Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zwierzęta wokół nas.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zwierzęta wokół nas."— Zapis prezentacji:

1 Zwierzęta wokół nas

2 Ryś W Polsce żyje już tylko 200 rysi.
Większość zamieszkuje polską część Karpat (tzw. rysie karpackie), część jest rozproszonych w lasach w północno - wschodniej części kraju .  Ze względu na brak dogodnych warunków życia, ich liczba w ostatnich latach znacznie zmalała. Ryś zniknął z Puszczy Piskiej i Lasów Napiwodzko-Ramuckich. Najbardziej zagrożone są w tej chwili rysie nizinne

3 Wilki Wilk, szary– gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych.
Zamieszkującego lasy, równiny, tereny bagienne oraz góry Eurazji i Ameryki Północnej. Potrzebuje, jako gatunek o skłonnościach terytorialnych, dużych przestrzeni. Wilk jest wytrwałym wędrowcem, jest w stanie w dobę pokonać dystans kilkudziesięciu kilometrów. W poszukiwaniu partnerki samiec potrafi w ciągu 2 tygodni przebyć ponad 600 km[6].

4 Sarna Pokarm: W warunkach leśnych głównymi składnikami żeru są rośliny zielone, a w mniejszym stopniu liście i pędy drzew, krzewów i krzewinek. Dzienne zapotrzebowanie sarny w okresie letnim wynosi około 3 kg żeru zielonego. Do pokrycia zapotrzebowania sarny na wodę wystarczy na ogół rosa i wilgoć zawarta w roślinach.

5 Jeż Ssak grzbiet pokrywają brązowo-białe kolce.
Ilość kolców: około 16tys. Waga: 0,5 do około 2kg. Wielkość: cm. Ich ogonek ma długość 5cm. Żywią się roślinami, jajami, dżdżownicami, pędrakami, myszami, owocami i żabami. Zamieszkują ogrody, parki i lasy. Żyją do . Swoje legowiska wyścielają pachnącymi liśćmi i trawą. Jeże od listopada do marca zasypiają. Budzą się w kwietniu

6 zając Opis Ma długość od 35 do 75 cm, wysokość ok. 30 cm.
jego ogon zwany omykiem ma długość 8-10 cm. Waży 3-6 kg. Uszy są dłuższe od głowy. Nogi zająca nazywa się skokami. Nogi tylne są znacznie dłuższe od przednich. Jego futro (turzyca) ma szarobrązowy kolor. W zimie futro staje się jaśniejsze i bardziej gęste niż w lecie.

7 Grzyby w Polsce

8 Prawdziwek Kapelusz Ma średnicę od 6 do 25 centymetrów.
U młodych osobników jest zwykle barwy białej, później piaskowej. Z czasem staje się jasnobrązowy i ciemnobrązowy. Kształt kapelusza początkowo jest gładki i półkolisty, później bardziej wypukły, stare okazy są poduszkowato rozpostarte. Powierzchnia kapelusza jest matowa, bywa pomarszczona, w czasie deszczu i u osobników starszych – staje się gładka i lepka.

9 KURKA

10 KANIA Występuje we wszystkich rodzajach lasów.
Ale głównie w miejscach prześwietlonych - na ścieżkach, uprawach leśnych, na polanach, porębach , na skraju lasu, krótko mówiąc tam gdzie trochę więcej światła w lesie. Owocniki nawet bardzo duże o kapeluszu do 40 cm, który ma kształt : kulisty, później wypukły, a wreszcie parasolowaty i stąd jego niektóre nazwy.

11 LASY W POLSCE

12 LASY IGLASTE Bory występują przede wszystkim na glebach bielicowych w klimacie umiarkowanym. Dominującymi gatunkami drzew są tu: różne gatunki sosen, modrzewi, świerków oraz drzew liściastych takich jak osika, jarząb i brzoza. Lasy iglaste można podzielić ze względu na dominujący gatunek drzewa na: bór sosnowy – gdzie dominującym gatunkiem jest sosna zwyczajna, las świerkowy – przeważającym gatunkiem jest świerk pospolity las jodłowy głównym składnikiem drzewostanu jest jodła (tego typu las znajduje się w Górach Świętokrzyskich).

13 LASY LIŚCIASTE ekosystem w którym największy udział mają drzewa liściaste. Lasy te zrzucają liście na zimę co powoduje większą penetrację światła w głąb runa leśnego. Spotykane w strefie umiarkowanej. Należą do nich m.in. dąb, jesion, buk,  klon.

14 Dziękuje za uwagę Agata Hornung


Pobierz ppt "Zwierzęta wokół nas."

Podobne prezentacje


Reklamy Google