Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia z życia władcy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia z życia władcy."— Zapis prezentacji:

1 Historia z życia władcy.
Mieszko I Historia z życia władcy.

2 Początki państwa polskiego.
Polska powstała w X w. z połączenia plemion słowiańskich: -Polanie -Wiślanie -Mazowszanie -Pomorzanie -Ślężanie Nazwa państwa polskiego wzięła się od plemienia Polan.

3 Pochodzenie Mieszko I pochodził z rodu Piastów. Władał Polanami. Był synem Siemomysła oraz bratem Czcibora. Jego synem był Bolesław I Chrobry. Zmarł 992 roku . Mieszko I nie był królem, lecz księciem.

4 Chrześcijaństwo Mieszko I przyjął chrzest w 966 roku poprzez małżeństwo z czeską księżniczką Dobrawą. Przed małżeństwem z Dobrawą Mieszko I miał kilka żon poganek.

5 Znaczenie przyjęcia chrześcijaństwa
Po przyjęciu chrztu książę Mieszko I stał się równy innym władcom, którzy byli chrześcijanami. Chrześcijaństwo umacniało również znaczenie władcy wobec poddanych. Po przyjęciu chrześcijaństwa przybywali duchowni, którzy pomagali władcy oraz uczyli ludzi wiary. Kiedyś tylko duchowni potrafili czytać, pisać i znali język łaciński.

6 Posługiwali się łaciną w kontaktach międzynarodowych
Posługiwali się łaciną w kontaktach międzynarodowych. Zaczęto również budować kościoły. Duchowni koło klasztorów oraz kościołów zakładali pierwsze szkoły.

7 Autorzy: Martyna Puchalik Anna Wawrzeczko


Pobierz ppt "Historia z życia władcy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google