Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Warszawa.  Jest najstarszą dzielnicą stolicy.  Powstało pod koniec XIII wieku.  Leży na skarpie tuż nad Wisłą.  Jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Warszawa.  Jest najstarszą dzielnicą stolicy.  Powstało pod koniec XIII wieku.  Leży na skarpie tuż nad Wisłą.  Jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa."— Zapis prezentacji:

1 Warszawa

2  Jest najstarszą dzielnicą stolicy.  Powstało pod koniec XIII wieku.  Leży na skarpie tuż nad Wisłą.  Jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

3  Otoczony jest kamienicami.  Przez cały rok pełno tu turystów oraz warszawiaków.  Każda z pierzei rynku nosi imię jednego z działaczy Sejmu Czteroletniego.

4  Pierwotnie była to rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej.  Po upadku powstania listopadowego zamek przeznaczony był na potrzeby administracji rosyjskiej.  Zniszczony w czasie II wojny światowej.

5  Wznosi się na Placu Zamkowym.  Kolumnę wzniósł Władysław IV, który chciał uwiecznić na niej swego ojca.  To najstarszy pomnik świecki stolicy.  Pomnik ma wysokość 22 metrów.

6 . Syrenka z Wiaduktu Markiewicza Syrenka nad Wisłą Syrenka na Starówce

7  Przy murach Starego Miasta stoi postać najmłodszego żołnierza Powstania Warszawskiego 1944 roku.  Symbolizuje ona udział dzieci warszawskich w walce z okupantem.

8  To hołd mieszkańców stolicy dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku.  Zostało otwarte w 60-tą rocznicę wybuchu Powstania.  Specjalnie dla dzieci przeznaczono Salę Małego Powstańca.

9  Znajduje się w Łazienkach Królewskich.  Był rezydencją króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.  Spotykali się tu sławni artyści, naukowcy, politycy na tzw. obiadach czwartkowych.

10  Znajduje się w Łazienkach Królewskich.  Przedstawia postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą.  Pomnik został wykonany z brązu.

11  Zbudowany w latach 50. ubiegłego stulecia.  Kształtem przypomina startującą rakietę.  Ma 38 pięter, ale windą dojeżdża się na 30 piętro, by obejrzeć z wysokości 114 m panoramę stolicy.  Mieszczą się tu różne instytucje.

12  Tutaj odbywają się bardzo ważne uroczystości związane z historią Polski, jak i historią teatru.  Od sezonu 2009/2010 Teatr Wielki rozpoczyna stałą współpracę ze światowymi scenami operowymi.

13  Dawna rezydencja króla Jana III Sobieskiego.  Otoczony jest przepięknym ogrodem oraz parkiem.  W 1805 r. powstało tu jedno z pierwszych muzeów w Polsce.

14  Mieści się przy ulicy Wiejskiej.  Został wybudowany w latach 1927- 1928.  Najważniejszymi pomieszczeniami w Sejmie są Sala Posiedzeń i Sala Kolumnowa.

15  Stoi przy Krakowskim Przedmieściu.  Jest siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.  To największy z warszawskich pałaców.  Przed nim widać pomnik księcia Józefa Poniatowskiego.

16  Został wzniesiony dla uczczenia pamięci bezimiennych bohaterów, którzy oddali swe życie za Polskę w ciągu 130 lat walki o niepodległość.  II wojna światowa powiększyła listę pól bitewnych, na których polegli polscy żołnierze.


Pobierz ppt "Warszawa.  Jest najstarszą dzielnicą stolicy.  Powstało pod koniec XIII wieku.  Leży na skarpie tuż nad Wisłą.  Jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google