Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obróbka Ścierna Opracował dr inż. Tomasz Dyl

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obróbka Ścierna Opracował dr inż. Tomasz Dyl"— Zapis prezentacji:

1 Obróbka Ścierna Opracował dr inż. Tomasz Dyl
1

2 Szlifowanie Szlifowanie jest zaliczane do metod obróbki ściernej i polega na usuwaniu naddatku materiału z przedmiotu obrabianego, za pomocą ściernic. Ściernica składa się z ogromnej liczby drobnych ziaren związanych spoiwem. Ziarno szlifujące można rozpatrywać jako ostrze podobne do ostrza noża tokarskiego, lecz geometria ostrza jest nieokreślona. W porównaniu z innymi rodzajami obróbki skrawaniem, szlifowanie zapewnia większą dokładność i mniejsza chropowatość powierzchni obrabianej oraz umożliwia obróbkę materiałów o większej twardości.

3 Szlifowanie Proces szlifowania charakteryzuje się następującymi własnościami: ściernica nie ma ciągłej krawędzi skrawającej, tak jak ma to miejsce w przypadku innych narzędzi skrawających, ziarna są ułożone na powierzchni w sposób nieuporządkowany, a poszczególne ziarna maja bliżej nieokreśloną geometrię, duża szybkość skrawania dochodząca do kilkudziesięciu m/s oraz ogromna liczba ziaren ściernych umożliwiają w krótkim czasie, powstanie znacznej liczby bardzo drobnych wiórów, których liczba dochodzić może do kilkuset milionów w ciągu minuty, bardzo krótki czas styku pojedynczych ostrzy ściernicy z materiałem obrabianym, wynoszący od kilki stutysięcznych do kilku tysięcznych sekundy, niewielka głębokość skrawania, rzędu kilku tysięcznych do kilku setnych milimetra, skrawające ziarna ścierne odznaczają się duża twardością i odpornością na działania cieplne, oraz kruchością, wzrost temperatur skrawania wywołany oddziaływaniem dynamicznym poszczególnych ziaren ściernicy na szlifowaną warstwę powierzchniową.

4 Szlifowanie Istnieje wiele odmian i sposobów szlifowania. Podstawowe odmiany szlifowania obejmują trzy grupy procesów: szlifowanie zewnętrzne i wewnętrzne brył obrotowych, szlifowanie płaszczyzn. Szlifowanie zewnętrzne brył obrotowych dzielimy na trzy podstawowe odmiany: z posuwem wzdłużnym ściernicy lub przedmiotu i posuwem poprzecznym; wgłębne z posuwem poprzecznym; bezkłowe. Szlifowanie wewnętrzne brył obrotowych może być: zwykłe, planetarne i bezkłowe. Podstawowe odmiany szlifowania płaszczyzn: obwodem i czołem ściernicy. Ponadto w technologii obróbki stosowane są inne metody: szlifowanie gwintów, kół zębatych , narzędzi itp.

5

6 Szlifowanie

7 Szlifowanie

8 Szlifowanie


Pobierz ppt "Obróbka Ścierna Opracował dr inż. Tomasz Dyl"

Podobne prezentacje


Reklamy Google