Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielcy kompozytorzy niemieccy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielcy kompozytorzy niemieccy"— Zapis prezentacji:

1 Wielcy kompozytorzy niemieccy

2 Jan Sebastian Bach

3 Twórczość Jana Sebastiana Bacha
Do dzisiaj większość z nas pamięta o nim. Jest napisana o nim piosenka której uczą się dzieci szkoły podstawowej. Skomponował rekordową liczbę kantat. Do dziś nazywa się go mistrzem organów. Grał na organach skrzypcach klawesynie altówce gitarze

4 Największe dzieła Bacha
Preludium i fuga D-dur. Toccata C-dur . Magnificat D-dur. Lass Fürstin, lass noch einen Strahl. Das Wohltemperierte Klavier. Kantaty: chłopska, o kawie. Koncert na dwoje skrzypiec d-moll. 6 suit wiolonczelowych. 4 pasje z czego do dnia dzisiejszego zachowały się tylko 2. Nuty Jana

5 Co trzeba wiedzieć o Janie Sebastianie Bachu
Urodził się 21 marca 1685 w Eisenach. Pochodził z umuzykalnionej rodziny-Ojciec uczył go gry na skrzypcach. Gdy miał 9 lat został sierotą. Brat opiekował się nim i uczył go gry na organach oraz sztuki kompozycji. Był pilnym uczniem. Podjął pracę jako nadworny organista i koncertmistrz na dworze książęcym w Weimarze.

6 Jest autorem ponad 1000 utworów.
Jeden z najlepszych kompozytorów muzycznych. Niedoceniany w swoich czasach. Był mistrzem muzyki polifonicznej. Bach jest uważany za największego kompozytora baroku. Zmarł w 1750r.

7 Ciekawostki Miał trzy żony. Miał dwadzieścioro dzieci.
Wieku dorosłego dożyło tylko dziewięcioro jego dzieci. Prawie wszystkie jego dzieci zostały muzykami. Przez ostatnie 1,5 roku był ślepy. Lubił podróżować, przeszedł pieszo ponad 400 km.

8 Ludwig van Beethoven

9 Największe dzieła Ludwiga van Beethovena
F-dur "Pastoralna" . B-dur "Hammerklavier”. f-moll "Appassionata„ V Es-dur "Cesarski„. c-moll  "Patetyczna„.

10 Młodość Ludwiga van Beethovena
Ludwig van Beethoven prawdopodobnie urodził się 16 grudnia 1770 roku. W różnych źródłach można spotkać 3 różne wersje jeśli chodzi o datę urodzin: 15, 16 i 17 grudnia 1770 roku. Według Ludwiga on sam urodził się 15 grudnia. Wiadomo jednak, że ochrzczono go 17 grudnia, a wedle panującego wtedy w niemieckim katolickim kościele w zwyczaju dzieci powinny być ochrzczone najpóźniej 24 godziny po narodzinach. We wniosku za najbardziej prawdopodobną datę uważa się 16 grudnia. Pierwsze opublikowane przez Ludwiga utwory pochodzą już z 1798 roku, co świadczy o tym, że artysta bardzo wcześnie ujawnił swój talent. Jako młody człowiek odwiedził Wiedeń, gdzie poznał Mozarta. Nestety ich znajomość trwała stosunkowo krótko. 

11 Wiek średni Ludwiga van Beethovena
W 1792 roku wyjechał do Wiednia i przez pewien czas studiował kompozycję pod kierunkiem Haydna, czołowego wówczas kompozytora wiedeńskiego. Beethoven miał spędzić resztę swojego życia w Wiedniu, który był wówczas muzyczną stolicą świata. Ludwig dużo komponował, dzięki czemu zdobył wielkie uznanie wśród słuchaczy. Już w wieku dwudziestu paru lat bez problemu sprzedawał swoje kompozycje różnym wydawnictwom. Gdy Beethoven zbliżał się do okresu trzydziestki, pojawiły się pierwsze oznaki zaniku słuchu. Ludwig w miarę nasilania utraty słuchu zaczął unikać ludzi. Bardzo przejęty złowieszczymi oznakami, myślał przez pewien czas o samobójstwie. Przed ukończeniem 50-ciu lat Beethoven ogłuchł zupełnie. Komponował coraz mniej. Głównie dla siebie i przyszłych audytoriów. Prawdopodobnie powiedział kiedyś pewnemu krytykowi: ,, To nie dla was, tylko dla przyszłych czasów". Gdy ogłuchł słuchał muzyki trzymając łyżeczkę w zębach i dotykając nią fortepianu.

12 Starość Ludwiga van Beethovena
Gdyby Beethoven nadludzkim wysiłkiem woli, mimo głuchoty utrzymał dotychczasowy poziom swoich kompozycji, był by to niewiarygodny wyczyn. Rzeczywistość okazała się jednak jeszcze bardziej zaskakująca i zdumiewająca - właśnie w okresie zupełnej głuchoty powstały największe arcydzieła - jego sztuka wzniosła się na jeszcze wyższy poziom.  Ludwig van Beethoven zmarł w 1827 roku w wieku 57 lat.

13 Wspomnienia o Ludwigu Długa lista dzieł Beethovena obejmuje dziewięć symfonii, trzydzieści dwie sonaty fortepianowe, pięć koncertów fortepianowych, dziesięć sonat na skrzypce i fortepian, szereg kwartetów skrzypcowych, pieśni, utwory operowe i wiele innych. Łączą one mistrzowski sposób wykonania i intensywność uczuć.  Beethoven wywarł ogromny wpływ na wielu późniejszych kompozytorów, wśród których znaleźli się tacy artyści tak różniący się stylem gry, jak Czajkowski, Wagner, Schubert.

14 Richard Wagner

15 Dzieciństwo Richarda Urodził się 22 maja 1813 w Lipsku. Początkowo myślał o karierze literackiej, pilnie studiując zwłaszcza dzieła dawnej literatury niemieckiej, zawierające wątki mityczne i legendarne. Jego pierwsze dzieła muzyczne nie zyskały większego uznania (opery Boginki, Zakaz miłości wg „Miarki za miarkę” Szekspira). Od roku 1836 był dyrektorem teatru w Królewcu (gdzie w kościele poślubił aktorkę Minnę Planer). Teatr w Królewcu wkrótce zbankrutował , a Wagner został w roku 1837 dyrektorem teatru w Rydze. Liczne długi zmusiły go do ucieczki przed wierzycielami za granicę. Od 1839 przebywał w Paryżu, gdzie cierpiał nędzę. Zbliżył się tam do najważniejszych kompozytorów swoich czasów: G. Meyerbeera, Berlioza.

16 Co trzeba wiedzieć o Richardzie Wagnerze
W okresie Wiosny ludów stanął po stronie rewolucji Zajmował się głównie muzyką romantyczną Urodził się 22 maja 1813r. w Lipsku Zmarł 13 lutego 1883r.

17 Prezentacje wykonali Ignacy Kwapisz Dominika Horn Kasia Kowalik
Adres szkoły : Gdańsk ul.Gojawiczyńskiej 6 Nauczyciel Zofia Krasnopolska


Pobierz ppt "Wielcy kompozytorzy niemieccy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google