Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

METODY KOMUNIKACJI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "METODY KOMUNIKACJI."— Zapis prezentacji:

1 METODY KOMUNIKACJI

2 CZASY, KIEDY CZŁOWIEK NIE UMAŁ JESZCZE MÓWIĆ
Ewolucja mózgu odróżniła człowieka od zwierząt, gdy doprowadziła do powstania rewolucyjnego sposobu komunikacji - mowy. Jednak zanim człowiek opanował to narzędzie komunikacji, porozumiewał się za pomocą gestów, sygnałów dźwiękowych ( np. pohukiwanie), a także różnych znaków ( dym, ogniska). W ten sposób różne społeczności mogły się nawzajem ostrzec przed niebezpieczeństwem lub zakomunikować powrót z polowania. Poza tym możemy przypuszczać, że malowidła naskalne w np. w jaskiniach pomagały w procesach komunikacji.

3 OD MOWY DO WYNALEZIENIA ELEKTRYCZNOŚCI
Mowa - zbiór wokalnych symboli opartych na logicznej strukturze, umożliwiła przekazywanie informacji i wiedzy kolejnym pokoleniom w doskonalszy sposób. Doświadczenia przekazywane za pomocą języka stawały się coraz bogatsze, a człowiek mógł zmieniać się i przystosowywać się do otoczenia . Szacuje się, że mowa powstała ok. 200 tys. lat p.n.e. Razem z mową pojawiały się symbole i znaki, umożliwiające dalsze przekazywanie informacji słownej.

4 PISMO Symbole były prekursorem kolejnego wielkiego wynalazku – pisma. Zamknięty zbiór symboli, wyrażających dźwięki fonetyczne bądź pojęcia, umożliwił przechowywanie skomplikowanych, długich wiadomości i stanowił graficzny zapis mowy. Pismo powstało prawdopodobnie ok r. p.n.e. Za twórców pisma uznaje się starożytnych Sumerów. Egipcjanie stworzyli system znaków zwanych hieroglifami, było to pismo obrazkowe. Odkrycie alfabetu przypisuje się Fenicjanom ( 2000 r. p.n.e.). Ich dzieło udoskonalili Grecy, później przejęli je Rzymianie. Alfabet arabski zawdzięczamy mieszkańcom starożytnego Półwyspu Arabskiego.

5 POCZTA W połączeniu z technologią wytwarzania coraz to praktyczniejszych materiałów piśmienniczych – od tabliczek glinianych, poprzez papirusowe zwoje po papier, pismo umożliwiło także przysyłanie wiadomości na dalsze odległości. Specjaliści od szybkiego i pewnego dostarczania fizycznych wiadomości – kurierzy – z pewnością pojawili się wkrótce po wynalezieniu pisma. Najstarsze informacje o istniejącym systemie kurierskim pochodzą z Egiptu p.n.e. Rozwój tego sposobu przesyłania wiadomości dał początek systemowi pocztowemu. Poczta podróżowała różnymi sposobami. Od gołębi pocztowych, kurierów na koniach i psich zaprzęgach, po balony, statki i łodzie podwodne, kolej, samochody i samoloty.

6 OD ELEKTRYCZNOŚCI DO KOMPUTERÓW
Wynalazek elektryczności oznaczał nowa erę w technikach komunikacji, tworząc możliwość prawie natychmiastowej (praktycznie z prędkością światła) komunikacji na dłuższe odległości. Pierwszy z elektrycznych wynalazków komunikacyjnych, telegraf, został zastosowany w 1838 r. w Anglii przez Sir Charlesa Wheatstone’a. Razem z telegrafem gwałtownie zaczęły rozwijać się gazety, które mogły oferować swoim czytelnikom wiadomości już nie sprzed kilku dni, ale sprzed kilkunastu godzin. Pierwszy telegraf

7 Telefon jest starszy od telegrafu tylko o dekadę – Antonio Meucci skonstruował pierwszy telefon w W latach 70. XIX wieku wynalazek ten spopularyzował Amerykanin Aleksander Bell, popularnie lecz błędnie uznawany za wynalazcę tego urządzenia. Prekursorem dzisiejszej telefonii bezprzewodowej były wynalazki Mikołaja Tesli z końca XIX wieku. Pierwsze przenośne aparaty telefoniczne zaczęły być wykorzystywane przez wojsko i policję w latach 50. XX wieku w USA i w Szwecji.

