Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

METODY KOMUNIKACJI NA ODLEGŁOŚĆ BLISKĄ I DALEKĄ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "METODY KOMUNIKACJI NA ODLEGŁOŚĆ BLISKĄ I DALEKĄ"— Zapis prezentacji:

1 METODY KOMUNIKACJI NA ODLEGŁOŚĆ BLISKĄ I DALEKĄ
W RÓŻNYCH OKRESACH CZASOWYCH

2 Co to jest komunikacja? Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania się, człowiek nie tylko nie byłby w stanie zainicjować postępu technicznego i rozwoju cywilizacji, ale nawet nie mógłby tworzyć jakichkolwiek społeczności. Ale czym jest komunikacja? Komunikacja może oznaczać celową wymianę poglądów w dialogu, ale też przypadkowy sygnał. W 1970 Frank Dance podał 126 stosowanych definicji1 i od tego czasu ich liczba stale rośnie.

3 CZASY KIEDY CZŁOWIEK NIE POTRAFIŁ JESZCZE MÓWIĆ
KOMUNIKACJA NA ODLEGŁOŚĆ BLISKĄ Ludzie pierwotni, którzy nie opanowali jeszcze umiejętności jaką jest mowa mieli problemy z komunikacją. Starali się oni porozumiewać za pomocą gestów i przedmiotów. Jednak nie był to dobry sposób komunikacji gdyż często dochodziło między nimi do konfliktów z powodu niezrozumienia.

4 CZASY KIEDY CZŁOWIEK NIE POTRAFIŁ JESZCZE MÓWIĆ
KOMUNIKACJA NA ODELGŁOŚĆ DALEKĄ Ludzie, którzy nie znali jeszcze mowy wykorzystywali m.in. ogień jako środek porozumiewania się. Dzięki niemu mogli ostrzegać się nawzajem przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Inną znaną dla nich formą porozumienia były pokrzyki, pewnego rodzaju nawoływania jak i również naśladowanie odgłosów zwierząt.

5 Przedział czasowy od mowy do wynalezienia elektryczności
PISMO Najpopularniejszym sposobem porozumiewania się od czasów starożytnych jest oczywiści mowa. W ok r. p.n.e. wynaleziono pismo które zrewolucjonizowało sposoby komunikacji. Początkowo miało ono formę obrazkową, lecz z czasem przekształcało się w symbole aż wreszcie osiągnęło formę alfabetu.

6 Przedział czasowy od mowy do wynalezienia elektryczności
INSTRUMENTY MUZYCZNE Innym sposobem jakim porozumiewali się ludzie były instrumenty muzyczne. Umożliwiały one porozumiewanie się na odległość dalszą. Przykładem są bębny czy rogi popularne m.in. w cywilizacjach afrykańskich.

7 Przedział czasowy od mowy do wynalezienia elektryczności
POCZTA Już w 2400 r. p.n.e. zaczęto stosować wysyłanie listów i dostarczanie ich za pomocą kurierów. Pierwszą cywilizacją, która opanowała tę formę komunikacji był Egipt. Porozumiewanie się za pomocą poczty stosowane jest również w czasach dzisiejszych.

8 Od elektryczności do czasów komputerów
TELEGRAF Wynalezienie elektryczności zapoczątkowało nową erę w dziedzinie komunikacji. Pierwszym urządzeniem jakie wynaleziono na komunikacje na dalszą odległość był telegraf. Ułatwił on życie wielu ludziom. Wiadomości dzięki niemu był dostarczane już w ciągu kilkunastu godzin.

9 Od elektryczności do czasów komputerów
Kolejnymi urządzeniami jakie wynaleziono do porozumiewania się było radio (1896), telewizja (1927) i komputer (1897). Ostatnie z wymienionych wynalazków początkowo nie miało większego wpływ postęp w komunikacji międzyludzkiej.

10 Od elektryczności do czasów komputerów
TELEFON Wynalazkiem, który ułatwił porozumiewanie się był telefon, który został odkryty w 1848r. przez Bella.

11 KOMPUTER I CZASY WSPÓŁCZESNE
INTERNET Wielkim odkryciem mającym duże znaczenie dla komunikacji były sieci komputerowe, czyli internet. W dzisiejszych czasach jest jednym z najbardziej powszechnych środków porozumiewania się. Dzięki niemu możemy wysyłać maile, korzystać z portali społecznościowych czy też publikować np. artykuły trafiające do większej liczby odbiorców. Dzięki niemu przekaz informacji jest prostszy i szybszy.

12 KOMPUTERY I CZASY WSPÓŁCZESNE
W dzisiejszych czasach ludzie bardzo często korzystają z internetu, telefonu, telewizji czy radia w celach komunikowania się. Jednak nadal popularne są gazety czy listy wysyłane za pomocą poczty i dostarczane dzięki kurierom.

13 ALEKSANDRA CIEŚLIK Z KLASY I D

14 ZRODŁA 1.


Pobierz ppt "METODY KOMUNIKACJI NA ODLEGŁOŚĆ BLISKĄ I DALEKĄ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google