Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pionierka ogół umiejętności związanych z budowaniem przez harcerzy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pionierka ogół umiejętności związanych z budowaniem przez harcerzy."— Zapis prezentacji:

1 Pionierka ogół umiejętności związanych z budowaniem przez harcerzy

2 Słowo wstępu Nazywam się Kamil Szymaniuk jestem instruktorem ZHP w stopniu przewodnika, od 11 lat członkiem Związku. Chcę pokazać jak łatwo przyjemnie, a do tego ciekawie możecie pokazać, nauczyć i zainteresować swoich podopiecznych techniką pionierki. Wiedza zawarta w tej prezentacji nie jest żadnym odkryciem jest tylko trochę inaczej pokazana i dodatkowo wzbogacona przez wskazówki, które można wykorzystać w praktyce. Nie będę podawał konkretnych przykładów bo można je znaleźć w literaturze a najlepsze pomysły siedzą u każdego w głowie i jedyne co nas ogranicza to chęci. Tak wiec do dzieła!

3 Pionierka jest techniką którą możemy uczyć i pokazywać tylko w terenie. Doskonałą okazją do tego jest obóz bądź biwak letni. Zawsze jest doskonałym pomysłem na zajęcia i każda grupa wiekowa może brać w tym udział.

4 O tym nie można zapomnieć!! Właściwe przygotowanie i realizacja zadań podczas pionierki ma ogromne znaczenie, gdyż nieodpowiednie podejście może nie tylko zniechęcić harcerzy do dalszej pracy ale może również stać się przyczyną zagrożenia. Konieczne jest zatem przestrzeganie pewnych zasad, które pozwolą ułatwić wykonanie powierzonych zadań oraz zapewnią maksimum bezpieczeństwa podczas ich realizacji.

5 Zasady zbadanie stanu narzędzi wykorzystywanych w pracach przez nas a w szczególności naszych podopiecznych, przygotowanie planu działania i rozplanowanie podziału narzędzi i materiałów, po zakończeniu prac trzeba zebrać wszystkie narzędzia sprawdzić ich stan i liczbę oraz zebrać niewykorzystane materiały, podzielenie harcerzy na grupy i wyznaczenie im zadań według ich wiedzy i możliwości, dać możliwość samodzielnego projektowania, działania oczywiście pod nadzorem, nadzór nad przebiegiem prac i pomoc w razie jakichś problemów bliski dostąp do apteczki na wypadek skaleczeń urazów kontrola czasu naszych działań Nie spełnienie którejś z zasad oznacza fiasko naszych pierwotnych planów

6 Przygotowując pionierkę – zwłaszcza obozową – należy pamiętać, aby robić to wspólnie z harcerzami z drużyny. Zaplanujmy więc pracę, narysujmy projekt i wreszcie podzielmy się pracą tak aby była to nie tylko wspaniała zabawa, ale również zadanie zespołowe czy projekt.

7 Pamiętajmy o Bezpieczeństwie! Narzędziami niech posługują się osoby starsze i odpowiedzialne – zawsze pod nadzorem pełnoletniego instruktora.

8 Urządzenia obozowe mogą być różne: ogrodzenie lub miejsce programowe

9 Maszt nie musi być wkopany, może być przymocowany do drzewa i działać na zasadzie wyciągu. Pamiętajcie jednak o bezpieczeństwie

10 Ważnym elementem każdej pionierki obozowej jest brama. Dobrze przemyślana, powiązana z obrzędowością czy tematem obozu zawsze będzie ozdobą. Jej przygotowanie może być wspaniałym momentem do integracji drużyny i obserwacji – kto może być nowym liderem.

11 Oto przykładowe bramy Zaklików

12 Zlot Kielce 2007

13 Brama, którą mogę się pochwalić – statek - Szklana Huta

14 Warto pamiętać Gwoździe to nie wróg używaj ich ale w sytuacjach potrzebnych, nie wbijaj ich druzo! Pracuj razem ze swoimi harcerzami, nie jesteś ich prezesem! Daj czas na odpoczynek pionierka to nie tylko zabawa to ciężka praca! Nie zawsze wszystko wyjdzie tak jak miało być i to jest najlepsze! Dziewczyny też świetnie budują pamiętaj!

15 Podsumowanie chęci to połowa sukcesu jedyne ograniczenie to własna kreatywność bezpieczeństwo to podstawa dobra zabawa w parze z nauką podstawy pracy współdziałanie w zespole

16 Dziękuje za uwagę!


Pobierz ppt "Pionierka ogół umiejętności związanych z budowaniem przez harcerzy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google