Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia metod komunikacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia metod komunikacji."— Zapis prezentacji:

1 Historia metod komunikacji

2 4 tys. lat p.n.e- Sumerowie posługują sie pismem klinowy 3 tys. lat p.n.e- Egipcjanie stosują hieroglify 1,5 tys. lat p.n.e- Powstaje pierwszy alfabet(wsch.wybrzeże M.śródziemnego) 200 lat p.n.e- W Chinach krążą oficjalne biuletyny rządowe tzw. tiago 1455 r. n.e- Biblia Gutenberga-rozwój książek 1609 r.- zaczęła ukazywać sie pierwsza gazeta (RELATION) 1650 r.- pierwsza gazeta codzienna 1834 r.- pierwsze telefony 1906 r.-24 grudnia wyemitowano pierwszy program radiowy 1926 r.- 27 stycznia wyemitowano pierwszy program telewizyjny 1956 r.- firma Ericsson wprowadza telefon komórkowy 1969 r.- pierwsze węzły sieci ARPANET 1991 r.- naukowcy z CERNu opracowali standard WWW 1995 r.-pierwszy portal(wirtualna Polska) 1999 r.- powstają komunikatory 1)GADU GADU 2)TLEN

3 Początki komunikacji Od początku istnienia człowiek odczuwał potrzebę masowego przekazu informacji. Cel ten był realizowany z wykorzystaniem wszelkich metod dostępnych na obecne czasy. Z początkiem ewolucji zadanie to nie było zbyt proste. Człowiek nie potrafiąc mówić i porozumiewać się między sobą zwięzłymi wypowiedziami, zmuszony był przedstawiać dane wyrażenia za pomocą gestów. Metoda ta do dzisiaj stosowana jest przez osoby z niezdolnością do mowy, bądź przez osoby niedosłyszące.

4 Rozwój umiejętności mowy i porozumiewania się słownego znacznie uprościł komunikację. Ludzie bezpośrednio mogli przekazywać sobie ważne komunikaty. Jedną z pierwszych form cywilizowanego przekazu informacji było wynalezienie pisma przez Sumerów. Tzw. Pismo klinowe zostało wynalezione ok. 4 tys. lat p.n.e. Z początkiem pismo składało się jedynie z piktogramów. W późniejszym okresie wynaleziono jednak formę sylab.

5 Kolejnym postępem było wynalezienie przez Egipcjan pisma hieroglificznego.  Opierało się ono na 3 rodzajach hieroglifów : znakach fonetycznych, ideograficznych oraz zdeterminatywach. Odpowiedni ich układ pozwala tworzyć domyślny lub precyzyjny układ zdania mówionego. Wynalazek ten umożliwił zapis historii i podań, dokumentowanie zjawisk przyrodniczych i spis rodowodów władców egipskich.

6 Przełomowym momentem stało się wynalezienie alfabetu
Przełomowym momentem stało się wynalezienie alfabetu. Wydarzenie to szacuję się na ok. 1,5 tys. lat p.n.e. Późniejsze udoskonalenie go znacznie umożliwiło komunikacje ludzi. Zaczęto porozumiewać się za pomocą listów. W Chinach 200 lat p.n.e. Zaczęto wydawać pierwsze biuletyny rządowe, tzw. Tiago. Wynalazek Gutenberga w 1455 r. n.e. i pierwszy druk Biblii ułatwił pomnażanie książek. We wcześniejszym okresie były one po prostu przepisywanie ręcznie przez mnichów. Rozwój prasy drukarskiej pozwolił na druk pierwszej gazety w 1609 r. Stało się to eksplozją dla świata mediów i umożliwiło łatwy i powszechnie dostępny przekaz informacji. W 1650 r. powstała powszechnie drukowana gazeta codzienna.

7 W 1834 r. powstał pierwszy na świecie aparat telefoniczny
W 1834 r. powstał pierwszy na świecie aparat telefoniczny. Za wynalazcę telefonu uważa się Aleksandra Bella, który pierwszy opatentował ten wynalazek. Dzięki niemu po raz pierwszy można było skorzystać z komunikacji ustnej na odległość.

8 1906 r.-24 grudnia wyemitowano pierwszy program radiowy
1926 r.- 27 stycznia wyemitowano pierwszy program telewizyjny

9 1991 r. - naukowcy z CERNu opracowali standard WWW
1991 r.- naukowcy z CERNu opracowali standard WWW. Rozpowszechniło to przekaz poprzez przeglądarki i użycie internetu. 1995 r.-pierwszy portal(wirtualna Polska) 1999 r.- powstają komunikatory 1)GADU GADU 2)TLEN Komunikatory i powszechnie używane strony umożliwiły każdemu człowiekowi na świecie szybką, a co najważniejsze wygodną komunikacje. Internet stał się również środkiem przekazu medialnego.

10 Ludzie poprzez historie wymyślili również wiele innowacyjnych metod przekazywania sobie informacji. Stosowali to np. między plemionami, lub bezpośrednio między sobą. Komunikacja ta to znaki dymne, różnego rodzaju symbole, szyfry, gesty, znane tylko wtajemniczonym. Ówcześnie wykorzystywane jest to np. w grach, bądź do przekazania sobie tajemnej wiadomości, która nie powinna dotrzeć do osób trzecich.

11 Przygotowała Magdalena Woźniak I h
Praca na podstawie źródeł ze stron internetowych, takich jak wikipedia, zadane.pl, historia alfabetu.org i inne.


Pobierz ppt "Historia metod komunikacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google