Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

METODY KOMUNIKACJI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "METODY KOMUNIKACJI."— Zapis prezentacji:

1 METODY KOMUNIKACJI

2 1. Czasy kiedy człowiek nie potrafił jeszcze mówić.
Ludzie od zarania dziejów czuli potrzebę komunikacji z innymi zamieszkującymi inne tereny. W czasach gdy nie istniały takie dobrodziejstwa jak telefon czy Internet było to dużo trudniejsze i bardziej czasochłonne. Kilka tysięcy lat temu ludzie komunikowali się dzięki rozpalaniu ognisku, dzięki znakom dymnym, a także z wykorzystaniem malowideł naskalnych. Niekiedy puszczano posłańca z ważną wiadomością.

3 Malowidła naścienne Najstarsze znane nam symbole przeznaczone do komunikacji na przestrzeni czasu to malowidła jaskiniowe. Tak jak dla małych dzieci zanim nie nauczą się bardziej skomplikowanych sposobów komunikacji, tak i dla prehistorycznego człowieka obrazki i malowidła były najłatwiejszą do opanowania techniką. Ludzie Cro-Magnon stworzyli pierwszy kalendarz księżycowy 30,000 p.n.e.

4 Symbole były prekursorem kolejnego wielkiego wynalazku – pisma
Symbole były prekursorem kolejnego wielkiego wynalazku – pisma. Zamknięty zbiór symboli, wyrażających dźwięki fonetyczne bądź pojęcia, umożliwił przechowywanie skomplikowanych, długich wiadomości i stanowił ‘graficzny zapis mowy’.

5 2. Od chwili kiedy już mówił do czasów wynalezienia elektryczności.
Z czasem komunikacja rozwijała się co raz bardziej. Ludzie zaczęli wykorzystywać konie do przyśpieszenia przemieszczania się, a co za tym idzie roznoszenia wiadomości. W czasach gdy ludzie potrafili już pisać i czytać – mowa oczywiście jedynie o tych wykształconych – zaczęto wysyłać listy z ważnymi informacjami. Do ich przekazywania zatrudniano posłańca, którego celem było osobiste dostarczenie listu do odbiorcy. Była to kosztowna usługa, toteż jedynie najbogatsi mogli sobie na nią pozwolić. Ta metoda jest w pewnym sensie podobna do działania obecnej poczty. W miarę z rozwojem ludzkości powstawały zorganizowane grupy kurierskie, dzięki czemu czas dostarczenia przesyłki był co raz krótszy.

6

7 3. Od elektryczności do czasów komputerów.
Prawdziwa rewolucja przyszła dopiero w XIX wieku kiedy powstały telegrafy. Były one początkowo używane jedynie do przesyłki najważniejszych państwowych informacji. Wiadomość czyli telegram nie była już dostarczana w czasie kilku dni tylko paru godzin.  Wydawałoby się, że ta metoda przesyłania informacji jest niezastąpiona, lecz niedługo po tym wynalazku powstały pierwsze telefonu, które są używane do dziś dzień. Za pomocą telefonu wiadomość dostarczana była prawie, że automatycznie, a jej odbiorca mógł od razu na nią odpowiedzieć. Był to wielki skok cywilizacyjna, jednakże telefony nie były dostępne dla każdego. Tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na ten luksus. Może o tym świadczyć, że przed drugą wojną światową numery w Polsce były dwucyfrowe.

8 Telewizja Pierwsze eksperymenty z przesyłaniem obrazów na odległość są niewiele późniejsze od wynalazku radia – już w 1884 Paul Gottlieb Nipkow opatentował pierwszy system elektromechanicznego przesyłania obrazu. Pierwsza transmisja telewizji publicznej odbyła się w Nowym Jorku w 1927 roku. Pierwsza transmisja rozrywkowa ma miejsce w Wielkiej Brytanii w 1930 roku. Pierwsza transmisja międzykontynentalna na żywo to USA, 1957 rok. W tym także dziesięcioleciu telewizja zaczęła przekształcać się z czarno-białej w kolorową. W 1980, w niespełna wiek po patencie Nipkowa, 98% rodzin w USA dysponowało odbiornikiem telewizyjnym.

