Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Piekary śląskie a Dolina Issy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Piekary śląskie a Dolina Issy"— Zapis prezentacji:

1 Piekary śląskie a Dolina Issy
Porównanie roślinności i środowiska przyrodniczego .

2 Dolina Issy Roślinność występująca w lesie .
Roślinność występująca w ogrodzie Roślinność występująca na łąkach .

3 Roślinność występująca w lesie : S O S N A
Rodzaj roślin z rodziny sosnowatych. Występują przeważnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, choć niektóre gatunki rosną również w strefach cieplejszych (tu jednak zwykle w górach).

4 D Ą B Rodzaj drzew, rzadziej wysokich krzewów, zaliczony do rodziny bukowatych . Należy do niego ok. 200 gatunków występujących prawie wyłącznie w strefie umiarkowanej półkuli północnej oraz w wyższych partiach gór strefy tropikalnej.

5 B R Z O Z A Odmiana drzew i krzewów przynależna do grupy brzozowatych o korze białej lub ciemnej, liście w budowie jajowate, ząbkowane.

6 G R A B Rodzaj drzew z rodziny brzozowatych. W Polsce występuje jeden gatunek rodzimy i kilka introdukowanych, ale rzadko uprawianych (prawie wyłącznie w kolekcjach) .

7 Ś W I E R K Rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny sosnowatych, który obejmuje około 35 gatunków. Występuje na obszarach chłodnych i umiarkowanych półkuli północnej.

8 O L S Z A Rodzaj drzew z rodziny brzozowatych. Pospolite drzewo europejskie strefy klimatu umiarkowanego. Olsze mają brodawki korzeniowe, w których żyją promieniowce , mające zdolność asymilowania wolnego (atmosferycznego) azotu.

9 Roślinność występująca na łąkach : S T O R C Z Y K
Rodzaj bylin należących do rodziny storczykowatych . Gatunkiem typowym jest storczyk plamisty.

10 A R N I K A Rodzaj roślin należących do rodziny astrowatych. Należy do niego około 30 gatunków roślin. Przedstawiciele tego rodzaju występują głównie na terenie Ameryki Północnej, tylko dwa gatunki pochodzą z Eurazji.

11 D Z I E W A N N A Rodzaj roślin należący do rodziny trędownikowatych. Według niektórych ujęć taksonomicznych należy do niego ok. 250 gatunków występujących głównie na obszarach klimatu umiarkowanego Europy i Azji.

12 P e ł n i k Rodzaj roślin należący do rodziny jaskrowatych. Należy do niego ok. 30 gatunków występujących w Europie i w Azji na obszarach o umiarkowanym klimacie. W florze Polski tylko dwa gatunki.

13 M A L I N A Grupa gatunków wyróżniana zwyczajowo ze względu na czerwoną barwę owoców i łatwość ich odpadania od dna kwiatowego (pozostałe gatunki noszą zwyczajową nazwę rodzajową jeżyna).

14 Roślinność występująca w ogrodzie : r e z e d a
Rodzaj roślin zielnych lub krzewinek z rodziny rezedowatych. Należy do niego około 60 gatunków pochodzących z Azji, Europy i Afryki.

15 A S T R Y Gatunek rośliny należącej do rodziny astrowatych . Lubią słoneczne miejsca, żyzną i próchniczną glebę. Musi ona być stale wilgotna.

16 M a c i e j k a Jest jednym z około 30 gatunków rodzaju Matthiola, charakteryzująca się silnie rozgałęzionymi pędami oszorstkiej powierzchni. Jej wysokość dochodzi średnio do cm, aliście są małe, lancetowate i matowe, pokryte

17 L E W K O N I A Rodzaj należący do rodziny kapustowatych. Pochodzi głównie z Europy, Afryki Północnej oraz środkowej i południowo- zachodniej Azji. Liczy 53 gatunki z czego 2 uprawia się powszechnie jako rośliny ozdobne.

18 Piekary śląskie Roślinność występująca na łąkach
Roślinność występująca w lesie

19 Roślinność występująca na łąkach : Obuwik pospolity
Gatunek byliny z rodziny storczykowatych. Roślina rzadko występująca, stanowiska są zazwyczaj pojedyncze i mocno rozproszone. Roślina z „Polskiej czerwonej księgi roślin” .

20 Goździk Kropkowany Gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny goździkowatych. Występuje w Europie i w Azji (Syberia i Indie). W Polsce jest dość pospolity na niżu i w niższych położeniach górskich.

