Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zmiany na przestrzeni czasów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zmiany na przestrzeni czasów"— Zapis prezentacji:

1 Zmiany na przestrzeni czasów
METODY KOMUNIKACJI Zmiany na przestrzeni czasów

2 SYGNAŁY DYMNE Już ludzie pierwotni szukali sposobu na komunikowanie się ze sobą na odległość. Jedną z ciekawych metod wysyłania informacji w odległych czasach, które zostały spopularyzowane przez westerny były sygnały dymne. Za pomocą ognisk i koców Indianie wysyłali do siebie informacje w postaci chmur dymu, których częstotliwość wzlatywania w górę oraz ich wielkość określały pewne słowa.

3 Mowa Dalej pojawiła się mowa, język, czyli ukształtowany społecznie system budowania wypowiedzi, używany w procesie komunikacji.

4 SygnaŁy dŹwiĘkOWE W okresie kredy jaskiniowcy porozumiewali przesyłając informacje poprzez sygnały dźwiękowe. Metoda ta polegała na rytmicznym wybijaniu dźwięków na specjalnych bębnach lub kamieniach. Wiele podobnych sposobów stosowanych jest do dzisiaj, np. przez niektóre plemiona afrykańskie, przeważnie podczas działań wojennych.

5 Pismo Wynalezienie pisma było przełomowym wydarzeniem w dziejach ludzkości. Umożliwiło przelewanie myśli na papier, uczenie się z książek czy notowanie w szkole. Pismo miało również bardzo dużą wartość ze względu na to, że człowiek nie musiał już całej wiedzy "przechowywać" w głowie. Od chwili, kiedy nauczył się pisać, wszystkie ważne informacje mógł zanotować.

6 System pocztowy W połączeniu z technologią wytwarzania coraz to praktyczniejszych materiałów piśmienniczych – od tabliczek glinianych, poprzez papirusowe zwoje po papier, pismo umożliwiło także przysyłanie wiadomości na dalsze odległości. Specjaliści od szybkiego i pewnego dostarczania fizycznych wiadomości – kurierzy – z pewnością pojawili się wkrótce po wynalezieniu pisma. Rozwój tego sposobu przesyłania wiadomości dał początek systemowi pocztowemu.

7 telegraf Wynalazek elektryczności oznaczał nowa erę w technikach
komunikacji, tworząc możliwość prawie natychmiastowej (praktycznie z prędkością światła) komunikacji na dłuższe odległości. Pierwszy z elektrycznych wynalazków komunikacyjnych, telegraf, został zastosowany w 1838 r. w Anglii przez Sir Charlesa Wheatstone’a.

8 telefon Telefon jest starszy od telegrafu tylko o dekadę – Antonio Meucci skonstruował pierwszy telefon w W latach 70. XIX wieku wynalazek ten spopularyzował Amerykanin Aleksander Bell, popularnie lecz błędnie uznawany za wynalazcę tego urządzenia.

9 FaX W dwudziestym wieku popularnym dodatkiem do telefonu był fax, oparty na wynalazku Rudolfa Hella z 1929 roku. Popularność faksów osiągnęła szczyt w latach 80. tego wieku, wraz ze spadkiem ich cen, jednak już od następnej dekady widać zmierzch tej technologii na rzecz komputerów i Internetu.

10 gazety Razem z telegrafem gwałtownie zaczęły rozwijać się gazety, które mogły oferować swoim czytelnikom wiadomości już nie sprzed kilku dni, ale sprzed kilkunastu godzin.

11 radio Ojcem teorii, które doprowadziły do stworzenia radia był fizyk James Maxwell, którego praca dotycząca fal elektromagnetycznych została opublikowana w 1873 roku. Eksperymenty Heinricha Hertza z lat przetarły drogę wynalazcom radia. Pierwsza transmisja radiowa miała miejsce w 1906.

12 komputer Już pod koniec XIX wieku słowo to odnosiło się do mechanicznych urządzeń ułatwiających obliczenia. Znaczenie komputerów dla komunikacji gwałtownie wzrosło w drugiej połowie dwudziestego wieku, wraz z rozwojem sieci komputerowych.

13 telewizja Pierwsze eksperymenty z przesyłaniem obrazów na
odległość są niewiele późniejsze od wynalazku radia – już w 1884 Paul Gottlieb Nipkow opatentował pierwszy system elektromechanicznego przesyłania obrazu. Pierwsza transmisja telewizji publicznej odbyła się w Nowym Jorku w 1927 roku.

14 KONiec Wykonała: ANNA SYSŁO


Pobierz ppt "Zmiany na przestrzeni czasów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google