Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Michał Nowiński 1D METody komunikacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Michał Nowiński 1D METody komunikacji."— Zapis prezentacji:

1 Michał Nowiński 1D METody komunikacji

2 Spis treści Czym jest komunikacja? Wybrane rodzaje komunikacji
Komunikacja człowieka pierwotnego Komunikacja między powstaniem mowy a odkryciem elektryczności Komunikacja od odkrycia elektryczności do wynalezienia komputerów Komunikacja od powstania komputerów do teraz

3 Czym jest komunikacja? Komunikacja jest to proces wymiany informacji między jej uczestnikami. W wolnym tłumaczeniu są to wszelkie sposoby porozumiewania się (np. rozmowa, gestykulacja, mimika), uzyskiwania informacji na dany temat oraz udzielania ich.

4 wybrane Rodzaje komunikacji
Komunikacja interpersonalna- jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj komunikacji. Polega na wymianie informacji między uczestnikami. Uczestnikami tej komunikacji są dwie osoby: nadawca i odbiorca. Komunikacja werbalna- jest to komunikacja, która polega na używaniu mowy. Nie gra ona jednak, jak się okazuje, ogromnej roli w procesie komunikacji, choć też jest ważna co postaram się udowodnić w następnym slajdzie. Komunikacja niewerbalna- jak się okazuje większość informacji przekazujemy za pomocą komunikacji niewerbalnej, czyli za pomocą gestów, mimiki, ruchów. Jak przedstawia wykres po prawej stronie, jedynie 7% informacji przekazujemy za pomocą słów. Reszta to informacje przekazane tonem głosu(38%) i językiem ciała(55%).

5 Komunikacja człowieka pierwotnego
Proces komunikacji człowieka nieumiejącego jeszcze mówić przebiega w trudny sposób. Ludzie pierwotni nieumiejąc mówić nie byli w stanie prawidłowo się porozumieć, bo nie wystarczała jedynie komunikacja niewerbalna. Często trzeba było się domyślać co nadawca ma zamiar przekazać. Taka sytuacja występuje również w dzisiejszych czasach. Przykładowo noworodek choruje i trzeba zabrać go do lekarza. Nie powie on co mu dolega, bo nie jest w stanie mówić. Lekarz musi sam dojść do tego co mu jest. Podejrzewam, że podobnie przebiegało porozumiewanie się ludzi pierwotnych. Mimo, iż komunikacja werbalna nie jest tak istotna jak niewerbalna to jednak odgrywa ważną rolę w kontaktach z ludźmi. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale bez niej pewnie nie byłoby dziś elektryczności i tych wszystkich wynalazków, które tak ułatwiają nam życie. Jeśli chodzi o komunikowanie się na odległość to nie była ona potrzebna. Człowiek pierwotny nie wiedział, czy w odległości np. 100 km od niego mieszka ktoś inny.

6 Komunikacja między powstaniem mowy a odkryciem elektryczności
Człowiek znający mowę staję się bardziej kreatywny, dzieli się swoimi pomysłami oraz może wysłuchać pomysłów innych ludzi. W ten sposób, zbierając informację, może dojść do czegoś wielkiego. Bez użycia mowy nie byłoby możliwe przedstawienie budowy np. silnika spalinowego. Nie jest możliwe pokazanie tego za pomocą mimiki, może za pomocą języka migowego, ale na poziomie superzaawansowanym, a w tamtych czasach nikt nawet nie wiedział, że zostanie wynaleziony taki język. Na odległości komunikowano się za pomocą posłańców, którzy przekazywali informacje na dany temat. Na odległości bliskie komunikowano się oczywiście za pomocą mowy. Wszystkie te procesy doprowadziły do powstania pierwszego źródła prądu. W 1799 Alessandro Volta wynalazł baterię elektryczną. Podsumowując uważam, iż powstanie mowy jako skuteczna metoda komunikacji zaowocowała odkryciem elektryczności.

7 Komunikacja od odkrycia elektryczności do wynalezienia komputerów
Od czasów odkrycia elektryczności do czasów wynalezienia komputerów powstało wiele niezwykle ważnych wynalazków. Komunikację umożliwiły telefony. Coraz łatwiejsza stała się rozmowa między ludźmi na odległość. Proces komunikacji dzięki takim wynalazkom był niezwykle ułatwiony. Wcześniej nie dało się zadzwonić do rodziny mieszkającej 20 km dalej. Wiąże się to również z tym, że ludzie coraz mniej posługiwali się kontaktem bezpośrednim, a zadowalali się rozmową telefoniczną. Sporo zmieniło się po powstaniu i rozpowszechnieniu komputerów…

8 Komunikacja od powstania komputerów do teraz
Pierwszy komputer wynaleziono w USA w 1949 r. W dzisiejszych czasach komunikacja „face to face” zanika. Wynika to z tego iż powstały komputery, a co za tym idzie możliwość komunikowania się z osobą oddaloną o tysiące kilometrów w bardzo szybki sposób. Istniejące portale społecznościowe tj. Facebook, powodują iż zamiast wyjść gdzieś ze znajomymi, wolimy porozumiewać się z nimi przez Internet. Takie portale ułatwiają życie, ale nie można z nich korzystać 24h na dobę.

9 Bibliografia Treść: http://pl.wikipedia.org/wiki/Komunikacja Zdjęcia:

10 KONIEC


Pobierz ppt "Michał Nowiński 1D METody komunikacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google