21 Buławnik wielkokwiatowy
Gatunek rosliny należący do rodziny storczykowatych. Występuje w południowej i środkowej Europie oraz w Turcji. W Polsce jest gatunkiem rzadkim i w ostatnich latach zmniejsza się liczba jego stanowisk

22 Jaskier bulwkowy Gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych. W stanie dzikim występuje w północnej Afryce, w zachodniej Azji, na Kaukazie i w Europie. W Polsce jest dość pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich.

23 Kruszczyk rdzawoczerwony
Cechą charakterystyczną kruszczyka rdzawoczerwonego są intensywnie ciemnoczerwone kwiaty, którym zawdzięcza swą nazwę gatunkową. Jest rośliną szeroko rozprzestrzenioną, lecz raczej rzadką. Zamieszkuje różne typy siedlisk.

24 Kruszczyk szerokolistny
Gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny storczykowatych. Występuje w środkowej Europie. W Polsce roślina dość pospolita.

25 Orlik pospolity Gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Pochodzi z Europy i w Afryki Północnej. Występuje również w stanie dzikim w Polsce, jest niezbyt pospolity. Rośnie na rozproszonych stanowiskach zarówno na niżu, jak i w górach, najwyżej sięga w Tatrach.

26 Rogownica Polna Gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. Roślina szeroko rozprzestrzeniona na północnej półkuli. W Polsce jest rośliną pospolitą, występuje na całym niżu i w niższych położeniach górskich. W Tatrach nie występuje.

27 Smółka pospolita Gatunek rośliny z rodziny goździkowatych . Występuje w południowej, wschodniej i środkowej Europie oraz w Turcji. W Polsce średnio pospolity, głównie na niżu, jest również uprawiany

28 Śniedek baldaszkowaty
Gatunek bylin należący do rodziny szparagowatych. Występuje dziko na terenie Europy (z wyjątkiem jej części północnej), w północno- zachodniej Afryce, w Turcji i na Cyprze. Jako roślina introdukowana i zdziczała spotykany jest w Ameryce Północnej i w Australii. W Polsce częsty na południu i zachodzie kraju, nie występuje w części północno-wschodniej.

29 Bez koralowy Gatunek rośliny z rodziny piżmaczkowatych, dawniej także w bzowatych lub przewiertniowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniony w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Na południu Polski jest rośliną pospolitą, w pozostałych częściach kraju występuje rzadziej.

30 Żabieniec babka wodna Gatunek rośliny nadwodnej z rodziny żabieńcowatych . Występuje masowo na terenach mokradeł .

31 Roślinność występująca w lesie : CIEMIEŻYCA ZIELONA
Gatunek rośliny z rodziny melantkowatych. Występuje w miejscach wilgotnych na całej półkuli północnej. Preferuje widne lasy, źródliska, brzegi potoków

32 Grab pospolity Gatunek średniej wielkości drzewa liściastego z rodziny brzozowatych. Występuje w Europie od Francji do Ukrainy. W Polsce częsty na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Podczas holocenu w okresach znacznego spadku liczby ludności, bywał gatunkiem dominującym w lasach.

33 Groszek leśny Gatunek rośliny wieloletniej z rodziny bobowatych . Rośnie dziko w Azji, Europie i Afryce Północnej. W Polsce jest dość pospolity.

34 Konwalijka dwulistna Gatunek byliny zaliczany do rodziny szparagowatych. Roślina występuje w Europie i Azji, pospolita jest w całej Polsce .

35 Szczeć Pospolita Roślina dwuletnia z grupy roślin szczeciowatych, o sztywnej, kolczastej łodydze osiągająca wysokość dochodzącą do dwóch metrów. W Polsce w stanie dzikim występują trzy rodzaje tej rośliny, najbardziej znaną jest szczeć leśna.

36 Zawijec gajowy Gatunek byliny należącej do rodziny jaskrowatych . Geofit, który masowo zakwitając podczas przedwiośnia ozdabia lasy liściaste i mieszane w niemal całej Europie. Jest rośliną trującą.

37 Kasztan Jadalny Gatunek roślin z rodziny bukowatych . Kiedyś gatunek występujący tylko na południe od Alp, rozpowszechniony przez Rzymian w Europie Zachodniej. Obecnie rozpowszechniony w basenie Morza Śródziemnego, Azji Mniejszej i na Kaukazie.

38 Źródła : -”Wartości przyrodnicze Piekar Śląskich” Autorzy : Zenon Przywara , Anna Kubajak , Michał Szydłowski , Łukasz Morawiec , Łukasz Depa , Adam Szczepańczyk , Paweł Siwy -”Dolina Issy” Czesław Miłosz Opracowała Milena Bekalarska


Pobierz ppt "Piekary śląskie a Dolina Issy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google