Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Walory turystyczne Niziny Mazowieckiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Walory turystyczne Niziny Mazowieckiej."— Zapis prezentacji:

1 Walory turystyczne Niziny Mazowieckiej

2 Nizina Mazowiecka Nizina Mazowiecka jest jedną z największych pod względem powierzchni krain Polski. Stanowi ona fragment rozległego, równoleżnikowego pasa nizinnego zwanego Krainą Wielkich Dolin. Nizina Mazowiecka stanowi płaską kotlinę, położoną w dorzeczu środkowej Wisły.

3 Województwo Mazowieckie
Największe pod względem powierzchni i ludności województwo. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km².Według danych miało 5,24 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa.

4 Ciekawe miasta Niziny Mazowieckiej- Warszawa
Warszawa jest największym miastem a zarazem stolicą Polski. Położone w środkowo-wschodniej części kraju, na nad Wisłą. Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności mieszkańców i powierzchni 517,24 km² łącznie z Wisłą.

5 Ciekawe miejsca Warszawy
Plac Zamkowy w Warszawie – plac w Śródmieściu, na granicy Starego Miasta i Śródmieścia, Plac Zamkowy położony jest u wylotu Traktu Królewskiego, który wytyczał główny kierunek rozwojowy miasta w XVIII wieku.  W obrębie placu zachowały się kamienice z XVI-XVIII wieku m.in. zespół czterech kamienic.

6 Ciekawe miejsca Warszawy
Plac Zamkowy

7 Ciekawe miejsca Warszawy
Zamek Królewski Zamek Królewski, będący wcześniej jedną z głównych rezydencji książąt mazowieckich w obecnym stanie jest wierną rekonstrukcją barokowej budowli z XVII i XVIII wieku Pomimo zniszczeń w latach 1939 i 1944, dzięki systematycznym ewakuacjom zachował się bogaty wystrój sal z XVIII wieku, w tym liczne dzieła sztuki związane z dworem króla Stanisława Augusta. W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. Ocalałe fragmenty zamku oraz Bibliotekę Królewską, pałac Pod Blachą i Arkady Kubickiego wpisano do rejestru zabytków w 1965. 

8 Ciekawe miejsca Warszawy
Zamek Królewski

9 Ciekawe miejsca Warszawy
Pałac w Wilanowie  Pałac królewski w Warszawie, na Wilanowie Królewskim, barokowy, wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego skrzydła boczne dobudowano w latach 1723–1729.W zespół pałacowy w Wilanowie Królewskim wraz z Morysinem został uznany za pomnik historii.Pałac wraz z otaczającym parkiem oraz zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne mimo zaborów, wojen i okupacji. Architektura pałacu jest oryginalna – jest to efekt połączenia sztuki europejskiej ze staropolską tradycją budowy.

10 Ciekawe miejsca Warszawy
Pałac w Wilanowie

11 Ciekawe miejsca Warszawy
Pałac Kultury i Nauki  Poprzednio Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina – najwyższy budynek w Polsce, w centrum Warszawy na placu Defilad. Wzniesiony jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Oddany do użytku w 1955 wybudowany w trzy lata. Budowa gmachu trwała od 2 maja 1952 do 22 lipca 1955, a pracowało przy niej ok robotników radzieckich.Do początku lat dziewięćdziesiątych mieścił się tam Wydział Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego.

12 Ciekawe miejsca Warszawy
Pałac Kultury i Nauki

13 Ciekawe miejsca Warszawy
Stadion Narodowy – wielofunkcyjny stadion piłkarski na Kamionku  w Warszawie, powstały na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro Stadion powstał w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia. Posiada 4. kategorię w klasyfikacji UEFA (najwyższą), znajduje się na nim 58,5 tys. miejsc dla kibiców. Łączna kubatura stadionu (bez dachu) wynosi ponad m³. Łączna powierzchnia całkowita stadionu wynosi m².

14 Ciekawe miejsca Warszawy
Stadion Narodowy

15 Wykonał Tomasz Bielski
Dziękuje za uwagę Wykonał Tomasz Bielski


Pobierz ppt "Walory turystyczne Niziny Mazowieckiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google