Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wynalazki Zdjęcia i grafiki: Fotolia.com. Żarówka Żarówka to najstarsza siostra ogniska. Niestety, do jej zapalenia nie wystarczą już dwa krzemienie,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wynalazki Zdjęcia i grafiki: Fotolia.com. Żarówka Żarówka to najstarsza siostra ogniska. Niestety, do jej zapalenia nie wystarczą już dwa krzemienie,"— Zapis prezentacji:

1 Wynalazki Zdjęcia i grafiki: Fotolia.com

2 Żarówka Żarówka to najstarsza siostra ogniska. Niestety, do jej zapalenia nie wystarczą już dwa krzemienie, ale potrzebny jest prąd.

3 Pierwszym źródłem światła było ognisko i zapalana od niego pochodnia. Ognisko można było rozpalić, pocierając drewno lub kamienie tak długo, aż powstała iskra. Teraz ognisko zapalamy zapałkami.

4 Ognisko z czasem zastąpiła świeca - czyli wałek ulepiony z wosku. W środku zatopiony był knot. Jednak świece topiły się szybko, a spływający wosk parzył i plamił ubrania. Nie była to więc wygodna forma oświetlenia.

5 Wynaleziono więc lampę naftową. Miała ona naczynko z naftą, w którym był umoczony knot. Można już było regulować płomień za pomocą pokrętła, ale lampa bardzo brudziła sadzą, więc…

6 Dopiero Edison po wieloletnich próbach oświetlił mieszkania w miastach żarówką. Teraz mamy różne kształty żarówek i różne ich zastosowanie – nie tylko do oświetlania mieszkań.

7 Zegar

8 Niegdyś czas odmierzany był za pomocą zegarów słonecznych. Cień rzucany przez metalowy pręt wskazywał określoną godzinę. Niestety, nie był to najdokładniejszy sposób pomiaru czasu.

9 Ponieważ to przyroda nadawała rytm życia, więc wymyślono urządzenie, które do pomiaru czasu wykorzystywało siły natury. Klepsydra, w której przesypywał się piasek, odmierzała czas, ale tylko jego krótkie fragmenty.

10 Wymyślono więc zegarki mechaniczne. I chociaż trzeba było pamiętać o ich nakręcaniu, to były najbardziej dokładne. Początkowo wskazówki pokazywały tylko godziny i minuty.

11 W końcu wynaleziono zegar elektroniczny, który jest bardzo dokładny i łatwiej jest na nim odczytywać godziny.

12 Pismo Ważnym wynalazkiem było pismo, dzięki któremu ludzie mogli przekazywać sobie różne wiadomości.

13 Kiedyś pisano i rysowano wzory na glinianych tabliczkach specjalnymi patyczkami. Po napisaniu wypalano glinę w piecu, aby była twarda. Niestety, gliniane tabliczki łatwo można było stłuc.

14 Zastąpiono je więc zwojami z papirusu, który dobrze przechowywał barwę liter. Do pisania używano tylko barwnik ó w naturalnych, pochodzących z roślin. Wszystkie pisma były pisane ręcznie.

15 Kiedy wynaleziono druk, wszystko było łatwiejsze, ale trzeba było nie lada precyzji, aby poskładać ładnie czcionki w lustrzanym odbiciu.

16 Teraz pismo jest składane w wielkich drukarniach i szybko, w wielu egzemplarzach, drukuje się książki, np. dla dzieci.

17 To tylko kilka wynalazk ó w. Popatrzcie dookoła, ile z nich ułatwia nam życie. Ale czy one zawsze wyglądały tak samo? Spróbujcie poszukać odpowiedzi.


Pobierz ppt "Wynalazki Zdjęcia i grafiki: Fotolia.com. Żarówka Żarówka to najstarsza siostra ogniska. Niestety, do jej zapalenia nie wystarczą już dwa krzemienie,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google