Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zagrożenia w Internecie i bezpieczeństwo w sieci Opracowali : Jessica Olszewska, Sebastian Lingowski, Bartosz Nowakowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zagrożenia w Internecie i bezpieczeństwo w sieci Opracowali : Jessica Olszewska, Sebastian Lingowski, Bartosz Nowakowski."— Zapis prezentacji:

1 Zagrożenia w Internecie i bezpieczeństwo w sieci Opracowali : Jessica Olszewska, Sebastian Lingowski, Bartosz Nowakowski.

2 ZAGROŻENIA W INTERNECIE Dziś komputer i Internet to dla nas codzienność. Ciężko byłoby wyobrazić sobie nasze życie w tych czasach bez nich. Sterują wieloma procesami, które dzieją się wokół nas. My nimi sterujemy. Służą do rozrywki, poszukiwania informacji, utrzymywania kontaktów ze światem, poznawania nowych ludzi na całym świecie. Dzięki nim możemy rozszerzać swoje horyzonty, robić zakupy i sprzedawać przedmioty czy usługi bez wychodzenia z domu, oglądać filmy, słuchać muzyki, a także pracować i zarabiać pieniądze. Ale wśród tych wszystkich dobrodziejstw czyha na nas mnóstwo zagrożeń.

3 Wirusy Wirusy Czym jest wirus? Wirus jest programem komputerowym o niewielkich rozmiarach, zdolnym do rozmnażania się poprzez doczepianie swojego kodu do innych plików - niszczenie lub zmiana zapisanych na dyskach informacji, - generowanie dziwnych komunikatów, melodii, - zakłócanie wyświetlania informacji na ekranie, - próby fizycznego uszkodzenia sprzętu.

4 Rodzaje wirusów : 1.Wirusy plikowe – Integrują się z plikiem pozostawiając nienaruszoną większą część jego kodu, a wykonywanie programu odwraca się w ten sposób, że kod wirusa wykonywany jest jako pierwszy, potem dopiero następuje uruchomienie programu, który najczęściej już nie działa 2. Wirus dyskowy – podmienia zawartość głównego sektora ładowania przenosi się przez fizyczną wymianę każdego nośnika pamięć. 3. Wirusy towarzyszące – wirusy tego typu wyszukują i zarażają pliki, a następnie umieszczają plik o tej samej nazwie z rozszerzeniem. 4. Wirus hybrydowy – jest połączeniem różnych rodzajów wirusów łączącym w sobie ich metody działania.

5 Co to są programy wywiadowcze ? Jak je rozpoznać? Programy wywiadowcze - jest to oprogramowanie wykonujące określone działania, np. wyświetlanie reklam, zbieranie informacji osobistych, zmiana konfiguracji komputera. Programy takie mogą zmieniać stronę główną przeglądarki internetowej, lub dodawać nowe, niechciane przez nas składniki przeglądarki. Często programy takie instalują się do naszego komputera podczas instalacji innych programów, np. do udostępniania m uzyki czy filmów.

6 Co to jest Phirsing i Pharming? Phirsing jest to podszywanie się pod strony banków lub innych instytucji. Użytkownik dostaje emailem informację z prośbą o zalogowanie się na danej stronie i sprawdzenie, np. stanu konta, przy czym w tymże emailu podany jest link na stronę spreparowaną. Gdy, logujemy się na niej, oszust otrzymuje nasze hasła i dostaje możliwość dostępu do naszego prawdziwego konta. Pharming - jest to metoda pozyskiwania haseł dostępu do kont internetowych. Należy zawsze sprawdzać, czy na stronach bankowych, z których korzystamy, pojawia się symbol bezpiecznego połączenia.

7 Co to jest cyberterroryzm? Cyberterroryzm – jest to określenie pewnego rodzaju przestępstw dokonywanych w wirtualnym świecie, mających odniesienie w świecie realnym, w życiu naszymi innych ludzi. Cyber przestępstwa mogą polegać na przykład na wykorzystywaniu sieci internetowej do kontaktowania się poszczególnych komórek terrorystycznych w celu zaplanowania ataków.

8 Co to jest spam ? Spam jest listem elektronicznym, w który są treści z reguły nam niepotrzebne (np. reklama). Spam sam w sobie nie stanowi niebezpieczeństwa dla naszych komputerów.

9 Kim jest Haker ? Haker – jest to osoba o bardzo dużych umiejętnościach informatycznych bądź elektronicznych, która identyfikuje się ze społecznością hackerską.. Hakerzy odznaczają się bardzo dobrą orientacją w Internecie, znajomością wielu języków programowania, a także świetną znajomością systemów operacyjnych. Etykieta hackerska sprzeciwia się cyberprzestępczości. Łamanie zabezpieczeń wymaga często bardzo dużych umiejętności technicznych.

