Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Na początku I wieku za czasów Nerona, do końca III wieku n. e

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Na początku I wieku za czasów Nerona, do końca III wieku n. e"— Zapis prezentacji:

1

2 Na początku I wieku za czasów Nerona, do końca III wieku n. e
Na początku I wieku za czasów Nerona, do końca III wieku n.e. kupcy poruszali się po bursztynowym szlaku. Łączył on rzymskie wybrzeże Adriatyku z Bałtykiem. Z wybrzeża Bałtyku do Cesarstwa Rzymskiego transportowany był bursztyn, natomiast z Rzymu docierały do nas wyroby z brązu i szkła, złote i srebrne ozdoby, ceramika rzymska, naczynia srebrne, a niekiedy również broń.

3 Niemieccy osadnicy w XIII w, zapoczątkowali w Polsce lokacje miast na wzór prawa magdeburskiego. Zasadźca (zarządca) wytyczał rynek i sieć ulic, przecinających się pod kątem prostym, werbował osadników, a sam zostawał sołtysem lub wójtem (na mocy przywileju lokacyjnego wydanego przez księcia). Organizował ławę miejską i sąd. Pierwsze miasto polskie na prawie magdeburskim to Złotoryja (1211r.).

4 W VII i VIII w. wraz z ekspansją islamu do Europy dotarły cyfry arabskie wraz z zerem „0”, pojęcia pochodzące z Indii, spopularyzowane przez Arabów. Od nazwiska muzułmańskiego matematyka al-Chwarizmi pochodzi nazwa algorytm, a od jego rozprawy o równaniach al-dżabr słowo alghebra. Z języka arabskiego przeniknęły słowa: alkohol, materac (matrak), sofa (suf), gitara (quitar), eliksir, kamfora. Muzułmanie wynaleźli również okulary.

5 W XVI w. przyjechała do Polski włoska księżniczka Bona Sforza, która została żoną polskiego króla Zygmunta Starego. Na Wawel przywiozła arcydzieła sztuki złotniczej, starożytne okazy, piękne naczynia, wazy i ozdoby. Dzięki niej do Polski przeniknęły osiągnięcia nauki i sztuki włoskiej. Założyła ogrody z warzywami, z nasion, które sprowadzała z Włoch, potocznie zwane do dziś włoszczyzną.

6 W X w. Mieszko I wobec zagrożenia ze strony Niemiec postanowił połączyć cały lud polski i sprzymierzyć się z czeskimi Przemyślidami. Wysłał swatów do czeskiej księżniczki Dobrawy. Mieszko ożenił się z Dobrawą w 965 roku, a w roku 966 przyjął chrzest i wprowadził chrześcijański ustrój państwowy. Od tego czasu władcy Polski mogli przyjmować tytuł króla. Przybywający do Polski światli duchowni przyczynili się do rozwoju edukacji i kultury. Polska do dziś jest krajem, w którym dominującą religią jest chrześcijaństwo.

7 W XI w. za panowania Bolesława Chrobrego w Polsce powstały pierwsze zakony benedyktyńskie. Zakonnicy zajmowali się, poza modlitwą, ogrodnictwem i zielarstwem. Krzewili wśród miejscowej ludności wiedzę na temat sposobu uprawy roślin. Sami wytwarzali produkty spożywcze według własnych receptur. Do dziś sprzedawane są tradycyjne wyroby według starych receptur, a tajemnicą zakonu jest receptura sławnego likieru ziołowego "Benedictine".

8 This project has been funded with support from the European Commission
This project has been funded with support from the European Commission. This publication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.


Pobierz ppt "Na początku I wieku za czasów Nerona, do końca III wieku n. e"

Podobne prezentacje


Reklamy Google