Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SŁUPCA – MOJE MIASTO Sebastian Kruszyna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SŁUPCA – MOJE MIASTO Sebastian Kruszyna."— Zapis prezentacji:

1 SŁUPCA – MOJE MIASTO Sebastian Kruszyna

2 PLAN MIASTA

3 POŁOŻENIE MIASTA Słupca to miasto położone w województwie wielkopolskim. Jest znaczącym historycznie i regionalnie ośrodkiem, o korzystnym położeniu geograficznym.

4 HERB MIASTA Miasto posiada herb, którego godłem jest krzyż germański. Pole herbu stanowi tarcza herbowa typu gotyckiego. Godło herbu jest koloru żółtego, natomiast pole jest koloru niebieskiego.

5 FLAGA MIASTA Flaga miasta stanowi prostokąt i składa się z dwóch równych pasów. Pas górny jest w kolorze godła (żółty), pas dolny w kolorze tła (niebieski). W centralnej części flagi umieszczony jest herb miasta.

6 OBIEKTY SAKRALNE Kościół św. Wawrzyńca – pochodzi z połowy xv wieku, jego fundatorem był biskup poznański Andrzej z Bnina. Wybudowany został w stylu gotyckim, ceglany, trójnawowy o halowym układzie przestrzennym.

7 KOŚCIÓŁ ŚW. WAWRZYŃCA Najstarsze elemetny wyposażenia sięgają xv wieku. Jest to krucyfiks gotycki z lat oraz rzeźba matki bożej bolesnej z tego samego okresu. W 1998 roku odnaleziono w tym kościele najstarszy mechanizm zegarowy w Polsce, którego miniaturę podziwiać można w muzeum regionalnym.

8 KOŚCIÓŁ ŚW. LEONARDA Kościół pw najświętszej marii panny i św. Leonarda jes kościołem drewnianym. W jego wyposażeniu znajduje się obraz św. Leonarda, gotycki krucyfiks pochodzący z ok roku oraz kamienna kropielnica z 1521 r.

9 KOŚCIÓŁ BŁ. BP. MICHAŁA KOZALA
Kościół bł. Bp. Michała kozala, przy którym znajduje się park im. Jana Pawła II.

10 MUZEUM REGIONALNE W mieście słupca znajduje się muzeum regionalne, które powstało 21 stycznia 1975 roku z inicjatywy słupczanina wojciecha sypniewskiego. Siedziba muzeum mieści się w zabytkowej willi z 1920 roku. W muzeum gromadzone są zbiory etnograficzne, arceologiczne oraz historyczne przedstawiające dzieje miasta i regionu.

11 FRAGMENT MURÓW OBRONNYCH
Do obecnych czasów zachował się fragment średniowiecznych murów miejskich zbudowanych w latach

12 JEZIORO SŁUPECKIE Jezioro słupeckie to sztuczny zbiornik wodny powstały w latach na miejscu zalanych łąk i torfowisk.

13 KOPIEC SZWEDZKI Na sztucznym jeziorze słupeckim znajduje się tzw. Kopiec szwedzki. Jest on pierwszym śladem funkcjonowania osadnictwa i gospodarki. Pochodzi on z okresu kultury łużyckiej ( p.n.e)

14 PARK MIEJSKI Park miejski założono w 1872 roku z inicjatywy władz miasta. W parku znajduje się pomnik kompozytora Apolinarego Szeluty.

15 ZESPÓŁ SZKÓŁ MUZYCZNYCH IM. APOLINAREGO SZELUTY
Zespół szkół muzycznych im. Apolinarego szeluty jest to ośrodek kształcenia muzycznego, składający się ze szkoły muzycznej I i II stopnia.

16 BIBLIOTEKA W mieście słupca znajdują się miejska i powiatowa biblioteka publiczna oraz filia biblioteki pedagogicznej w koninie.

17 MIEJSKI DOM KULTURY W Słupcy działa również miejski dom kultury, przy którego współudziale organizowane są na terenie miasta liczne imprezy.

18 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Sebastian Kruszyna


Pobierz ppt "SŁUPCA – MOJE MIASTO Sebastian Kruszyna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google