Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metody komunikacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metody komunikacji."— Zapis prezentacji:

1 Metody komunikacji

2 Komunikacja -proces przekazywania/wymiany informacji między jej uczestnikami.
Dzięki opanowaniu techniki komunikacji było możliwe powstanie cywilizacji. Bez umiejętności porozumiewania, nie mogłyby tworzyć się społeczności. Z biegiem czasu mamy coraz to więcej sposobów komunikacji.

3 Komunikacja ludzi pierwotnych (zanim wykształciła się mowa)
Ludzie od dawien dawna próbowali się ze sobą porozumieć. Nauczyli się oni komunikować ze sobą poprzez mimikę, gesty, wydawane dźwięki.

4 Komunikacja od chwili kiedy mówił do wynalezienia elektryczności
Zakłada się, że gen FOXP2, który wykształcił się u człowieka ok lat temu, dał mu wiele zdolności językowych. Język (mowa) - ukształtowany społecznie system budowania wypowiedzi używany w procesie komunikacji interpersonalnej. Mowa nie była jednak doskonałym sposobem przekazywania informacji. Wypowiedziane zdania docierały tylko do osób zgromadzonych wokół mówiącego.

5 Pierwsze symbole Najstarsze symbole przeznaczone do komunikacji na przestrzeni czasów to malowidła na ścianach jaskiń. Człowiek prehistoryczny mógł w ten sposób przekazywać informacje. Przykładem mogą być malowidła w jaskini Lascoux (powstałe w okresie paleolitu).

6 Pismo Pismo – system umownych znaków, za pomocą których można utrwalić język mówiony. W każdym wierzeniu wynalezienie pisma było zawdzięczane komu innemu. Egipt-Thot Babilonia-Nebo Grecja-Hermes W tradycji żydowskiej- Mojżesz Pismo alfabetyczne Egipt-Semici> alfabet fenicki>alfabet starogrecki>alfabet etruski>alfabet rzymski>alfabet łaciński

7 Sygnały optyczne ’’Optyczny telegraf’’
Wiele kultur używało dymu do przekazywania informacji. Taki sposób wykorzystywali m.in. Indianie. Ale widoczność tych sygnałów zależała od pogody. Meliograf-działał poprzez odbijanie promieni świetlnych od lustra. Semafor- (ułożenie prętu), pierwszy działający semafor miał 196 pozycji. Jednym z wariantów semafora mogą być stosowane na morzy flagi komunikacyjne.

8 Sygnały dźwiękowe Niezależnie od siebie w kulturach afrykańskich i amerykańskich powstały bębny. Rogi i bębny były często używane do komunikacji na polach bitwy.

9 Kurierzy i poczta Poczta: -gołębie pocztowe, -piesi kurierzy,
Najstarsze informacje o systemie kurierskim pochodzą z Egiptu. Rozwój tego sposobu przesyłanie wiadomości dał początek poczcie. Jednak szybkość przesyłania ważnych informacji nie była zadowalająca. Poczta: -gołębie pocztowe, -piesi kurierzy, -kurierzy na koniach, -statki, -kolej, -auta, -samoloty,

10 Telegraf Telegraf- urządzenie do przekazywania informacji, przeważnie tekstowych, na odległość. Telegraf igiełkowy skonstruowali w 1833 roku w Getyndze uczeni niemieccy Carl Friedrich Gauss i Wilhelm Weber. Dzięki niemu zaistniała możliwość przesyłania ważnych inf.w krótkim czasie.

11 Telefon Telefon (z gr.tele – daleko oraz phone – głos) –  urządzenie końcowe dołączane do zakończenia łącza telefonicznego. W latach 70 XIX w wynalazek ten spopularyzował Aleksander Graham Bell. Posiadanie tego urządzenia znacznie ułatwiło komunikację między ludźmi. W szybki i łatwy sposób można przekazać informacje jak i porozmawiać na różne tematy, min. skomentować usłyszane nowiny.

12 Radio Za wynalazcę radia uważa się powszechnie Guglielmo Marconiego.
Radiofonia-czyli system rozpowszechniania drogą radiową publicznie dostępnych audycji. Radioodbiornik – urządzenie umożliwiające odbiór i odsłuchiwanie audycji radiowych. Radio służy m.in. do podawania najświeższych/najważniejszych wiadomości z kraju i ze świata. Podczas II wojny światowej, był to główny środek informowania ludności.

13 Telewizja Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.

14 Komputer Komputer- maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego. Jest niezastąpiony w dzisiejszych czasach, dzięki swoim możliwościom. Komputery są obecne w niemal każdej dziedzinie życia człowieka, przez co bardzo ułatwiają nam życie.

15 Internet Nikt nie zaneguje roli internetu we współczesnym świecie. Nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez niego. Dzięki internetowi możemy komunikowć się z niemal każdym zakątkiem świata. Internet- ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci, daje nam możliwość rozmowy, video rozmowy (Skype), wysyłania wiadomości ( ) czy prowadzenia konwersacji elektronicznej (gg, komunikatory).

16 Podsumowując, wraz z rozwojem cywilizacyjnym mamy coraz więcej możliwości komunikacji. Jest ona prostsza, szybsza i niemal niczym niograniczona. Przygotowała Weronika Pożdał 1 d

17 Źródła: http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy-do-Internetu-744


Pobierz ppt "Metody komunikacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google