10 Bezpieczeństwo naszych danych w sieci Hasła – jest to najprostsze, podstawowe zabezpieczenie. Hasło nie powinno być zbyt krótkie i proste Kiedy odchodzimy na jakiś czas od komputera, który stoi w miejscu dostępnym dla innych osób, warto pomyśleć o ochronie komputera hasłem po włączeniu się wygaszacza. Hasła np. do poczty i tego rodzaju serwisów użytkowych warto co jakiś czas zmieniać.

11 Zasady bezpieczeństwa w Internecie : 1. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 14 lat, ale może mieć 40! 2. Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu. 3. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet! Zawsze skonsultuj to z rodzicami. 4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu. Powiedz też, jeśli szukając informacji, trafiłeś na stronę, która namawia do nienawiści lub do czegoś dziwnego. 5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu. 6. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano. 7. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.

12 Serwisy społecznościowe Surfując po Internecie, nie jesteśmy anonimowi. Brak dbałości ludzi o własną prywatność jest niepokojącym zjawiskiem. Pamiętajmy, że zamieszczając własne zdjęcia w naszym domu, czy przy naszym samochodzie, tak naprawdę sprzedajemy informacje o naszym stanie majątkowym.. Trzeba uważać, aby zamieszczane przez nas zdjęcia czy nagrania z mocniej nakrapianych imprez nie wędrowały po Internecie, ponieważ może to w przyszłości zaważyć np. na naszej karierze. Serwisy społecznościowe stanowią ogromne bazy danych, a przede wszystkim to od nas zależy jakie dane udostępnimy innym.

13 Bezpieczeństwo dziecka w sieci Internetowi pedofile oferują swoją uwagę, uczucie i uprzejmość, próbując stopniowo uwodzić swoje ofiary, często znacznym nakładem czasu, pieniędzy i wysiłku. Są na bieżąco z muzyką i hobby, którymi można zainteresować dzieci. Ciężko jest uchronić dzieci, szczególnie te najmniejsze, ale i te starsze – ale przede wszystkim należy uczyć i tłumaczyć. Obserwować, czy nie dostaje, np. paczek od obcych osób, doładowań do telefonu pochodzących z nieznanych źródeł.

14 Co rodzic może zrobić aby uchronić dziecko ? Co rodzic może zrobić aby uchronić dziecko ? Rolą rodzica jest bycie towarzyszem dziecka w przygodzie z Internetem. Warto, by we wspólnym poznawaniu Internetu rodzic pamiętał o poniższych zasadach: 1. Należy ustalić z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, 2. Umieścić komputer w powszechnie dostępnym miejscu w domu. 3. Nauczyć dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w sieci. 4. Nauczyć dziecko chronić prywatność. 5. Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z tobą materiały, które publikuje w Internecie..

15 Co wolno, a czego nie wolno nam robić w Internecie ? W Internecie wolno : - szukać przydatnych do szkoły informacji, - korzystać z różnego rodzaju pomoc naukowych, - rozerwać się poprzez różnego rodzaje gry, - poznawać nowych ludzi poprzez portale społecznościowe, - zyskiwać informacje o czym tylko chcemy, np. o pracy, - dodawać zdjęcia na portalach społecznościowych. W Internecie nie wolno : - przeklinać, - wchodzić na niedozwolone strony, - kopiować "na żywca" czyjąś pracę, - obrażać kogoś, - umawiać się z obcymi

16 Zalecenia : Należy używać najnowszej wersji przeglądarki internetowej oraz zainstalować wszystkie dostępne poprawki zabezpieczeń. Należy używać przeglądarki z wtyczką blokującą skrypty. Należy sprawdzić, jakie zabezpieczenia są oferowane przez sieć operatora Internetu. Należy zainstalować zapory i oprogramowanie wykrywające włamania oraz zabezpieczające przed szkodliwym oprogramowaniem i programami szpiegującymi. Programy te powinny być zawsze uruchomione i regularnie aktualizowane. Należy upewnić się, że oprogramowanie zabezpieczające jest aktualne.

17 Praktyczne porady w przypadku używania systemu Windows - Program antywirusowy np. Avast, Avira AntVir Personal - Programy antyspyware np. Spyware Doctor, - Stosowanie bezpiecznych przeglądarek Internetowych.

18 KONIEC KONIEC Źródła : https://sites.google.com/site/bezpieczniewwirtualnyms wiecie/zasady http://blogiceo.nq.pl/dominika123/2010/12/15/zasady- bezpieczenstwa-w-sieci/ http://www.szkolabezpiecznegointernetu.pl/


Pobierz ppt "Zagrożenia w Internecie i bezpieczeństwo w sieci Opracowali : Jessica Olszewska, Sebastian Lingowski, Bartosz Nowakowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google