Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wspaniały kraj Osterreich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wspaniały kraj Osterreich."— Zapis prezentacji:

1 Wspaniały kraj Osterreich.
AUSTRIA Wspaniały kraj Osterreich.

2 AUSTRIA Całkowita powierzchnia kraju wynosi: 83 871 km².
Liczba mieszkańców wynosi około 8,3 mln. Po niemiecku Austria to Osterreich.

3 SYMBOLE AUSTRII FLAGA HERB

4 STOLICA PAŃSTWA Miasto Wiedeń jest stolicą Austrii i jest położone na wschodzie kraju. Rozciąga się na dorzeczu rzeki Dunaj. Wiedeń jest głównym ośrodkiem kulturowym Austrii i ma swoją historię.

5 ZABYTKI W WIEDNIU Wiener Plater-to park publiczny w Wiedniu położony blisko Dunaju Kościół św. Józefa w Wiedniu

6 W stolicy Austrii warto też zobaczyć:
Barokowy pałac Belweder:

7 i…. Wiedeń Wiedeńską, państwową operę:

8 Troszeczkę Historii Historia austriackiej stolicy sięga ok. 500r. p. n. e. kiedy powstała tu osada celtycka Vindobona. Prawa miejskie miasto otrzymało w 1221 roku. Świetność austriackiej stolicy najbardziej rozwinęła się za czasów panowania dynastii Habsburgów.1945r- Po dwóch wojnach światowych Wiedeń staje się ponownie stolicą Austrii.

9 ROZRYWKI W WIEDNIU. Park rozrywki w Wiedniu. Na zdjęciu znajduje się znany Park Prater Park Wiedeński przez niektórych jest uważany za najstarsze miejsce zabaw na świecie .

10 Informacje ogólne o Wiedniu
Powierzchnia miasta wynosi 414,89km kwadratowych, mieszka w nim ludzi. W skład Wiednia wchodzą 23 dzielnice. Herb: Flaga:

11 Sławni ludzie pochodzący z Wiednia.
W Wiedniu żyła wspaniała cesarzowa Elżbieta nazywaną Sisi. Była ona księżniczką Bawarii z linii Wittelsbachów. Urodziła się w 1837 r. a zmarła zamordowana w 1898r.

12 Ciekawostki o Wiedniu Wiedeń niedawno został uznany za najbardziej przyjazne miasto świata w dorocznym rankingu miast. Najważniejszym ze smakołyków, z którym kojarzy się stolica Austrii jest oczywiście kawa serwowana tam przez mistrzów.

13 Ratusz w Wiedniu. Od początku swego istnienia pełnił funkcje budynku. Mieszka w ratuszu burmistrz jak i rada miejska Wiednia ale także jest siedzibą kraju związkowego w Austrii. Ratusz zbudowany został przez Friedricha von Schmidta. Budowa trwała od 1872 do 1883.

14 Muzea w Wiedniu Muzeum Historii Sztuki Muzeum Albertina
Wzniesiono w pobliżu Hofburga Muzeum Albertina Największe i najcenniejsze zbiory grafik. Muzeum Belweder Barokowy pałac z przepięknymi Ogrodami.

15 Sławni i wybitni Austriacy..
Wolfgang Amadeusz Mozart: Ur. 27 stycznia 1756 r. Jeden z trójki klasyków wiedeńskich. W wieku 4 lat skomponował pierwszy utwór muzyczny. Uchodził za cudownie uzdolnione dziecko. Jako dorosły człowiek dawał wiele koncertów i tworzył opery, msze utwory kameralne… Napisał ponad 600 kompozycji. Zmarł w 1809 roku w skutek infekcji paciorkowca. Jego znane dzieła to np. Wesele Figara, Dom Giovanni, Czarodziejski flet. Przez liczne grupy ludzi Wolfgang Amadeusz Mozart jest uznawany za najwybitniejszego kompozytora wszechczasów.

16 Sławni i wybitni Austriacy..
Anton Bruckner urodził się 4 września 1824 roku. Był wybitnym neromantykiem, kompozytorem, przedstawicielem klasycznego romantyzmu. Zmarł 11 października 1896 roku w Wiedniu. Najpopularniejsze dzieła Antona Brucknera to dziewięć symfonii, np. IV romantyczna Es-dur.

17 Sławni i wybitni Austriacy
Joseph Haydn – Urodził się 31 marca 1732r. – austracki kompozytor okresu klasycyzmu. Najstarszy z tzw. Trzech klasyków wiedeńskich. Ludwig van Beethoven – jeden z trzech klasyków wiedeńskich. Jest twórcą ,,Ody do radości’’

18 RELIGIA Do Kościoła katolickiego w 2005 należało 68,5% społeczeństwa; resztę stanowili protestanci (4,7%), muzułmanie (4,2%), prawosławni (2,2%), wyznawcy pozostałych religii (około 3%) oraz bezwyznaniowcy (17,1%).

19 Najdłuższa rzeka Austrii
Dunaj – dł. 2850km. Największe jezioro Austrii Jezioro Bodeńskie – 541km kwadratowych Najwyższy szczyt Austrii Glossglockner – 3798m. n. p. m.

20 Największe miasta Austrii.
- Wiedeń -Graz -Linz -Salzburg -Innsbruck

21 Informacje i zdjęcia zostały zaczerpnięte ze stron internetowych: Wikipedia , Interklasai teraz albo nigdy. Prezentacja została przygotowana przez Przemysława Aleksandrowicz i Patryka Garniewskiego.


Pobierz ppt "Wspaniały kraj Osterreich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google