Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Język Niemiecki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Język Niemiecki."— Zapis prezentacji:

1 Język Niemiecki

2 Język niemiecki – język z grupy zachodniej rodziny języków germańskich
Język niemiecki – język z grupy zachodniej rodziny języków germańskich. W rzeczywistości stanowi on grupę kilku języków zachodniogermańskich, które często są określane jako języki niemieckie; standardowy język niemiecki (Standard Hochdeutsch) oparty jest na Biblii Marcina Lutra, która z kolei opiera się na języku mówionym w Górnej Saksonii i Turyngii.

3 Do krajów Niemieckojęzycznych zaliczamy :
Niemcy Austria Szwajcaria Luksemburg Liechtenstein Niemiecki jest pierwszym językiem ok milionów ludzi w Europie (co stanowi 13,3% wszystkich Europejczyków)

4 Język niemiecki ma swoich użytkowników w wielu krajach, gdzie nie ma statusu oficjalnego. Są to
Stany Zjednoczone, Brazylia, Kanada, Francja, Argentyna, Rosja, Kazachstan, Australia, Holandia, Wielka Brytania, Hiszpania, Chile, Paragwaj, Węgry Republika Południowej Afryki, Meksyk, Izrael, Rumunia, Czechy,

5 Polonia w Niemczech Niemieckie statystyki informują że na terenie ich kraju mieszka ok Polaków, a około biegle posługuje się j.niemieckim Austrię zamieszkuje Polaków Liechtenstein Polaków Luksemburg Polaków

6 Oblegane Miasta Dortmund, Krefeld Recklinghausen Düsseldorf Berlin Hamburg Brema Hanower Frankfurt Monachium Zurych, Winterthur, Sankt Gallen, Genewa, Lozanna Wiedeń Graz, Linz, Löben

7 liczby pokazują nam, jak wielu Polaków mieszka za granica i jak wiele z nich porozumiewa się na co dzień tym trudnym językiem . Wielu młodych ludzi zdaje język niemiecki na jakże ważnym egzaminie jakim jest matura . Świadczą o tym statystyki

8 Język niemiecki, obok angielskiego, jest językiem obcym najczęściej wybieranym przez zdających, ok. 20% maturzystów. Spośród zdających język niemiecki tylko nieliczni przystępują do egzaminu na poziomie rozszerzonym (ok. 10%).

9 Zdawalność egzaminu z j. niemieckiego w kraju i województwie
W województwie maturę z języka niemieckiego zdało 91,6% Najwyższa zdawalność - LO 97,3% (W. Podlaskie )

10 Sławni Ludzie posługujący się językiem niemieckim
Johan Gutenberg Choć nazywany jest wynalazcą druku, w rzeczywistości wynalazł pierwszą w historii metodę wykorzystania ruchomych czcionek i prasy drukarskiej, która pozwalała szybko i bezbłędnie drukować rozmaite teksty. Do czasów Gutenberga większość książek przepisywano ręcznie, a nieliczne odbijano na zasadzie drzeworytów - w efekcie książki należały do rzadkości i były drogie. Jego najbardziej znane dzieło to tzw. Biblia Gutenberga, która powstała w 1454 r., a wydrukowano jej 300 egzemplarzy. Wynalazek Gutenberga żyjącego w latach możemy uznać za kluczowy czynnik, który zapoczątkował rewolucyjne osiągnięcia czasów nowożytnych.

11 Ludwig van Beethoven Talent do muzyki Beethoven odziedziczył po ojcu i dziadku, którzy byli zawodowymi muzykami. Wiele łączyło go z Wiedniem - ówczesną muzyczną stolicą świata. Tam poznał Mozarta (choć znał go krótko) i pozyskał wpływowych przyjaciół. Tam zasłynął jako modny pianista i nauczyciel muzyki. Gdy miał 26 lat, zaczął tracić słuch - z roku na rok słyszał coraz gorzej. Trudno było mu pogodzić się z tym faktem, przez pewien czas myślał nawet o samobójstwie. W wieku lat 50 stracił słuch zupełnie. Nie przestał jednak komponować. Zmarł w 1827 r., miał 56 lat. Obecnie uważany jest za największego kompozytora w dziejach.

