Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto, komu i jak może pomóc w przygotowaniu i realizacji projektów unijnych? opr. Tomasz Siemież Projekt realizowany pod patronatem Marszałka Województwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto, komu i jak może pomóc w przygotowaniu i realizacji projektów unijnych? opr. Tomasz Siemież Projekt realizowany pod patronatem Marszałka Województwa."— Zapis prezentacji:

1 Kto, komu i jak może pomóc w przygotowaniu i realizacji projektów unijnych?
opr. Tomasz Siemież Projekt realizowany pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz: sfinansowany z dotacji PO FIO 2009

2 Kto pyta – nie błądzi Im więcej włożymy na początku wysiłku w zaplanowanie projektu, tym łatwiej będzie nam realizować przedsięwzięcie. Tym, którzy mieli okazję już uczestniczyć w projektach unijnych zapewne znana jest tzw. „krzywa bólu”

3

4 Kto pyta – nie błądzi Kto ? Komu ? Jak ? W czym ? Dlaczego ? Za ile ?
Rozwiązanie problemu leży w znalezieniu osób, które umieją go rozwiązać Kto ? Komu ? Jak ? W czym ? Dlaczego ? Za ile ? Zamiast kombinować i marnować czas zacznij pytać !!!

5 Dlaczego warto poprosić o pomoc?
Z różnych powodów, ale przede wszystkim dlatego, że założeniem projektów unijnych jest rozwiązywanie problemów szczególnie społecznych i gospodarczych. Projekty nie są po to, żeby firma miała zyski, a NGO mogło realizować swoją misję . Projekty mogą i powinny przynosić korzyści, ale mają one tzw. swoją filozofię, swoje reguły, metodologię, zasady, kryteria horyzontalne, np. zasadę zrównoważonego rozwoju, równości szans, itd.

6 Dlaczego warto poprosić o pomoc?
Zarządzanie projektem - to w gruncie rzeczy sztuka organizacji, godzenia rzeczy wydawałoby się niemożliwych i układanie poszczególnych elementów, tak, aby jak najściślej do siebie pasowały. W zgodnej opinii wielu fachowców największe rezerwy tkwią w organizacji, przy czym są one najtrudniejsze do uruchomienia, wymagają wyjścia poza funkcjonujące schematy organizacji firm oraz przełamania pewnych nawyków i wyobrażeń zakodowanych w naszej mentalności.

7 PYTANIA na starcie: co Ja (My) chcę (my) zrobić?
co Ty (On, Oni) chcą zrobić? czy umiem nazwać to co chcę (my) zrobić? czy mój (nasz) cel jest zgodny z celami organizacji? (czy zapisy w statucie to potwierdzają?)

8 PYTANIA na starcie: komu to sprawi przyjemność ?
kto będzie z tego korzystał ? kto na tym najwięcej zyska ? czy i jaki będzie z tego pożytek w wymiarze społecznym? dlaczego ja chcę to zrobić ? co ja na tym zyskam ?

9 PYTANIA na starcie: ile czasu jestem w stanie na to poświęcić ?
ile to będzie kosztowało ? (czas, pieniądze, wysiłek, materiały) kto jest mi w stanie w tym pomóc ? dlaczego te osoby chcą mi pomóc ? ……………………………………….

10 PYTANIA na starcie: jakie mam zasoby ?
zasoby ludzkie: (na kogo mogę liczyć? kto mi może przeszkodzić?) zasoby materialne, zasoby finansowe, zasoby informacyjne.

11 PYTANIA na starcie: czy naprawdę chcę to zrobić?
czy rezultat jest warty poświęceń? jakich ? ………………………………………………….

12 DOBRE RADY Postulat Bolingsa: Jeżeli czujesz się świetnie, nie martw się - to minie. Prawo Wienera: Wszystko jest możliwe do zrobienia dla osoby, która nie musi tego robić. Prawo Pinta: Zrób komuś uprzejmość, a stanie się to twoją pracą.

