Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wprowadzenie Celem naszej prezentacji jest przypomnienie podstawowych informacji na temat bezpiecznego powrotu do domu i nie tylko. A więc zaczynamy…;)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wprowadzenie Celem naszej prezentacji jest przypomnienie podstawowych informacji na temat bezpiecznego powrotu do domu i nie tylko. A więc zaczynamy…;)"— Zapis prezentacji:

1

2 Wprowadzenie Celem naszej prezentacji jest przypomnienie podstawowych informacji na temat bezpiecznego powrotu do domu i nie tylko. A więc zaczynamy…;)

3 Kim są piesi? PIESZYM jest każda osoba, która znajduje się na drodze poza pojazdem, a także osoba prowadząca rower lub motocykl jak również osoba w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej. Jednym słowem pieszym może być każdy z nas. Skoro pieszy czyli ja i Ty jest uczestnikiem ruchu to oznacza, że tak samo jak kierowcy jesteśmy zobowiązani do przestrzegania przepisów.

4 Obowiązki pieszego: korzystać z chodnika lub innej drogi (ścieżki) dla pieszych, korzystać z pobocza, gdy brak jest chodnika, korzystać z lewej strony drogi, jeśli nie ma chodnika, gdy nie ma chodnika, ani poboczy, pieszy może iść jezdnią jak najbliżej jej krawędzi i ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom.

5

6 Piesi a odblaski

7 UWAGA!!!! Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Tak więc jeśli ktoś nie chce być biedniejszy o 50 zł proponujemy by zaopatrzyć się w odblaski np. na rękaw kurtki lub plecak, gwarantujemy, że jest to mniejszy wydatek niż opłacenie mandatu za brak tegoż odblasku :D

8

9 Przechodzenie przez jezdnię: Pewnie każdy z nas pamięta jak na lekcjach w 1 klasie podstawowej uczono nas w jak bezpieczny sposób przechodzić przez jezdnię. Jak wiadomo jezdnia jest przeznaczona dla ruchu pojazdów i pieszy może z niej korzystać w sytuacjach koniecznych np. gdy zajdzie potrzeba przejścia na drugą stronę drogi. Aby ułatwić przekraczanie jezdni, wyznaczono specjalne miejsca zwane "przejściami dla pieszych", oznakowane znakami drogowymi.

10 Kierowcy wiedzą, że na takich przejściach mogą spodziewać się pieszych i w tych miejscach zachowują ostrożność, jednak nie zawsze. Prowadzi to do wypadków, dlatego też my jako PIESI także powinniśmy zachować szczególną ostrożność gdy mamy zamiar przejść przez jezdnię.

11 Piesi, będąc na przejściu, mają pierwszeństwo przed jadącymi pojazdami. Zanim jednak wejdziemy na jezdnię, nawet na oznakowanym przejściu, powinniśmy się zatrzymać na krawędzi chodnika, lub jezdni, spojrzeć w lewo, czy z tego kierunku nie nadjeżdża pojazd. Gdy nie ma w bliskiej odległości pojazdu musimy spojrzeć w prawo, gdyż po przekroczeniu połowy jezdni, pojazd nadjeżdżający z prawej strony może nam zagrozić. Jeśli z prawej strony nikt nie nadjeżdża, jeszcze raz spójrzmy w lewo - droga wolna – można przejść. Pamiętajmy, że jezdnie należy przechodzić równym krokiem, bez zatrzymywania się, cofania. Nie należy przebiegać jezdni. Gdyby w czasie przechodzenia nadjechał pojazd, podnieśmy rękę do góry. Jest to znak, że widzimy pojazd i prosimy o umożliwienie dokończenia przejścia.

12 Gdy w pobliżu nie ma wyznaczonego przejścia, jezdnię można przekroczyć zachowując szczególną ostrożność, jeśli: ustąpimy pierwszeństwa pojazdom, na tej drodze nie ma dużego natężenia ruchu pojazdów, przekraczamy jezdnię najkrótszą drogą, będziemy widoczni dla kierujących pojazdami i sami będziemy mieli dobrą widoczność czy nie nadjeżdżają pojazdy, nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa.

13 Jezdni nie wolno przekraczać gdy: w miejscach gdy odległość od wyznaczonego przejścia jest mniejsza niż 100m. bezpośrednio przed jadącym pojazdem, także na przejściu dla pieszych, na zakrętach, spoza stojących pojazdów, to jest w miejscach, gdy jesteśmy niewidoczni, z dostatecznej odległości dla kierujących, na drogach, gdzie znajduje się torowisko pojazdów szynowych lub jezdnie rozdzielone są pasem zieleni, poza wyznaczonymi przejściami.

14 SYGNALIZACJA ŚWIETLNA Na niektórych przejściach dla pieszych ustawiona jest sygnalizacja świetlna. SYGNAŁ CZERWONY - zakazuje wejścia na jezdnię, SYGNAŁ ZIELONY - zezwala na przekroczenie jezdni.

15 PAMIĘTAJMY!!! Gdy zapali się już długo oczekiwane zielone światło mimo wszystko jeszcze raz się rozejrzyjmy czy na pewno nie nadjeżdża z żadnej strony pojazd, który mógłby wpłynąć na nasze bezpieczeństwo na drodze.

16

17 Autorzy:


Pobierz ppt "Wprowadzenie Celem naszej prezentacji jest przypomnienie podstawowych informacji na temat bezpiecznego powrotu do domu i nie tylko. A więc zaczynamy…;)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google