12 Wolfgang Amadeusz Mozart
Ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu – austriacki kompozytor i muzyk. Mimo iż Mozart żył tylko 35 lat, zdążył pozostawić po sobie kilkaset skrzących się dowcipem i wyróżniających słynną mozartowską lekkością oraz melodyjnością utworów. Ponad 50 symfonii, kilkadziesiąt koncertów fortepianowych, skrzypcowych, fletowych i na inne instrumenty solowe z towarzyszeniem orkiestry, blisko 20 mszy, a także słynne, acz niedokończone przez niego "Requiem" oraz inne utwory muzyki kościelnej, 13 oper, które do dnia dzisiejszego znajdują się w repertuarze wszystkich teatrów operowych świata (zwłaszcza takie arcydzieła, jak "Uprowadzenie z seraju", "Wesele Figara", "Don Giovanni", "Czarodziejski flet", "Cosí fan tutte" czy też mniej znana u nas jego pierwsza większa opera "Idomeneo, król Krety").

13 Franz Joseph Haydn ur. 31 marca 1732 w Rohrau,
zm. 31 maja 1809 w Wiedniu– austriacki kompozytor okresu klasycyzmu. Joseph Haydn był jednym z głównych przedstawicieli klasycyzmu w muzyce oraz jednym z tych, którzy zdefiniowali główne formy muzyczne tej epoki. Szczególnie interesujące są jego dzieła z lat , tworzone w stylu Sturm und Drang (niem. burza napór), który był awangardowym kierunkiem w ramach kultury klasycystycznej, będąc jednocześnie zapowiedzią romantyzmu. W muzyce Haydna objawiło się to stosowaniem niecodziennych akordów, zastosowaniem rzadkich tonacji molowych oraz nieoczekiwanych zmian nastroju.

14 Jeden z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii tej dyscypliny. Najbardziej utytułowany skoczek narciarski w historii indywidualnych konkursów rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich. Czterokrotny złoty medalista olimpijski (dwukrotnie w Salt Lake City w 2002 oraz dwukrotnie w Vancouver w 2010). Zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2009/2010. Mistrz, wicemistrz i brązowy medalista mistrzostw świata, mistrz świata w lotach narciarskich, drugi i trzeci zawodnik Turnieju Czterech Skoczni oraz Pucharu Świata (odpowiednio w sezonach 2008/09 i 2006/07), trzeci w Pucharze Świata w lotach w sezonie 2006/2007. Osiemnastokrotny triumfator zawodów zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata. Simon Ammann

15 Jan Adam II W roku 1970, ojciec księcia (książę Franciszek Józef II) powierzył mu reorganizację Zarządu majątku domu książęcego, w wyniku czego majątek prywatny rodziny (nieruchomości, kolekcje dzieł sztuki, przedsiębiorstwa i Bank Liechtensteinu) został zorganizowany w Fundację Liechtenstein, zarządzaną przez każdorazowo panującego. Zgodnie ze statutami domu panującego (na mocy artykułu 13. Konstytucji Księstwa Liechtenstein) książę Franciszek Józef II w roku 1984 przekazał pełnię władzy swojemu najstarszemu synowi i dziedzicowi, księciu Hansowi-Adamowi, który 13 listopada 1989 po śmierci ojca, objął panowanie w Księstwie Liechtenstein.

16 Henryk (wielki książę Luksemburga)
Syn wielkiego księcia Jana i księżniczki belgijskiej - Józefiny Charlotty Koburg (siostry królów Belgii Baldwina I i Alberta II). Jest w bezpośredniej linii męskiej potomkiem monarchów francuskich i hiszpańskich, m.in. Hugo Kapeta, Ludwika XIV i Filipa V.

17 -----KONIEC-----


Pobierz ppt "Język Niemiecki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google