Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SŁOWIANIE PRZYGOTOWAŁA JUSTYNA RUDNICKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SŁOWIANIE PRZYGOTOWAŁA JUSTYNA RUDNICKA."— Zapis prezentacji:

1 SŁOWIANIE PRZYGOTOWAŁA JUSTYNA RUDNICKA

2 PODZIAŁ SŁOWIAN SŁOWIAŃSZCZYZNA ZACHODNIA: SŁOWIAŃSZCZYZNA WSCHODNIA:
PLEMIONA POLSKIE CESI MORAWIANIE SŁOWIANIE POŁABSCYZE SŁOWIAŃSZCZYZNA WSCHODNIA: PLEMIONA RUSKIE SŁOWIAŃSZCZYZNA POŁUDNIOWA: SERBOWIE CHORWACI SŁOWEŃCY

3 RÓD=>OPOLE=>PLEMIĘ RÓD-składał się z kilku rodzin.
ORGANIZACJA SPOŁECZNA RÓD=>OPOLE=>PLEMIĘ RÓD-składał się z kilku rodzin. OPOLE-związki sąsiedzkie. PLEMIONA-łączące się z sobą opola.

4 USTRÓJ PLEMION WIEC-zgromadzenie dorosłych członków plemienia, był najwyższą władzą u Słowian; w dawnej Polsce wiece przekształciły się w zebrani możnych zwoływanie przez księcia, a potem sejmiki. DRUŻYNA-oddział przyboczny wódz plemion słowiańskich, trzon sił zbrojnych władcy.

5 RELIGIA SŁOWIAN Pierwotna religia Słowian była religią politeistyczną. Jednym z głównych bogów, czczonych zarówno przez Słowian wschodnich, jak i zachodnich, był Swaróg. Na naszych ziemiach oraz u naszych wschodnich sąsiadów na Rusji Kijowskiej liczne są ślady słowiańskiego kultu Peruna. Cecgą charakterystyczną religi Słowian było wykorzystywanie przez nich, jako obiektów lub miejsce kultu, gór, gajów i źródeł. Słowianie raczej nie wznosili specialnych świątyń dla swych bóstw.

6 PIERWSZE PAŃSTWA SŁOWIAŃSKIE
VIIw.-państwo Samona Pierwszym znanym państwem słowiańskim było powstałe w VIIw. Państwo Samona. Jego nazwa pochodzi od jego twórcy i władcy -Samona, który był frankońskim kupcem.Po śmierci Samona (ok.658r.) państwo rozpadło się. IXw.- państwo wielkomorawskie O wiele bardziej trwały tworem państwowym było państwo wielkomorawskie. Powstało ono na początku Ixw. I obejmowało obszary dawnego państwa Samona. Państwo wielkomorawskiego znikło z kart na początku Xw., po najeździe Madziarów. Na jego gruzach powstało państwo czeskie. your text

7 JĘZYK SŁOWIAŃSKI STARO-CERKIEWNO-SŁOWIAŃSKI JĘZYK-(język starosłowiański), najstarszy język słowiański, zapisany w celach misyjnych przez Cyryla i Metodego, na podstawie gwar okolic Sołunia (Salonik). W IX-XVIIIw. był wspólnym językiem liturgicznym w liturgiach wschodnich i południowych Słowian. Ma dwa alfabety-gałgolicę i cyrylicę.


Pobierz ppt "SŁOWIANIE PRZYGOTOWAŁA JUSTYNA RUDNICKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google