Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wolfgang Amadeusz Mozart

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wolfgang Amadeusz Mozart"— Zapis prezentacji:

1 Wolfgang Amadeusz Mozart

2 Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się w 1756 roku w Salzburgu wczesnej stolicy małego, niezależnego arcybiskupstwa w ramach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, , na granicy Alp austriackich.

3 Wybitny przedstawiciel epoki klasycyzmu
Wybitny przedstawiciel epoki klasycyzmu. Jeden z trzech słynnych klasyków wiedeńskich, obok Ludwika van Beethovena i Josepha Haydna. W wieku 4 lat zaczął uczyć się gry na skrzypcach i klawesynie. Swój pierwszy utwór napisał rok później. Jego ojciec Leopold postanowił wykorzystać talent dziecka i w styczniu 1762 r. przybyli z Amadeuszem do Monachium na dwór księcia elektora. Tak dla Mozarta zaczęła się jego wielka przygoda z muzyką. Koncertował w Wiedniu, Niemczech, Holandii, Belgii, Francji, Londynie, Bolonii, Mediolanie i w Rzymie.

4 Odwiedzając różne kraje, młody kompozytor miał okazję poznawać różne gatunki muzyki oraz spotkać wielu sławnych ludzi. Podczas pierwszej podróży ośmioletni Mozart wydał drukiem swoje pierwsze 4 sonaty skrzypcowe. Natomiast w czasie pobytu w Anglii skomponował 6 dalszych sonat poświęconych królowej tego kraju. W wieku trzynastu lat kompozytor otrzymał stanowisko pierwszego skrzypka w nadwornej orkiestrze arcybiskupa w rodzinnym mieście. Dostojnik ten był postacią niesympatyczną, a swoich muzyków traktował jak służbę dworską. Lata przepracowane na tym stanowisku były dla Mozarta pasmem przykrości i upokorzeń. Dlatego też pewnego dnia rozgniewany złym traktowaniem kompozytor opuścił Salzburg i osiedlił się w Wiedniu.

5 W odróżnieniu od wielu innych kompozytorów, Mozart nie zrewolucjonizował muzyki. Jego geniusz polegał na umiejętności połączenia tego, co było najlepsze w muzyce jego epoki, a uczynił to we wspaniałym, niespotykanym stylu.

6 Imiona Mozarta Na chrzcie nadano mu imiona Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus, pierwsze dwa na cześć świętego katolickiego patrona dnia urodzenia Jana Chryzostoma, Wolfgang na pamiątkę dziadka ze strony matki, a Teofil na pamiątkę ojca chrzestnego. Przez większość życia kompozytor posługiwał się jednak imionami Wolfgang Amadé. Amadé to francuska wersja greckiego imienia Teofil (przyjaciel Boga lub umiłowany przez Boga). Wcześniej używał także wersji włoskiej (Amadeo). We wczesnych dokumentach występowała również forma Wolfgang Gottlieb (Gottlieb to niemieckie tłumaczenie dla Teofil). Natomiast nigdy nie używał najpowszechniejszej dzisiaj wersji łacińskiej Amadeus. W dzieciństwie rodzice używali również zdrobnień Wolferl, Wolfgangerl i we wczesnych czasach Wolfi, o czym wiadomo z listów ojca i innych źródeł.

7 Wolfgang Amadeus Mozart ist am 27. Januar 1756 in Salzburg geboren
Wolfgang Amadeus Mozart ist am 27. Januar 1756 in Salzburg geboren. Er ist am 5. Dezember 1791 in Wien gestorben. Er war ein Komponist der Wiener Klassik.


Pobierz ppt "Wolfgang Amadeusz Mozart"

Podobne prezentacje


Reklamy Google