Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metody komunikacji na odległość bliską i daleką

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metody komunikacji na odległość bliską i daleką"— Zapis prezentacji:

1 Metody komunikacji na odległość bliską i daleką
Autor: Karolina Jasnosz

2 Spis treści Czasy, kiedy człowiek nie potrafił jeszcze mówić.
Czasy, kiedy człowiek już mówił. Powstanie pisma. Narzędzia do pisania. Od elektryczności do czasów komputerów - sposoby komunikacji na odległość po wynalezieniu elektryczności. Komputery i czasy współczesne - sposoby komunikacji na odległość w czasach współczesnych.

3 Czasy, kiedy człowiek nie potrafił jeszcze mówić.
Komunikowano się przy pomocy głosu, bądź sygnałów migowych. Komunikaty rozumiała jedynie grupa żyjących ze sobą praludzi. Na odległości większe niż kilometr komunikacja była praktycznie niemożliwa.

4 Czasy, kiedy człowiek już mówił
Niedoskonałości mowy prowadziły do prób stworzenia lepszego sposobu przekazywania i przechowywania informacji. Powoli następowała ewolucja od rysowania do pisania. W starożytnym Egipcie oraz w dawnej Grecji pojęcia pisania i rysowania były jednoznaczne.

5 Powstanie pisma Symbole były prekursorem kolejnego wielkiego wynalazku – pisma. Zamknięty zbiór symboli, wyrażających dźwięki fonetyczne bądź pojęcia, umożliwił przechowywanie skomplikowanych, długich wiadomości i stanowił ‘graficzny zapis mowy’.

6 Znaczącym wynalazkiem była bez wątpienia prasa drukarska.
Narzędzia do pisania Używano kamiennych rylców i organicznych farb nakładanych na kamienne płaszczyzny, glinianych tabliczek, później utwardzanych przez wypalanie. Kolejnym przełomowym etapem w rozwoju technik pisania był papirus i papier. Znaczącym wynalazkiem była bez wątpienia prasa drukarska.  Znaczącym dla rozwoju pisma wynalazkiem XIX wieku jest indywidualna maszyna do pisania.

7 Sposoby komunikacji na odległość funkcjonujący przed wynalezieniem elektryczności - poczta
Pierwszą metodą komunikacji na odległość opracowaną już w starożytności była poczta. Podróżowała ona różnymi sposobami - od gołębi pocztowych, kurierów na koniach i psich zaprzęgach, po balony, statki i łodzie podwodne, kolej, samochody i samoloty.

8 Sposoby komunikacji na odległość po wynalezieniu elektryczności - telegraf
Pierwszy elektryczny  telegraf zbudowany został w 1837 roku przez angielskiego fizyka i wynalazcę, Sir Charlesa Wheatstone'a.  Jako wynalazcę telegrafu często jest podawany Samuel Morse ( ). To jemu przypisuje się popularyzację telegrafu, bo stworzył realny, łatwy do opanowania alfabet, który może być przekazany za pomocą telegrafu.

9 Sposoby komunikacji na odległość po wynalezieniu elektryczności - telefon
Już w XVII w. ludzie opatentowali przesyłanie głosu za pośrednictwem metalowego przewodu. Natomiast prekursorem telefonii bezprzewodowej były wynalazki Mikołaja Tesli z końca XIX wieku. Od lat 90. popularne stały się telefony komórkowe. Modele najnowszej generacji są w stanie przesyłać także m.in. wiadomości graficzne, pliki komputerowe, a także łączyć się z Internetem.

10 Sposoby komunikacji na odległość po wynalezieniu elektryczności - fax
W dwudziestym wieku popularnym dodatkiem do telefonu był fax, oparty na wynalazku Rudolfa Hella z roku. Popularność faksów osiągnęła szczyt w latach 80. tego wieku, wraz ze spadkiem ich cen, jednak już od następnej dekady widać zmierzch tej technologii na rzecz komputerów i Internetu.

11 Komunikacja w czasach współczesnych - komputer
Przez długi czas sposoby komunikacji używane przez komputer (karty perforowane, taśmy magnetyczne, wydruki) nie miały dużego znaczenia dla rozwoju technik komunikacji międzyludzkich. Znaczenie komputerów dla komunikacji gwałtownie wzrosło w drugiej połowie dwudziestego wieku, wraz z rozwojem sieci komputerowych.

12 Komunikacja w czasach współczesnych - Internet
Internet w połączeniu z funkcjonalnością komputera to kolejna rewolucja w technikach komunikacji. Umożliwiła ona rozwój wielu form komunikacji, m.in. rozmowy w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem komunikatorów i czatów, uczestniczenie w dyskusjach na forum i grupie dyskusyjnej oraz prowadzenie darmowych rozmów głosowych.

13 Komunikacja w czasach współczesnych - poczta elektroniczna
Poczta elektroniczna przypomina pocztę tradycyjną. Zaadresowany list przekazywany jest do serwera pocztowego, który dostarczy go adresatowi. Do listu można dołączyć pliki w postaci załączników. Załącznikiem może być plik graficzny, tekstowy, muzyczny lub animacja.

14 KONIEC Dziękuję za uwagę 


Pobierz ppt "Metody komunikacji na odległość bliską i daleką"

Podobne prezentacje


Reklamy Google