9 Komputer Już pod koniec XIX wieku słowo to odnosiło się do mechanicznych urządzeń ułatwiających obliczenia (po raz pierwszy określenie to znajdujemy w Oxford Dictionary w 1897 roku). Od tej pory komputer umożliwiał coraz łatwiejszy dostęp, bardziej skomplikowane i szybkie operacje na informacji. Komputery bez wątpienia przyczyniły się do zwiększenia tempa postępu naukowego, jednak przez długi czas sposoby komunikacji używane przez komputer (karty perforowane, taśmy magnetyczne, wydruki) nie miały dużego znaczenia dla rozwoju technik komunikacji międzyludzkich. Znaczenie komputerów dla komunikacji gwałtownie wzrosło w drugiej połowie dwudziestego wieku, wraz z rozwojem sieci komputerowych.

10 Internet Prawdziwą rewolucję w dziedzinie komunikacji przyniosła jednak dopiero telefonia cyfrowa i Internet. Dziś każdy może porozumieć się z drugim człowiekiem niemalże z każdego miejsca na Ziemi.

11 4. Komputery i czasy współczesne.
Sposoby komunikowania się ludzi w XXI wieku uległy niezwykłemu rozwinięciu. Rozmawiamy ze sobą nie tylko czysto werbalnie. Szybki i sprawny rozwój techniki, doprowadził do sytuacji, w której można skontaktować się z drugim człowiekiem, będącym nawet na drugim kontynencie w kilka sekund. 

12 Telefon komórkowy Pierwszy ze sposobów komunikowania się ze sobą ludzi, który pragnę opisać to komunikowanie się ze sobą za pomocą telefonu komórkowego. Te małe urządzenia, które bardzo chętnie i szybko zostały przyjęte przez społeczeństwa na całym świecie, stały się jednym z podstawowych środków komunikacji międzyludzkiej. Można korzystać z nich wszędzie. W obecnych czasach posiadanie telefonu komórkowego stało się praktycznie obowiązkiem. Tak zwane „komórki” są niezwykle przydane w sytuacjach kryzysowych. Niestety posiadanie tego typu telefonu ma też swoje minusy. Człowiek staje się osobą będącą stale w zasięgu innych ludzi. Wymaga się od niego dyspozycyjności, a co za tym idzie-ogranicza się jego prywatność. Dokładnie można to zaobserwować u ludzi, którzy są bardzo mocno związani ze swoją pracą. Nigdy nie rozstają się oni z telefonem. Ich dostępność dla innych ludzi powoduje, że są oni ograbiani z wolnego czasu i często nie mają nawet możliwości na organizację sfery prywatnej swojego życia.

13 SMS Za ogólna dostępnością rozmów telefonicznych, pojawia się kolejna funkcja komórek czyli krótkie wiadomości tekstowe zwane inaczej sms. Korzystanie z tej funkcji zostało przyjęte bardzo pozytywnie przede wszystkim przez młodzież. Z powodu niskiej ceny, która jest oferowana przez operatorów sieci komórkowej jest ona używana przez nich częściej. Dzięki sms’om pojawił się swoisty sposób porozumiewania się ze sobą za pomocą skrótów.

14 Inne metody komunikacji
Kolejnym z najbardziej rozpowszechnionych środków komunikowania się ze sobą ludzi jest Internet. Daje on różnego rodzaju możliwości porozumiewania się ze sobą ludzi. Tutaj pojawiają się między innymi: 1. Rozmowy na czacie. 2. Rozmowy z wykorzystaniem mikrofonu i kamery. 3. Korzystanie z poczty elektronicznej.

15 BIBLIOGRAFIA http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy-do-Internetu-744


Pobierz ppt "METODY KOMUNIKACJI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google