Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wiedeń.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wiedeń."— Zapis prezentacji:

1 Wiedeń

2 Miasto Wiedeń Wiedeń to stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju. Według danych ze stycznia 2012 liczba ludności miasta wynosi osób natomiast powierzchnia – 414,87 km² . Jest miastem o najwyższej jakości życia na świecie. Został założony około 500 r. p.n.e. jako osada celtycka. Prawa miejskie uzyskał w roku 1221, stając się jednym z największych i najważniejszych miast Rzeszy Niemieckiej, a po jej upadku – stolicą Cesarstwa Austrii Herb

3 Najstarsze zabytki wiednia

4 HOFBURG PAŁAC CESARSKI
Hofburg – wiedeński pałac władców Austrii, poczynając od Rudolfa I aż do Karola I, czyli od XIII w. do 1918 r.; przez cały ten czas pałac był rozbudowywany i przebudowywany przez kolejnych władców. Stylem dominującym jest barok i klasycyzm.  

5 Stephanplatz i katedra
Centralnym punktem śródmieścia i właściwie całego Wiednia jest Stephanplatz z imponującą katedrą św. Szczepana, częściej nazywaną imieniem św. Stefana. Najstarszą częścią świątyni jest fasada zachodnia z dwiema romańskimi wieżami, do dziś określanymi potocznie jako pogańskie,

6 PAŁAC SCHÖNBRUNN Pałac zbudowany w XVII-XVIII wieku na zlecenie cesarza niemieckiego Leopolda I, zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Obecnie znajduje się w jednej z dzielnic Wiednia. W 1996 r. pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Został wzniesiony na południowy zachód od Wiednia w Parku Schönbrunn. Obecny, barokowy wystrój został nadany za panowania Marii Teresy. Kolor żółty, na który została pomalowana elewacja, był jej ulubionym. Wnętrza pokryte są licznymi freskami i sztukateriami. Apartamenty udostępnione są zwiedzającym.

7 Fontanna Neptuna Fontanna Neptuna w Schönbrunn – fontanna mieszcząca się w ogrodzie francuskim przy Pałacu Schönbrunn. Została wzniesiona na życzenie Marii Teresy Habsburg w roku 1780. Budowa tej fontanny rozpoczęła się już w 1776 r., kiedy wykopano basen według pierwotnych planów, jednak okazało się, że nie ma możliwości dostarczenia tak ogromnej ilości wody

8 Glorieta Glorieta w Schönbrunn – ukończona w 1775 roku barokowa glorieta, usytuowana na wysokim na 60 metrów wzgórzu za Pałacem Schönbrunn w Wiedniu. Położony poniżej pałac i widoczną w oddali panoramę miasta można podziwiać ze znajdującej się w pawilonie kawiarni.

9 Wiedeń Jarmark Świąteczny
Od połowy listopada do Świąt Bożego Narodzenia najpiękniejsze wiedeńskie place zamieniają się w czarujące jarmarki przedświąteczne. Woń świątecznych wypieków i gorącego ponczu wywołuje przedświąteczny nastrój.

10 Ciekawostki o Wiedniu Założony około 500 p.n.e., Wiedeń był pierwotnie celtycką osadą. W 15 p.n.e. miasto pełniło funkcję rzymskiego posterunku granicznego (Vindobona) strzegącego Imperium Rzymskiego przed najazdami germańskich plemion z północy W 1221 Wiedeń uzyskał prawa miejskie. We wczesnym średniowieczu miasto rządzone było przez dynastię Babenbergów. W 1440 rządy objęła dynastia Habsburgów. Za ich rządów Wiedeń stał się stolicą Świętego Cesarstwa Rzymskiego, siedzibą biskupstwa, centrum naukowym i kulturalnym. W czasie panowania Rudolfa IV Założyciela (1358–1365) rozpoczęła się budowa katedry Św.Szczepana, utworzono uniwersytet.

11 DZIĘKUJEMY ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI
AUTOR- Paulina Mojeścik i Weronika Legierska Kl 1c


Pobierz ppt "Wiedeń."

Podobne prezentacje


Reklamy Google