Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AUSTRIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AUSTRIA."— Zapis prezentacji:

1 AUSTRIA

2 Republika Austrii to państwo położone w Europie Środkowej, federacja dziewięciu krajów związkowych. W Austri panuje ustrój republiki federalnej, językiem urzędowym jest niemiecki. Od 2004 roku urząd prezydenta sprawuje Heinz Fischer. Stolicą Austrii jest Wiedeń położony na wschodzie kraju. Austria obejmuje km² powierzchni, na której zamieszkuje osób. Walutą krajową jest euro.

3 Austria, okolice Großglockner.
Nazwa kraju (Österreich) pochodzi ze starowysokoniemieckiego ôstarrîhhi, oznaczającego „imperium na wschodzie”. W IX wieku terytorium było wschodnią częścią imperium Franków, a także wschodnimi rubieżami osadnictwa niemieckiego na terenach Słowian. Za czasów Karola Wielkiego i w czasie wczesnego średniowiecza tereny te nazywano marchia orientalis (Marchia Wschodnia), co w lokalnym języku przyjęto jako właśnie ôstarrîhhi. To słowo po raz pierwszy pojawia się na dokumencie z 996 roku.

4 KULTURA

5 Wolfgang Amadeusz Mozart
Dziś Austria i jej kultura w dużej mierze kojarzy się z muzyką klasyczną. To tu urodził się i tworzył Wolfgang Amadeusz Mozart. Mimo iż żył tylko 35 lat, zdążył pozostawić po sobie kilkaset utworów. Ponad 50 symfonii, kilkadziesiąt koncertów fortepianowych, skrzypcowych, fletowych i na inne instrumenty solowe z towarzyszeniem orkiestry, blisko 20 mszy (a także słynne, niedokończone przez niego „Requiem”) oraz inne utwory muzyki kościelnej, 13 oper, które do dnia dzisiejszego znajdują się w repertuarze wszystkich teatrów operowych świata. Mozart napisał również wiele utworów kameralnych, solowych. Jest także pierwszym wielkim twórcą wśród zawodowych kompozytorów piszących muzykę rozrywkową (tańce, divertimenta, serenady z "Eine kleine Nachtmusik" na czele).

6 Ludwig van Beethoven W samym Wiedniu żyło i tworzyło również wielu kompozytorów nie tylko związanych z cesarskim dworem. Wśród nich był między innymi Ludwig van Beethoven, który większość swojego życia spędził w Austrii. W historii muzyki Beethoven stanowi centralną postać pogranicza klasycyzmu i romantyzmu. Jego twórczość wytyczyła kierunek rozwoju muzyki na cały XIX wiek. Światową popularność zawdzięcza przede wszystkim swym dziewięciu symfoniom, choć równie przełomowe było znaczenie jego sonat i wariacji fortepianowych oraz muzyki kameralnej, przede wszystkim kwartetów smyczkowych.

7 Fischer von Erlach - Gartenpalais Liechtenstein.
Wśród austriackich architektów i malarzy człowiekiem, który najbardziej przyczynił się do rozwoju sztuki był Johann Bernhard Fischer von Erlach - czołowy przedstawiciel baroku w austriackiej architekturze. Zaprojektował m.in. kościół św. Karola Boromeusza i Pałac Schönbrunn w Wiedniu, a także budowle pałacowe i sakralne w Salzburgu (kościoły Trójcy Świętej, św. Marka, szpitalny św. Jana i Uniwersytecki) oraz kaplicę Bożego Ciała we wrocławskiej Katedrze.

8 A.Schwarzenegger Ch. A. Doppler F.Porsche ks. G.J. Mendel Z. Freud Wśród innych przykładów współcześnie znanych nam austriaków znajdują się: Christian Andreas Doppler – fizyk i matematyk, który jako pierwszy zaobserwował i opisał zjawisko nazwane później od jego nazwiska efektem Dopplera, Ferdinand Porsche – znany z rozwoju przemysłu motoryzacyjnego, ks. Gregor Johann Mendel – prekursor genetyki odpowiedzialny za badania nad dziedziczeniem cech, Zygmunt Freud – neurolog i psychiatra, twórca psychoanalizy oraz Arnold Schwarzenegger – kulturysta, aktor i polityk, gubernator stanu Kalifornia.

9 SPORT

10 który wprowadził wiele pozytywnych zmian w skokach narciarskich.
Walter Hofer Austria jest najczęściej kojarzona jako ojczyzna sportów zimowych, w szczególności skoków narciarskich. To właśnie tu urodził się działacz sportowy i dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich Walter Hofer, który wprowadził wiele pozytywnych zmian w skokach narciarskich. Do najbardziej znanych skoczków austriackich należą: Andreas Kofler – zwycięzca 58. Turnieju Czterech Skoczni Thomas Morgenstern - mistrz olimpijski z dużej skoczni K-125 Gregor Schlierenzauer - trzykrotny medalista olimpijski, zdobywca Pucharu Świata w skokach narciarskich 2008/2009. Mistrz świata w lotach narciarskich Martin Koch i Wolfgang Loitzl – skoczkowie z pierwszej dziesiątki klasyfikacji pucharu świata

11 DANIA

12 Wiener Schnitzel Wiener Schnitzel Cieniutko rozbity kotlet cielęcy, wieprzowy lub drobiowy, frytowany w panierce, przy czym panierka nie może przylegać do mięsa – powinna falować. Sznycel podawany jest tradycyjnie z sałatką kartoflaną lub ziemniakami z pietruszką, a do tego cytryna i borówki. Kaiserschmarren Jeden z najsłynniejszych deserów kojarzonych z Wiedniem. Jego historia sięga czasów Cesarstwa Austrowęgierskiego, a potrawa ta była przysmakiem cesarza Franciszka Józefa. Kaiserschmarren to lekkie, puszyste kawałki naleśników (lub, jak kto woli omletów), podawane z powidłami śliwkowymi i cukrem pudrem. Deser może być serwowany z innymi konfiturami, naleśniczki mogą być dodatkowo karmelizowane i doprawione rodzynkami. Kaiserschmarren


Pobierz ppt "AUSTRIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google