13 DOBRE RADY Prawo Van Herpena: Rozwiązanie problemu leży w znalezieniu osób, które umieją go rozwiązać. Hipoteza Petersa: Jeżeli spędzimy wystarczająco dużo czasu na uzasadnianiu potrzeby to potrzeba zniknie.

14 Kroki do pisania projektu
A) SZKIC B) KOALICJA C) KILKA GODZIN NAD WNIOSKIEM D) ANALIZA ZAPISANYCH TREŚCI E) PRZYGOTOWANIE APLIKACJI Po napisaniu szkicu odczekaj kilka dni, zapytaj innych, sprawdź środowisko dot. projektu.

15 SZKIC (dla siebie samego)
o co chodzi? - jaką mam koncepcję? po co? – jaki mam w tym interes? dlaczego? – co mi to da? z kim? – komu ufam, czy warto z kimś, czy sam podołam? komu na tym zależy i w jakim stopniu? dlaczego chcę to robić? – dlaczego naprawdę?

16 BUDOWANIE PROJEKTU – TWORZENIE WNIOSKU
1) Tytuł (ustalenie nazwy projektu) 2) Dane autora, kierownika projektu 3) Opis organizacji (czym się zajmuje, dlaczego chce to robić) 4) Termin realizacji 5) Miejsce realizacji 6) Partnerzy

17 BUDOWANIE PROJEKTU – TWORZENIE WNIOSKU
7) Cele: główny + szczegółowe 8) Metody; 9) Środki potrzebne do realizacji;

18 BUDOWANIE PROJEKTU – TWORZENIE WNIOSKU
10) Opis - wielkość wg potrzeb wniosku, wskazane zwięzłe, najczęściej z podziałem na: wstęp streszczenie, odbiorcy wskazanie efektów opis szczegółowy jako załącznik

19 BUDOWANIE PROJEKTU – TWORZENIE WNIOSKU
11) Ewaluacja śródokresowa 12) Plan awaryjny 13) Ocena (ewaluacja) 14) Plany na przyszłość, kontynuacja 15) Uwagi własne

20 BUDŻET A) określenie źródeł finansowania B) planowane wydatki
koszta osobowe koszta rzeczowe

21 BUDŻET C) podział przychodów w odniesieniu do kosztów
D) ustalenia trybu rozliczeń E) plan awaryjny F) uwagi do kosztorysu

22 ZAŁĄCZNIKI listy polecające, rekomendacje
tabele, zestawienia, scenariusze zajęć prezentacja wnioskodawcy opis szczegółowy lub /oraz streszczenie CV realizatorów wymagane umowy, zobowiązania

23 Prawo „dwóch trzecich”
Projekty rządzą się rozmaitymi prawami i zależnościami. Jedna z najbardziej podstawowych zasad mówi, że spośród trzech cech: szybko, tanio, dobrze można wybrać jedynie dwie, które łącznie staną się przeciwieństwem trzeciej. Określamy to mianem prawa dwóch trzecich, które da się wizualizować w następujący sposób:

24 Prawo „dwóch trzecich”
Dobrze i tanio nie znaczy szybko. Dobrze i szybko nie znaczy tanio. Szybko i tanio nie znaczy dobrze

25 Podsumowanie Każdy, każdemu i w różny sposób może pomóc w przygotowaniu i realizacji projektów unijnych. Są punkty konsultacyjne, świadczące nawet bezpłatnie usługi, są firmy, które specjalizują się w pisaniu aplikacji i zarządzaniu projektami. Decyzja o tym kto? jak? kiedy? w czym? pomoże -zawsze będzie należał do osoby, której przyszedł do głowy pomysł na projekt.

26 Przykładowe adresy: www.ngo.pl www.pokl.dwup.pl www.efs.dolnyslask.pl

27 od pomysłu - do projektu
? Projekt realizowany pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz: Sfinansowany z dotacji


Pobierz ppt "Kto, komu i jak może pomóc w przygotowaniu i realizacji projektów unijnych? opr. Tomasz Siemież Projekt realizowany pod patronatem Marszałka Województwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google