyczaj szklanych baniek, z czego jedna znajduje się dokładnie nad drugą, połączonych rurką przepuszczającą określoną ilość wody lub piasku w określonym czasie. Znane są klepsydry odmierzające od kilkudziesięciu sekund do doby.

8 Zegarek kieszonkowy Od XIX wieku dewizka zaczęła oznaczać łańcuszek, a jedynym elementem do niego doczepianym był zegarek kieszonkowy. Nosili je ludzie majętni, przedstawiciele wolnych zawodów, kupcy, przedsiębiorcy. Mniej zamożni nosili często sam łańcuszek z tombaku jako ozdobę kamizelki. Jeśli mężczyzna nie zakładał kamizelki, przypinał dewizkę specjalnym guzikiem do butonierki, a zegarek wkładał do kieszeni marynarki. Innym rozwiązaniem były dewizki w komplecie z klamrą paska; zegarek noszony był wtedy w kieszeni spodni.

9 Zegar wahadłowy Zegar wahadłowy - zegar mechaniczny wykorzystujący wahadło jako regulator chodu do odmierzania czasu. Do wskazywania czasu w zegarach wahadłowych wykorzystuje się wskaźnik analogowy w postaci tarczy i wskazówek. Zegary te mają obudowy w postaci szafki, najczęściej drewnianej o zróżnicowanych wymiarach. Duże zegary z długim wahadłem ustawiane są na podłodze, mniejsze wieszane na ścianie lub ustawiane na półce.

10 Zegarek elektroniczny
Zegar elektroniczny to urządzenie elektroniczne, które wyświetla czas w sposób cyfrowy w przeciwieństwie do zegarów analogowych, w których użyte są wskazówki.


Pobierz ppt "Historia zegara-jak dawniej mierzono czas?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google