Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SALAMANDRA Wykonała Klaudia kl. 4b.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SALAMANDRA Wykonała Klaudia kl. 4b."— Zapis prezentacji:

1 SALAMANDRA Wykonała Klaudia kl. 4b

2 Salamandra plamista to największy europejski przedstawiciel płazów ogoniastych; osiąga długość cm (maksymalnie 32 cm). Zwierzę posiada walcowate, krępe ciało.

3 Salamandra czarna Salamandra czarna jest najbardziej ruchliwa nocą, jednak podczas okresu godowego lub deszczowej pogody są często aktywne także w ciągu dnia. We wrześniu i październiku salamandry czarne ciągną do kryjówek zimowych, które opuszczają na przełomie marca i kwietnia. Zimowymi kryjówkami najczęściej są naturalne zagłębienia w ziemi, nory gryzoni, szczeliny skalne i zwalone pnie drzew.

4 Salamandra czarna

5 Salamandra czarna Salamandra czarna poluje na chrząszcze, ślimaki, skąposzczety i inne drobne bezkręgowce. Salamndra czarna poluje zazwyczaj nocą. Na skutek niskiej temperatury otoczenia jej przemiana materii jest wolna, więc potrafi się obyć długo bez pokarmu.

6 opis solamandry Wilgotna i błyszcząca skóra salamandry plamistej ubarwiona jest jaskrawo. Czarny i błyszczący wierzch ciała kontrastuje z żółtymi lub pomarańczowymi plamami bądź pasami.

7 Salamandra plamista Salamandra plamista, jaszczur plamisty, jaszczur ognisty (Salamandra salamandra) – gatunek płazy ogoniastego z rodziny salamandrowatych o charakterystycznym wyglądzie i szerokim zasięgu występowania. Prowadzi samotniczy, drapieżny tryb życia. Wyróżnia się liczne podgatunki. W Polsce podlega ścisłejochronie, jako gatunek wymagający ochrony czynnej.

8 Salamandra plamista

9 Salamandra plamista

10 Zwierzę to prowadzi lądowy tryb życia
Zwierzę to prowadzi lądowy tryb życia. Siedliska dorosłych płazów nie ograniczają się do miejsc, w których występuje woda; można je spotkać w wilgotnych lasach liściastych, mieszanych, a rzadziej iglastych, na polanach, w obrębie skalistych zboczy, w buszu, a nawet na obszarach rolniczych, dolinach ze strumieniami, w południowej Europie w pobliżu osiedli ludzkich, na pastwiskach i łąkach. Dobrze sobie radzi w środowisku zmienionym, widuje się ją nawet w ogrodach.

11 SALAMANDRA PLAMISTA Salamandra plamista jest naszym największym płazem ogoniastym, jej długość dochodzi do 23 cm. Jej ciało jest walcowate, głowa szeroka płaska, oczy wyłupiaste. Ogon silnie walcowaty jest krótszy od długości reszty ciała. Skóra grzbietu jest gładka i błyszcząca, nogi są masywne, chociaż stosunkowo krótkie. Samiec jest wysmuklejszy od samicy i ma zgrubiały ogon u nasady oraz dłuższe i delikatniejsze nogi. Ubarwienie u obu płci jest identyczne, kontrastowe, odstraszające, w czarne i pomarańczowożółte plamy

12 Zaznacza się dymorfizm płciowy: samice przerastają samce, mają także bardziej masywną budowę. Osobniki żeńskie posiadają też relatywnie krótsze kończyny, podczas gdy wysmuklejsze samce mają dłuższe, delikatniejsze nogi, a także zgrubiały u nasady ogon i bardziej obrzękniętą kloakę. Ubarwienie obu płci nie różni się.

13 Salamandra plamista Salamandra plamista szczególnie lubi lasy bukowe, iglastych zaś unika, podobnie jak gleb wapiennych, w przeciwieństwie do piaskowców, margli, a wg niektórych też granitów. Bytuje także w otoczeniu roślinności śródziemnomorskiej. Zamieszkuje głównie okolice podgórskie (lasy pogórza, regiel doln), w Alpach dochodzi zwykle do wys. 800 m n.p.m., a w polskich Karpatach i Sudetach od 250 do 1087 m.

14

15 KONIEC


Pobierz ppt "SALAMANDRA Wykonała Klaudia kl. 4b."

Podobne prezentacje


Reklamy Google