Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bolesław I Chrobry 992 - 1025.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bolesław I Chrobry 992 - 1025."— Zapis prezentacji:

1 Bolesław I Chrobry

2 Przejęcie władzy przez księcia Bolesława.
Mieszko I zmarł w 992 r., pozostawiając dwu synów z małżeństwa z Odą oraz Bolesława zwanego Chrobrym ze związku małżeńskiego z Dobrawą. Bolesław zdołał po śmierci ojca zawładnąć całą jego śpuścizną usuwając na wygnanie Odę wraz z jej synami.

3 Zjazd gnieźnieński 1000 r. W 1000 roku przyjechał do Gniezna władca Niemiec cesarz Otton III. Przybył on jako pielgrzym do grobu św. Wojciecha – czeskiego biskupa, który zginął, próbując nawracać na chrześcijaństwo pogańskich Prusów. Podróż cesarza miała charakter nie tylko religijny. Marzył on o zjednoczeniu Europy i w tym celu poszukiwał sprzymierzeńców. Sądził, Bolesław poprze jego plany. Na zjeździe tym ogłoszono decyzję papieża o utworzeniu arcybiskupstwa w Gnieźnie. Arybiskupowi metropolicie podlegali biskupi biskupstw utworzonych w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Potwierdzono także, że Kościół w Polsce jest niezależny i podlega bezpośrednio papieżowi.

4 Wojny z Niemcami i Rusią.
Bolesław Chrobry prowadził aktywną politykę zagraniczną. W wyniku licznych wojen z Niemcami (1002 – 1018) i Rusią (1013, 1018) przyłączył do Polski: Łużyce, Milsko, Miśnię, Morwy i Słowację, Grody Czerwieńskie.

5 PAŃSTWO BOLESŁAWA CHROBREGO

6 WJAZD CHROBREGO DO KIJOWA, JAN MATEJKO

7 Koronacja i jej znaczenie.
Bolesław Chrobry koronował się w Gnieźnie w 1025 roku prawdopodobnie na dwa miesiące przed śmiercią. Fakt ten podkreślił niezależność państwa polskiego, gdyż według zasad panujących w średniowieczu tytuł królewski dawał większą niezależność niż książęcy.

8 „KORONACJA PIERWSZEGO KRÓLA POLSKI” JANA MATEJKI

9 Zasługi Bolesława Chrobrego jako władcy.
Potomni nadali Bolesławowi przydomek Chrobry, co oznacza dzielny, waleczny. W dziejach Polski zapisał się on jako jeden z najwybitniejszych władców. Obok Mieszka I uważa się go za budowniczego państwa polskiego.

10 Tysiąc lat po pierwszym zjeździe gnieźnieńskim.
W 2000 roku w tysięczną rocznicę historycznego spotkania cesarza Ottona III z Bolesławem Chrobrym przybyli do Gniezna prezydenci pięciu państw europejskich: Polski, Niemiec, Słowacji, Węgier i Litwy.

11 Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – miejsce spotkania prezydentów

12 Genealogia

13 2 000 ZŁ Z WIZERUNKIEM BOLESŁAWA CHROBREGO

14 20 ZŁ Z WIZERUNKIEM BOLESŁAWA CHROBREGO
(DZISIEJSZE CZASY)

15 DENAR BOLESŁAWA CHROBREGO

16 ZŁOTA KAPLICA W POZNANIU – POSĄG MIESZKA I ORAZ BOLESŁAWA CHROBREGO

17 POMNIK BOLESŁAWA CHROBREGO WE WROCŁAWIU

18 K O N I E C


Pobierz ppt "Bolesław I Chrobry 992 - 1025."

Podobne prezentacje


Reklamy Google