Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowała Michalina Gruszczyńska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowała Michalina Gruszczyńska"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowała Michalina Gruszczyńska
Moja okolica... Przygotowała Michalina Gruszczyńska

2 Trochę informacji o Koninie...
Konin znajduje się w Wielkopolsce, w powiecie konińskim, którego jest małą stolicą. W Koninie mieszka ludzi. Nie jest to miasto zbyt duże, jego powierzchnia wynosi 82,2 km kwadratowych. Powiat koniński

3 Krótko o historii naszego miasta...
W herbie Konina znajduje się biały koń. Wygląd odznaki naszego miasta jest związany z legendą, która głosi, że na naszych ziemiach stado białych koni uratowało księcia Leszka.

4 Trochę o polityce... Obecnym prezydentem miasta Konina jest Kazimierz Pałasz.

5 Konińska rekreacja i turystyka...
W Koninie jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, np. dworek Zofii Urbanowskiej, słup milowy, cmentarz wojenny oraz kościoły wielu wyznań. Z wielką przyjemnością oprowadzę was po tych wartych zobaczenia zabytkach.

6 Dworek Zofii Urbanowskiej...
Dworek Zofii Urbanowskiej w Koninie - dworek znanej konińskiej pisarki Zofii Urbanowskiej znajduje się na skrzyżowaniu ulic Urbanowskiej i Obrońców Westerplatte, w kierunku zachodnim od placu Wolności. Został wybudowany w połowie XIX wieku, na ścianie budowli jest tablica z 1957 roku wspominająca mieszkającą tu pisarkę. W ostatnich latach dworek był przebudowany, obecnie mieści się w nim Pałac Ślubów.

7 Słup Milowy... Słup drogowy w Koninie(słup milowy), kamienny słup w Koninie, romański, ustawiony w 1151 r , przedstawia on połowę drogi z Kruszwicy do Kalisza, uznawany jest za najstarszy znak drogowy w Polsce. Słup znajduje się w odległości ok. 52 km od każdego z miast. Stoi na lewym narożniku kościoła św. Bartłomieja. Wykonany jest zapewne z piaskowca brzezińskiego, ma wysokość 252 cm. Na nim jest wyryty napis łaciński.

8 Cmentarz wojenny w Koninie...
Cmentarz wojenny w Koninie znajduje się przy ulicy Szpitalnej w Starówce. Jest on z okresu I wojny światowej. Leżą na nim żołnierze niemieccy, rosyjscy i polscy.

9 Konińskie kościoły dwóch wyznań...
W Koninie najwięcej jest kościołów chrześcijańskich; w tym dominujących rzymskokatolickich i protestanckich. Przykładem kościoła rzymskokatolickiego jest kościół św. Bartłomieja, a protestanckiego – kościół św. Ducha. Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Bartłomieja.

10 Okolice Konina... W okolicach Konina jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzania i oglądania. Są to między innymi: zamek w Gosławicach, klasztory w Bieniszewie i Lądzie oraz pałac( obecnie liceum) w Żychlinie, o których zaraz Wam opowiem.

11 Zamek w Gosławicach... Zamek w Gosławicach - zamek położony nad jeziorem Gosławickim, zbudowany w latach z inicjatywy biskupa Andrzeja Łaskarza. W 1838 częściowo przerobiony na browar. W latach międzywojennych był w stanie ruiny. Wyremontowany został w latach Od 30 listopada 1986 jest udostępniony zwiedzającym. Obecnie jest to główna siedziba Muzeum Okręgowego w Koninie.

12 Klasztory... W okolicach Konina znajdują się 2 klasztory; jeden w Lądzie i jeden w Bieniszewie. Klasztor w Lądzie Klasztor w Bieniszewie

13 Pałac w Żychlinie... Pałac w Żychlinie jest sławny z tego, że ponoć odwiedził go kiedyś Fryderyk Chopin. Mieszkała w nim bogata rodzina, która zaprosiła słynnego kompozytora na ślub swojej córki. Obecnie mieści się tutaj liceum.

14 Przyrodnicza część okolic miasta...
Okolice Konina są również bardzo bogate pod względem przyrodniczym. Na wycieczkę krajoznawczą można udać się na Złotą Górę, do puszczy Bieniszewskiej oraz nad liczne polodowcowe jeziora. Jezioro Gosławickie

15 Koniec


Pobierz ppt "Przygotowała Michalina Gruszczyńska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google