Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jaworzyny i lasy zboczowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jaworzyny i lasy zboczowe"— Zapis prezentacji:

1 Jaworzyny i lasy zboczowe
Mateusz Sadownik

2 Etymologia słowa „jaworzyna” pochodzi od nazwy drzewa – jaworu.
Klon jawor, jawor, klon jaworowy: (Acer pseudoplatanus L.) – gatunek drzewa z rodziny klonowa- tych (Aceraceae Juss). Występuje naturalnie w środkowej Europie i północnym Kaukazie.

3 Występuje dziko na kontynentach:
Azja: Turcja, Gruzja, Rosja (Kaukaz Północny) Europa: Albania, Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Ukraina, Węgry, Włochy

4 Ponadto introdukowany na inne obszary Europy i Azji, także do Australii, Nowej Zelandii, Ameryki Południowej i na Wyspy Kanaryjskie.

5 w Polsce występuje głównie w lasach górskich, wyżynnych i mieszanych na pogórzu. Na nizinach zwykle w sztucznych nasadzeniach jako drzewo parkowe i alejowe, rozprzestrzenia się z nasadzeń. Rzadki już tylko w północno-wschodniej części kraju.

6 Jawor rośnie na wyżynach, 500–1500 m n. p. m
Jawor rośnie na wyżynach, 500–1500 m n.p.m. Lubi glebę wilgotną i głęboką (szczególnie mady). Razem z bukiem i jodłą stanowi ważny składnik lasów regla dolnego, pospolity w Sudetach, Karpatach, na południu i zachodzie kraju.

7 Klonowo lipowe lasy zboczowe
gatunki charakterystyczne: - lipa szerokolistna Duże drzewo liściaste, osiągające wysokość do 40 m. Korona jest gęsta i rozłożysta. Szerokość pnia może dochodzić nawet do 5 m, a obwód do 16 m. Drzewo długowieczne – może żyć nawet 1000 lat. Gałązki roczne często są owłosione. Kora szarobrązowa, mniej popękana, niż u lipy drobnolistnej.

8 gatunki wyróżniające - klon pospolity - grab pospolity
Drzewo dorastające do 20–30 metrów, posiadające szeroki, okrągły pień o korowinie na starszych okazach, drobno, podłużnie spękanej, rzadko łuszczącej się łuskami. Korona rozłożysta. Drzewo dorastające do 25 m z gęstą, miotlastą koroną, silnie zagęszczoną, szeroką i wysoką.

9 - lipa drobnolistna Duże drzewo liściaste, osiągające wysokość do 30 m. Korona jest regularna - szerokojajowata lub kulista. Na młodych drzewach gałęzie są pod dużym kątem wzniesione do góry, a ich kora jest gładka i ma szary kolor. Na starych drzewach konary zwisają w dół, a ich kora jest gruba i nieregularna. Cieńsze gałązki są nagie, górą brunatnoczerwone.


Pobierz ppt "Jaworzyny i lasy zboczowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google