Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

czas teraźniejszy ciągły

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "czas teraźniejszy ciągły"— Zapis prezentacji:

1 czas teraźniejszy ciągły
PRESENT CONTINUOUS czas teraźniejszy ciągły

2 Opis czasu Czas Present Continuous jest czasem teraźniejszym ciągłym, którego najczęściej używamy do opisywania czynności, które dzieją się w chwili mówienia. W języku polskim nie ma on swojego odpowiednika, dlatego warto dokładnie zaznajomić się z jego konstrukcją, jak i użyciem.

3 Użycie czasu Present Continuous
Czasu Present Continuous używamy w przypadku: 1. Opisu czynności, które dzieją się w chwili mówienia, np. My mother is reading a book now. (Moja matka czyta teraz książkę.) 2. Opisu dłuższych czynności, które niekoniecznie dzieją się w momencie mówienia, np. I am studying to become a physician. (Uczę się, aby zostać lekarzem.) 3. Opisu nadchodzących, ustalonych już wydarzeń, bądź takich, które się nie wydarzą, np. We are meeting with James this evening. (Spotykamy się z Jamesem dziś wieczorem.)

4 4. Opisu czegoś, co nas irytuje
4. Opisu czegoś, co nas irytuje. Pojawiającymi się w tym przypadku przysłówkami czasu są najczęściej constantly (ciągle) i always (zawsze), które są domeną czasu Present Simple. To kontekst oraz konstrukcja zdania posłuży nam do poprawnego zidentyfikowania czasu. Steve is always biting his nails. (Steve zawsze obgryza paznokcie.) 5. Kiedy mówimy o stanach chwilowych, np. I am staying at Clark's place until I find a new flat. (Mieszkam u Clark'a dopóki nie znajdę nowego mieszkania.)

5 Konstrukcja zdań twierdzących w czasie Present Continuous
Podmiot + czasownik to be (w odpowiedniej formie) + czasownik + końcówka ing + reszta zdania People are complaining about the current price of fuel. (Ludzie narzekają na obecną cenę paliwa.) Czasownik to be jest bardzo ważny w czasie Present Continuous. Pojawia się on zawsze przed czasownikiem właściwym, a jego odmiana wygląda następująco: I am                    We are You are               You are He/she/it/ is        They are

6 Przeczenia Aby utworzyć przeczenie w czasie Present Continuous, wystarczy wstawić słówko not po odpowiednio odmienionym czasowniku to be. Podmiot + odmieniony czasownik to be + not + czasownik + końcówka ing + reszta zdania I am not doing the dishes now. (Nie zmywam teraz naczyń.)

7 Pytania Pytania tworzymy poprzez zastosowanie inwersji, czyli zmiany pozycji poszczególnych elementów zdania. W tym przypadku to odpowiednio odmieniony czasownik to be powędruje na jego początek: To be (w opowiedniej formie) + podmiot + czasownik + końcówka ing + reszta zdania + ? Is Sam studying now? (Czy Sam się teraz uczy?)

8 Okoliczniki czasu Now (teraz) At the moment (teraz, w tym momencie)
This second (w tej chwili) Currently (obecnie) Always/constantly (zawsze/ciągle; użyjemy ich w przypadku narzekania na coś, co nas irytuje) Tonight/tomorrow/in a week (Dziś wieczorem/jutro/za tydzień; tych okoliczników użyjemy w przypadku, kiedy mówimy o ustalonych już wydarzeniach)


Pobierz ppt "czas teraźniejszy ciągły"

Podobne prezentacje


Reklamy Google