Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rośliny Beskidu Niskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rośliny Beskidu Niskiego"— Zapis prezentacji:

1 Rośliny Beskidu Niskiego
Praca projektowa klasy 4 grupa „W świecie roślin”

2 Buławnik Buławnik– rodzaj roślin należący do rodziny storczykowatych Należy do niego 20 gatunków. Gatunkiem typowym jest buławnik wielkokwiatowy Ciekawostka: Jeden z rodzajów plemienia Neottieae w podrodzinie epidendronowych z rodziny storczykowatych Storczykowate są kładem bazalnym w rzędzie szparagowców Asparagales w obrębie jednoliściennych.

3 Języcznik zwyczajny Występuje w Azji, Europie i północnej Afryce. W Polsce występuje rzadko; głównie w Karpatach i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej . Nieliczne stanowiska ma także na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach oraz na Roztoczu . Jedynym w Sudetach miejscem występowania paproci jest rezerwat przyrody " Wąwóz Myśliborski koło Jawora ". Wygląd Liście Duże (15-60 cm długości i 3,5-6 cm szerokości), językowate, niepodzielone liście, co jest wyjątkiem wśród paproci. Są zimotrwałe, mają sercowatą nasadę i zaostrzony koniec, a ich brunatny ogonek pokryty jest łuskami. Wyrastające bezpośrednio z kłącza liście tworzą pióropusz. Brak oddzielnych liści zarodnionośnych. Ogonek liściowy jest pokryty brunatnymi łuskami.

4 Paprotnik Brauna Paprotnik Brauna – kosmopolityczny gatunek rośliny z rodziny nerecznicowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniony, występuje w Azji, Europie i Ameryce Północnej. W Polsce gatunek rzadki, występuje głównie w górach.

5 Lilia złotogłów Liście
Łodyga Nierozgałęziona, sztywna, naga lub owłosiona, w górnej części czasem purpurowo nakrapiana, wysoka od 40 do 150 cm. Liście Liście siedzące, podłużne, eliptycznie lancetowate, całobrzegie, szerokie na cm, są wyraźnie unerwione. Ustawione na łodydze skrętolegle, tworzą zwykle 2–4 nibyokółki. Kwiaty Kwiatostan na wierzchołku łodygi stanowi luźne grono . Kwiaty barwy od ciemnoróżowej do brudnolila, ciemnopurpurowo nakrapiane, w liczbie od trzech do dwunastu, osadzone są na długich, łukowato zwieszających się szypułkach. Kwiat nie zróżnicowany na kielich i koronę, sześciodziałkowy. W miarę dojrzewania mięsiste działki okwiatu odginają się coraz mocniej na zewnątrz, aż zawinięte dotkną nasady kwiatu. Środkiem każdego płatka biegnie rynienka, wypełniona nektarem.

6 Miesięcznica trwała Miesięcznica trwała–  rodzina roślin  okrytonasiennych. Zwykle są to drewniejące pnącza  o liściach  dłoniasto  unerwionych, kwiatach drobnych. Owocami są jednonasienne  pestkowca. Miesięcznikowate występują w ogromnej większości na obszarach niżowych w strefie tropikalnej, poza tym zasięg obejmuje też wschodnią część Ameryki Północnej i Azji.

7 Kruszyna pospolita Gatunek występuje na obszarze północno- zachodniej  Afryki.  gatunek  krzewu  należący do rodziny  szakłakowatych. W Polsce występuje pospolicie na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Inne nazwy: szakłak kruszyna, troszczyna, wilczyna.

8 Czosnek niedźwiedzi Roślina obięta w Polsce od 2004r. częściąwą ochroną gatunkową. Gatunek umieszczony na czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006) na obszarze, Polski uznany za narażony na izolowanych stanowiskach (kategoria zagrożenia V). Głównych zagrożeniem jest nieprawidłowa gospodarka leśna: przebudowa lasów mieszanych na monokulturowe lasy iglaste oraz niszczenie jego siedlisk w lasach łęgowych podczas regulacji rzek.

9 Berberys pospolity Berberys pospolity, berberys zwyczajny - gatunek krzewu należący do rodziny berberysowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie . W Skandynawii i na Wyspach Brytyjskich gatunek zadomowiony. W południowych i środkowych Niemczech występuje rzadko i w rozproszeniu. Znany też jako: kwaśnica popspolita, kwaśniec.

10 Biografia -http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Magurski_Park_Narodowy
Korzystaliśmy ze : Stron internetowych - -pl.wikipedia.org


Pobierz ppt "Rośliny Beskidu Niskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google