Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Ich rodzaje i odmiany 

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Ich rodzaje i odmiany "— Zapis prezentacji:

1  Ich rodzaje i odmiany 
Kwiaty Alina Kijewska & Monika Mielcarek

2 Spis treści Lilie Róże Tulipany Żonkile Przebiśniegi Storczyki

3 Lilie Lilia bulwkowata Lilia tygrysia
Jest uprawiana, jako roślina ozdobna w licznych odmianach. W uprawie, gdzie zapewnione ma optymalne warunki rozwoju osiąga większe rozmiary i piękniejsze kwiaty, niż w warunkach naturalnych. W uprawie nie rozmnaża się jej przez nasiona, lecz wegetatywnie przez cebulki. Lilia tygrysia Duże i okazałe, różnobarwne lub barwy jednolitej. Rozwijają się od czerwca do lipca (w zależności od gatunku) najczęściej na wierzchołkach łodyg. Zapylane są przez motyle dzienne i nocne oraz inne owady. Kwiaty lilii dzieli się na: turbanowe, miseczkowate, trąbkowe, kielichowate.

4 Róże Dzika róża Róża– rodzaj krzewów należących do rodziny różowatych. Znanych jest gatunków występujących na półkuli północnej, czasem podaje się nawet dwukrotnie większą liczbę, co wynika z różnego traktowania taksonów. Ogólnie wszystkie gatunki występujące dziko nazywane są jedną wspólną nazwą - dzikie róże. Większość ozdobnych odmian róży rozmnaża się przez okulizację na podkładkach z dzikich róż. Różami zajmuje się nauka rodologia - gałąź botaniki. Róża - rodzaj krzewów należących do rodziny różowatych. Znanych jest gatunków występujących na półkuli północnej. W stanie naturalnym róże nie rosną poniżej równika. Tylko nieliczne z nich osiągnęły 25° równoleżnik. Większość, bo około 70% pochodzi z Azji , pozostałe 30% wywodzi się z Bliskiego Wschodu, Europy, Afryki i Ameryki Północnej. Ogólnie wszystkie te gatunki nazywane są jedną wspólną nazwą - dzikie róże. Badania paleobiologów w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że pojawiły się one na ziemi około 40 milionów lat temu. Większość ozdobnych odmian róży rozmnaża się przez okulizację na podkładkach z dzikich róż. Różami zajmuje się nauka rodologia - gałąź botaniki.

5 Tulipany rodzaj roślin cebulowych należący do rodziny liliowatych. Zalicza się do niego ok. 120 gatunków i ok. 8 tysięcy odmian. Naturalny obszar występowania tulipana to Europa południowa, północna Afryka, Azja od Turcji, przez Iran, góry Pamir i Hindukusz, stepy Kazachstanu, po północno - wschodnie Chiny i Japonię. Zaobserwowano, iż kwiaty tulipanów otwierają się, gdy temperatura wzrasta powyżej 15°C, a zamykają się gdy spada poniżej 13°C. Niektóre kwiaty są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, u tulipana dostrzegalna reakcja zachodzi przy różnicy temperatur wynoszącej 0,5°C.

6 Żonkil - jest symbolem nadziei.
Żonkile Narcyz żonkil, żonkil - gatunek roślin z rodziny amarylkowatych. Należy do grupy mieszańców Jonquilla. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa jonquille (żonkil, żółty narcyz), które to słowo wywodzi się z kolei od hiszpańskiego junquillo – zdrobnienia od junco (trzcina, sitowie). Kwiaty Na jednym pędzie osadzonych jest 2-6 kwiatów, są one barwy białej i mają żółty przykoronek. Żonkil - jest symbolem nadziei.

7 Przebiśniegi Śnieżyczka przebiśnieg, przebiśnieg pospolity, przebiśnieg zwyczajny, gładysz pospolity, gładyszek– gatunek byliny należący do rodziny amarylkowatych. Występuje w stanie dzikim w środkowej i południowej Europie, na Kaukazie i w Azji Mniejszej. W Polsce występuje głównie na południu i w centrum kraju, masowo w lasach liściastych dolin rzek Bystrzycy i Oławy. Jest jedną z najwcześniej zakwitających roślin przedwiośnia, kwiaty często wyrastają spod śniegu.

8 Storczyki Storczyk – rodzina roślin obejmująca ponad 20 tysięcy gatunków bylin (samożywnych i saprofitycznych). Jest jedną z najbogatszych w gatunki rodzin roślin wyższych. W Polsce, w stanie dzikim, występuje około 49 gatunków z 24 rodzajów i wszystkie one podlegają ochronie gatunkowej. Występują głównie w strefie międzyzwrotnikowej (epifity i liany), rzadziej w umiarkowanej (łąki i leśne polany). Wiele gatunków żyje w symbiozie z grzybami.


Pobierz ppt " Ich rodzaje i odmiany "

Podobne prezentacje


Reklamy Google