8 Ojcem teorii, które doprowadziły do stworzenia radia był fizyk James Maxwell, którego praca dotycząca fal elektromagnetycznych została opublikowana w 1873 roku. Pierwsza transmisja radiowa miała miejsce w 1906, gdy Guglielmo MarReginald Fessenden dokonał transmisji kolędy ‘Cicha noc’ z Brant Rock w USA. Pierwsza transmisja wiadomości to rok 1920, stacja 8MK w USA. Pierwsze regularne transmisje o charakterze rozrywkowym rozpoczęły się dwa lata później, w Specyficzne właściwości fal radiowych powodują, że urządzenia radiowe są też (po odpowiednich modyfikacjach) wykorzystywane zarówno jako urządzenia lokalizujące. Wynalazek radaru to logiczne rozwinięcie możliwości radia.

9 KOMPUTER – ISTOTA DZISIEJSZEJ KOMUNIKACJI
Pierwsze komputery miały jednak istotne ograniczenie, gdyż dana maszyna mogła wykonywać tylko te konkretne i nieliczne operacje, do jakich została zaprojektowana od podstaw. Znaczenie komputerów dla komunikacji gwałtownie wzrosło w drugiej połowie dwudziestego wieku, wraz z rozwojem sieci komputerowych. Pierwszy uniwersalny komputer

10 Próby stworzenia funkcjonalnych sieci komputerowych nabrały tempa w latach 60., a ich najbardziej znaczącym osiągnięciem w tamtej dekadzie była sieć ARPANET w USA. Pierwsze połączenie pomiędzy komputerami w sieci ARPANET nastąpiło 21 listopada Internet w połączeniu z funkcjonalnością komputera to kolejna rewolucja w technikach komunikacji. W połączeniu z Internetem i peryferiami komputerowymi, takimi jak drukarka, skaner, słuchawki i mikrofon, a także z rozwijanymi technologiami, takimi jak elektroniczny papier, komputer wkrótce może połączyć w sobie wszystkie zalety poprzednich sposobów komunikacji.

11 KOMPUTERY I CZASY WSPÓŁCZESNE
W 18 krajach na świecie ponad 50% populacji ma już dostęp do Internetu. Liderem jest Szwecja gdzie 76.6% obywateli korzysta z globalnej sieci. Obecnie z Internetu regularnie korzysta 12.5% populacji świata (około 800 milionów ludzi). Internet stwarza nam nieograniczone możliwości komunikacji, rozrywki, edukacji oraz informacji. Każdy może znaleźć coś dla siebie, korzystając z zasobów internetowych. Bez sieci nie byłoby globalizacji oraz kultury masowej, nie rozwinęłaby się nauka, komunikacja i technika. Kolejne przełomowe wynalazki współczesnej nam epoki: telegraf, telefon, radio, telewizja, komputer i Internet są oddzielone od siebie tylko kilkoma dekadami. Kolejne generacje usług internetowych (jak , usenet czy www) pojawiają się w odstępach kilkuletnich. Nowe wersje oprogramowania takie jak komunikatory internetowe (np. Gadu-gadu i ICQ) powstają co kilka miesięcy.

12 WYKORZYSTANIE KOMPUTERÓW
Nauka Rozrywka Komunikacja Nawigacja Źródło informacji

13 PODSUMOWANIE Na przestrzeni wieków człowiek wymyślał i rozwijał coraz to nowe metody komunikacji, poczynając od całkiem prymitywnych ( jak np. sygnały wizualne), skończywszy na zaawansowanej technologii globalnej. Dzięki ważnym wynalazkom przeszłości (np. telefon, telegraf, radio), możemy dziś komunikować się bez przeszkód z każdym, niezależnie od odległości. Można zaryzykować twierdzenie, że bariery komunikacyjne zanikły.

14 ŹRÓDŁA http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy-do-Internetu-744
P3I4OE4ASfxYHIDA&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=629&dpr=1#q=T ELEGRAF&tbm=isch

15 Na podstawie źródeł opracowała : Klaudia Meń, klasa 1c


Pobierz ppt "METODY KOMUNIKACJI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google