Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Katarzyna Rusek kl. I D.  Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania się, człowiek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Katarzyna Rusek kl. I D.  Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania się, człowiek."— Zapis prezentacji:

1 Katarzyna Rusek kl. I D

2  Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania się, człowiek nie tylko nie byłby w stanie zainicjować postępu technicznego i rozwoju cywilizacji, ale nawet nie mógłby tworzyć jakichkolwiek społeczności. Ale czym jest komunikacja?

3  Komunikacja nie do końca werbalna utrudniała przekaz informacji. Pierwsi ludzie używali głownie symboli. O swojej obecności dawali znak ogniem, aby odstraszyć przeciwników lub dzikie zwierzęta naśladowali odgłosy fauny. Używali również prostych malowideł, na których przedstawiali np. :sceny z polowań.

4

5  Mowa, zbiór wokalnych symboli opartych na logicznej strukturze, umożliwiła przekazywanie informacji i wiedzy kolejnym pokoleniom w doskonalszy sposób. Doświadczenia przekazywane za pomocą języka stawały się coraz bogatsze, a człowiek mógł zmieniać się i przystosowywać się do otoczenia – bądź przystosowywać otoczenie do siebie – znacznie szybciej niż gatunki opierające się na genetycznej ewolucji. Mowa oznaczała możliwość koordynacji i współpracy, postępu technicznego, nauki, inżynierii, powstania pojęć abstrakcyjnych i kultury. Ulokowała człowieka na szczycie łańcucha pokarmowego, umożliwiając homo sapiens walkę i zwycięstwo nad zwierzęcymi drapieżnikami. Pośrednio umożliwiła podróże przez niesprzyjające tereny (morza, pustynie) i ekspansję człowieka we wszystkie rejony Ziemi.

6  Najstarszy znany nam dziś przykład alfabetu datuje się na 2000 p.n.e. i był on używany w Egipcie przez Semitów, którzy nadali egipskim hieroglifom nowe nazwy. Początkowo tylko spółgłoski miały swoje fonemy, ale kolejne mutacje alfabetu ewoluowały w kierunku włączenia samogłosek, co nastąpiło w alfabecie starogreckim, przodku alfabetów cywilizacji europejskiej. Kolejna wersje alfabetu z tej linii ewolucyjnej to alfabet etruski, a następnie alfabet rzymski, z którego w prostej linii wywodzą się alfabety łacińskie, którymi się dziś posługujemy.

7  Już w starożytnym Egipcie zaczęto pisać listy, które dostarczane były przez kurierów. Metoda ta używana jest do dzisiaj i ciągle się rozwija.

8  Telegraf  Telefon  Radio  Komputery  Telewizja  Prasa  (wspomniana wcześniej) Poczta

9  Telegraf - urządzenie do przekazywania informacji, przeważnie tekstowych, na odległość. Claude Chappe wynalazł telegraf w 1794 r. Jako wynalazca telegrafu często jest podawany Samuel Morse (1791-1872), choć wielu innych wynalazców opatentowało różne wersje tego urządzenia. Jednak popularyzację telegrafu przypisuje się jedynie Morse'owi, bo stworzył realny, łatwy do opanowania alfabet, który może być przekazany za pomocą telegrafu.

10  Pierwsza transmisja telewizyjna, z Londynu do Nowego Jorku, odbyła się w 1928 roku. W dniu 3 lipca 1928 roku w Londynie odbyła się transmisja telewizyjna w kolorze. Prawdziwą popularność telewizja uzyskała po II wojnie światowej. Według danych szwajcarskiego departamentu poczty w 1960 r. było na świecie zarejestrowanych ok. 86 mln odbiorników telewizyjnych. W 1989 roku w Japonii uruchomiono pierwszą na świecie telewizję wysokiej roździelczości (HDTV) pod nazwami MUSE oraz Hi-Vision.

11  Telefony komórkowe  Komunikatory internetowe  Portale społecznościowe  Komputery

12  Komunikator internetowy (ang. Instant Messenger) – program komputerowy pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów pomiędzy dwoma lub większą ilością komputerów, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj Internet. Od poczty elektronicznej różni się tym, że oprócz samej wiadomości, przesyłane są także informacje o obecności użytkowników, co zwiększa znacznie szansę na prowadzenie bezpośredniej konwersacji. Przykładowe komunikatory to np. : instagram, twitter.

13  Serwis społecznościowy — to serwis internetowy, który istnieje w oparciu o zgromadzoną wokół niego społeczność. Tworzy tak zwane media społecznościowe (ang. social media).  Najbardziej popularne portale to : facebook, my space.

14  Komputery w sensie współczesnym pojawiły się dopiero w połowie XX wieku, gdy zbudowano pierwsze komputery elektroniczne. Miały one rozmiary sporych pomieszczeń i zużywały kilkaset razy więcej energii niż współczesne komputery osobiste (PC), a jednocześnie miały miliardy razy mniejszą moc obliczeniową.

15 …………… ^*&%&#*%$&

16  http://pl.wikipedia.org/wiki/Komputer http://pl.wikipedia.org/wiki/Komputer  http://pl.wikipedia.org/wiki/Serwis_spo %C5%82eczno%C5%9Bciowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Serwis_spo %C5%82eczno%C5%9Bciowy  http://pl.wikipedia.org/wiki/Komunikat or_internetowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Komunikat or_internetowy  http://pl.wikipedia.org/wiki/Telewizja http://pl.wikipedia.org/wiki/Telewizja  http://pl.wikipedia.org/wiki/Telegraf http://pl.wikipedia.org/wiki/Telegraf  http://histmag.org/Komunikacja-od- mowy-do-Internetu-744 http://histmag.org/Komunikacja-od- mowy-do-Internetu-744


Pobierz ppt "Katarzyna Rusek kl. I D.  Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania się, człowiek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google