Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsi Patroni Polscy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsi Patroni Polscy"— Zapis prezentacji:

1 Pierwsi Patroni Polscy
ZAPRASZAM

2 Św.Wojciech

3 Biografia: urodzony w Libicach około 956 roku, a zmarł w 997 roku
Był biskupem Pragi zarówno jak i czeskim duchownym. Znany jako misjonarz i męczennik. Kościół katolicki uważa go za świętego. Był on szóstym synem Sławnika, pana na Libicach. Wyznawał wiarę rzymskokatolicką. Został kanonizowany w 999 w Rzymie przez Sylwestra II. Jego atrybuty to : włócznia, wiosło, topór, ster. Jest on patronem Polski, Czech, Węgier, archidiecezji gdańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, archidiecezji warmińskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i diecezji elbląskiej.

4 Śmierć Św.Wojciecha Św.Wojciech zmarł
Śmiercią męczeńsko w 997.r przez ścięcie głowy. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało za 1 grosz wdowy.

5 Św .Wojciech patron : . Dla Polski oznaczało to możliwość tworzenia przy grobie „własnego” męczennika samodzielnej organizacji kościelnej. Jakoż w 1000 roku powstała metropolia gnieźnieńska z diecezjami w Kołobrzegu, Krakowie i Wrocławiu. Relikwie św. Wojciecha spoczywają w katedrze w Gnieźnie, a jego święto obchodzi się 23 kwietnia. Wojciech od początku czczony był jako patron Polski, misjonarzy. Jego wizerunek widnieje także na obrazie w Kościele w Odporyszowie.

6 Św.Stanisław ze Szczepanowa

7 Biografia: Pochodzenie jego jest nieznane
Według tradycji uznaje się, że urodził się 26 lipca 1030 w Szczepanowie, jako syn Wielisława i Bogny

8 Śmierć Św.Wojciecha W wyniku konfliktu z Bolesławem Szczodrym biskup, podając za przekazem Galla Anonima, został skazany na obcięcie członków za zdradę, której się dopuścił. Gall Anonim, piszący swą Kronikę trzydzieści kilka lat po śmierci biskupa Stanisława, przedstawił fakt zatargu między Stanisławem a Bolesławem Szczodrym, który zadecydował o chwale pierwszego, a tragicznym końcu drugiego. Nie są znane dokładne przyczyny sporu, jaki powstał pomiędzy nim a królem. Najprawdopodobniej sam kronikarz dobrze je znał, lecz w swoim dziele nie rozwinął owego wątku.

9 Św. Stanisław patron : Święt Stanisław ze Szczepanowa jest głównym patronem Polski Kult świętego Stanisława rozpoczął się z chwilą przeniesienia jego relikwii w 1088 roku do katedry krakowskiej, jeszcze za życia Władysława Hermana, brata królewskiego. Powstała później legenda o rozbiciu dzielnicowym Polski, jako karze za ten czyn świętokradczy (za taki uważano właśnie zamordowanie biskupa), według której Polska rozpadła się tak jak członki ćwiartowanego biskupa. Oczekiwano jednak cudu za wstawiennictwem Stanisława, jako patrona zjednoczenia.

10 Obraz w Odporyszowie Powstanie obrazu, jak również jego autor są nieznani. Malowidło z wizerunkiem Matki Bożej zostało namalowane farbami olejnymi na płótnie naklejonym prawdopodobnie na sosnową lub lipową deskę. Dzieło przedstawia postać Maryi trzymającą w prawej ręce berło, a w lewej Dzieciątko Jezus. Z kolei Jezus w prawej ręce trzyma królewskie jabłko, symbol świata. Dookoła Maryi i Jezusa porozmieszczane są głowy sześciu aniołów. W dolnej części obrazu przedstawieni zostali dwaj patroni Polski – św. Wojciech (po prawej) i św. Stanisław ze Szczepanowa (po lewej).

11 Dziękuje za obejrzenie.
Wykonał: Kamil Kijowski


Pobierz ppt "Pierwsi Patroni Polscy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google